Zieleń w mieszkaniach wprowadza naturalny element, rośliny poprawiają jakość powietrza, a zielony kolor relaksuje i wprawia w dobry nastrój. Elegancka kompozycja roślinna to idealny sposób na udekorowanie salonu, kuchennego parapetu, biura lub gabinetu lekarskiego. Szklany słój do lasu w słoiku zapewnia roślinom korzystny mikroklimat, przez co można je rzadziej podlewać, nawozić i przesadzać. Jak zrobić swój pierwszy las w słoiku?
Słoiki do zrobienia lasu – kształty i wielkości
Las w słoiku może powstać tylko, jeśli posiada się odpowiednie naczynie. Najlepiej sprawdza się tutaj szkło, ponieważ jest eleganckie, łatwo dostępne, niedrogie i ponadczasowe. Słoje do lasu w słoiku dostępne są w różnych rozmiarach oraz kształtach. Wielkie i wysokie szklane naczynia są wprost stworzone do zrobienia przyciągających wzrok dekoracji. Do dużego naczynia zmieszczą się paprocie, miniaturowe odmiany filodendronów, a nawet niektóre monstery.
Liczne słoje do lasów w słoikach są wyposażone w wieka. Przykłady pięknych słoików z wiekami można znaleźć na stronie https://szkloidekoracje.pl/pl/c/SLOJE-SZKLANE/386. Przykrywka może być szklana, wykonana z korka lub z drewna. To bardzo ważny element naczynia, ponieważ wieczko będzie chronić rośliny i podłoże przed parowaniem wody. Przykrycia wymagają rośliny pochodzące z klimatu tropikalnego oraz paprocie. W słoikach bez przykrycia można uprawiać sukulenty oraz rośliny, które nie potrzebują wysokiej wilgotności powietrza.
Słoje do lasu w słoiku – rośliny i dekoracje
Najważniejszy jest słój – to prawda, ale aby dekoracja była efektowna, trzeba wybrać odpowiednie ozdoby. Można tworzyć słoiki sezonowe. Szklany słój do lasu w słoiku wypełnia się bożonarodzeniowymi ozdobami, np. gałązkami jodły, pomalowanymi na złoto szyszkami i bombkami choinkowymi. Takie naczynie będzie się pięknie prezentować na świątecznym stole. W jesiennym słoiku mogą znaleźć się owoce oraz orzechy. Dno słoika do lasu w słoiku można wyłożyć kamyczkami, piaskiem, ziemią lub mchem.
Trwałe lasy w słojach są dekoracyjne przez cały czas dzięki żywym roślinom, które w dogodnych dla nich warunkach mogą się prawidłowo rozwijać. Wybierając gatunki roślin do szklanego lasu, należy zwrócić uwagę na ich wymagania. Powinno się dobierać grupy roślin o tych samych preferencjach co do rodzaju gleby, potrzeb wodnych i pokarmowych oraz co do wilgotności powietrza. Słój do lasu w słoiku powinien być dopasowany pod względem wielkości roślin. Niektóre gatunki rosną bardzo szybko, a inne dobrze czują się w mniejszych naczyniach.