probiotyk

Probiotyki zyskują coraz większą popularnością. Sprawdzamy, czym się charakteryzują i kiedy warto po nie sięgnąć. Poznaj szczegółowe informacje i sprawdź, jak w łatwy sposób zadbać o zdrowie.

Czym są probiotyki?

To żywe drobnoustroje, które korzystnie wpływają na organizm człowieka. Te najbardziej znane probiotyki to bakterie kwasu mlekowego i drożdżaki. Można znaleźć je w lekach, suplementach, a także w naturalnej żywności. Pamiętaj jednak, że probiotyk musi spełniać określone wymagania. Przede wszystkim powinien być wyselekcjonowany z naturalnej mikroflory jelita grubego. Ponadto ma zawierać określone szczepy bakterii i nie może być zdolny do kolonizacji jelit. Kolejne ważne kryterium to naturalna odporność na działanie antybiotyków.

Nic dziwnego, że wiele osób zastanawia się nad wyborem tego rozwiązania. Nie brakuje pytań o sposób zażywania – https://dietly.pl/blog/kiedy-brac-probiotyk  probiotyki przed czy po antybiotyku? W kolejnych częściach poradnika poznasz odpowiedzi na wszystkie nurtujące kwestie. Dowiedz się więcej, a z łatwością dokonasz udanego wyboru.

Jak wybrać najlepszy probiotyk?

Wybór najlepszego rozwiązania zależy od kilku czynników. Przede wszystkim zastanów się, jakiego działania oczekujesz od probiotyku. Każdy szczep może w inny sposób wpływać na organizm. Jeden działa profilaktycznie, a inny wspomaga terapię konkretnej choroby. Z pewnością o wyborze preparatów nie może decydować przypadek. Najlepiej skonsultować się ze specjalistą.

Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór probiotyku w postaci leku. Wówczas otrzymujesz gwarancję producenta, że preparat zawiera żywe bakterie. Ponadto na opakowaniu zobaczysz listę szczepów. Warto pamiętać, że leki przebadano pod kątem skuteczności. Natomiast w przypadku suplementów nie uzyskasz pewności, że w składzie znajdują się żywe drobnoustroje. Ponadto niektóre preparaty są wieloszczepowe i nie mają oznaczeń gatunkowych. W takim przypadku trudno spodziewać się korzystnego działania.

Według kontroli NIK z 2017 roku aż 89% suplementów zawierało znacznie mniej bakterii od ilości zadeklarowanej przez producenta. Dlatego warto wybierać polecane przez specjalistów leki.

Kiedy za zażywać probiotyk?

Przede wszystkim pamiętaj, aby sięgnąć po probiotyk dopasowany do osobistych potrzeb. Odpowiedni preparat wspomoże procesy trawienne, przyniesie ulgę w biegunce i zaparciach, a także sprawdzi się przy profilaktyce zakażeń układu moczowo-płciowego. Ponadto zaleca się go w osteoporozie czy podczas terapii raka okrężnicy i jelita grubego.

Zastanawiasz się, jak stosować probiotyki przed czy po antybiotyku? Otóż odpowiednio dobrany lek pozwoli Ci przywrócić naturalną mikroflorę jelit po antybiotykoterapii. Pamiętaj jednak, aby stosować go zgodnie z zaleceniami lekarza. Dzięki temu uzyskasz najlepsze efekty. Najczęściej przyjmuje się probiotyki wraz z jedzeniem. Taki posiłek powinien zawierać nabiał. Pamiętaj również, aby sięgać po probiotyczną żywność. To doskonała forma profilaktyki przed wieloma groźnymi chorobami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here