Blizna po cesarskim cięciu

W dzisiejszych czasach blizna po cesarce jest wykonywana znacznie precyzyjniej niż kiedyś. Kobiety, które miały wykonywane cesarskie cięcie, często martwią się, że ich ciało nie będzie wyglądało tak jak dawniej. Wiele z nich poddaje się specjalistycznym zabiegom, które mają w pełni zniwelować bliznę po cesarce. Czy jest to konieczne? Jak dbać o bliznę po cesarce i co powinno Cię zaalarmować?

Blizna po cesarskim cięciu, czyli jak to wygląda

Wiele kobiet obawia się, że blizna po cesarce znacznie wpłynie na ich atrakcyjność i obniży ich samoocenę. Czy tak musi być? Oczywiście, że nie! Blizny po wykonaniu cesarskiego cięcia zwykle są bardzo gładkie, praktycznie niewidoczne i mierzą od 8 do 15 centymetrów. Całkowity czas zabliźniania się rany to około kilku tygodni, jednak niektóre kobiety mogą mieć z nimi problem przez wiele miesięcy po wykonaniu operacji. W czasie połogu i kilka tygodni po jego zakończeniu warto zwrócić uwagę na właściwą pielęgnację blizny po cesarce. To dzięki niej zagojona rana będzie praktycznie niezauważalna.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Nie tylko pielęgnacja, lecz także sposób odżywiania ma znaczenie. W pierwszych tygodniach połogu zadbaj o dostarczanie sobie wszystkich niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów. To przyspieszy regenerację organizmu i pozwoli na szybszy powrót do formy.

Blizna po cesarce – jak ją pielęgnować?

W pierwszych tygodniach od porodu bliznę po cięciu cesarskim zabezpiecza się jałowym opatrunkiem, którego systematyczna wymiana jest niezwykle ważna. Aby do rany nie dostawały się niebezpieczne bakterie, używa się wacików nasączonych wcześniej spirytusem. Kiedy blizna po cesarce zaczyna się zrastać i nie występują żadne komplikacje, można zacząć przemywać ją specjalnym produktem przeznaczonym do pielęgnacji. Często położne i lekarze polecają młodym mamom przemywanie blizny po cesarce najzwyklejszym szarym mydłem lub płynem do higieny okolic intymnych.

Kiedy możesz zacząć stosować wszelkiego rodzaju maści i kremy, których zadaniem jest rozjaśnienie i wygładzenie blizny po cesarce? Dopiero po zabliźnieniu się rany! Nie wcześniej, gdyż będzie z tego o wiele więcej problemów niż pożytku. Specjalne plastry na blizny i inne produkty pielęgnacyjne znajdziesz zarówno w aptekach, jak i na stronach internetowych, które oferują takiego rodzaju produkty. W wygładzeniu blizny może pomóc również masaż tych okolic, w połączeniu z odpowiedniego rodzaju produktem pielęgnacyjnym.

Kroki, które pozwolą na szybsze gojenie się blizny po cesarce

Bardzo ważna jest nie tylko prawidłowa pielęgnacja okolicy blizny po cięciu cesarskim, ale również wszystkie działania, które w jakikolwiek sposób mogłyby naruszyć tę strefę. W pierwszych dniach, kiedy będziesz w szpitalu, podczas kąpieli i prysznica uważaj, żeby przypadkowo nie zamoczyć opatrunku. Jeżeli do tego dojdzie, szybko poproś pielęgniarkę o jego wymianę.

Ważne są również ubrania, które nosisz. Nie chodzi tutaj o to, abyś w szpitalu nosiła wyłącznie stroje od znanych projektantów. Ubrania mają być wygodne i w żaden sposób nie uciskać na świeżą ranę. Niech będą komfortowe i ułatwią karmienie piersią.

Dziecko, które będziesz karmić, musi być ułożone w odpowiedniej pozycji, która nie naruszy blizny po cesarce. Sposobem, który może pomóc, jest ułożenie na kolanach poduszki, która podtrzyma maluszka i zabezpieczy tę delikatną okolicę. Aby nie zakazić rany, pamiętaj o dokładnym i częstym myciu rąk. Możesz je także przemywać środkiem dezynfekującym lub żelem antybakteryjnym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here