Twojej firmie przydałaby się jakaś dodatkowa para rąk do pracy? Już od dawna myślałeś o powiększeniu swojej załogi, ale jednocześnie jakoś tak nie możesz zebrać się w sobie, by stworzyć ogłoszenie o wolnym miejscu pracy, a następnie przeprowadzić te wszystkie ewentualne rozmowy rekrutacyjne? Całe szczęście zatrudnienie pracowników do firmy nie musi być aż tak trudne, jak w tej chwili ci się to wydaje. Przede wszystkim myśl o swoim celu i skup się na tym, że gdy już uda ci się pozyskać do swojego biznesu kolejną świetnie wykwalifikowaną, pomysłową i doświadczoną osobę, cała firma może sporo na tym zyskać. Musisz wybiegać w przyszłość i motywować się do poszukiwań. A gdy skorzystasz przy nich z trzech poniższych porad (bardzo prostych i skutecznych), wszystko pójdzie zgodnie z twoim planem.
1 – zleć rekrutacje komuś z zewnątrz
Rekrutacja bywa trudnym orzechem do zgryzienia dla niejednego pracodawcy. Niektórzy tak bardzo nie lubią jej przeprowadzać, że rezygnują z pozyskiwania nowych pracowników tylko i wyłącznie dlatego, bo nie chcą odbywać tych wszystkich ciężkich spotkań z potencjalnymi kandydatami. Jeżeli tobą targają podobne uczucia, pamiętaj, że nie jesteś w tym sam. No i nie musisz też sam w tym pozostać. Tak naprawdę rekrutacją dla twojej firmy nie musisz zajmować się ani ty, ani nikt inny z twojej firmy, bo może to zrobić osoba całkowicie z zewnątrz. Popatrz sobie sam, na czym polega i jak wygląda zewnętrzna rekrutacja z https://fast-service.com.pl/rekrutacja/. Skorzystaj z pomocy ekspertów, którzy na co dzień zajmują się właśnie rekrutacjami i potrafią wytypować prawdziwe perełki wśród tysięcy kandydatów o podobnych profilach zawodowych. W tym także rekrutują zagranicznych pracowników: fast-service.com.pl/uk/vakansiy/.
2 – samodzielnie zajmij się rozmowami
Czasem dobrze jest jednak, gdy to właśnie właściciel firmy zajmuje się przeprowadzaniem rozmów z potencjalnymi kandydatami. To ty najlepiej odpowiesz na ich pytania. Sam też będziesz mógł na bieżąco wypytywać ich o różne rzeczy, które akurat na drodze rozmowy przyjdą ci do głowy. Będziesz mógł również sprawdzić, jak w ogóle czujesz się z daną osobą w jednym pomieszczeniu. Od razu wyrobisz sobie jakieś zdanie na jej temat i albo ją polubisz, albo nie, a jak pokazują badania, pracodawcom najlepiej współdziała się właśnie z tymi pracownikami, do których pałają sympatią. Oczywiście technicznych umiejętności nie da się zastąpić niczym innym, jednakże teraz umiejętności miękkie też mają duże znaczenie. A jeśli nie potrafisz znaleźć wspólnego języka z kandydatem, istnieje niestety spore ryzyko, że pozostali pracownicy też go nie znajdą, przez co trudno będzie im się współpracować z tym „nowym”.
3 – spraw, by twoją firmę dało się lubić
Jak znaleźć dobrego pracownika? Zamiast samemu go szukać, doprowadź do tego, by ten pracownik sam cię znalazł. W tym celu zrób wszystko, by twoją firmę po prostu dało się lubić. Dbaj o nią tak, aby mówiono o niej w różnych miejscach i by zawsze wyrażano się na jej temat w ten pozytywny sposób. Bądź pracodawcą, którego każdy chciałby mieć. Dzięki temu ci najlepsi kandydaci rzeczywiście sami zaczną się do ciebie zgłaszać.