Jak odświeżyć wygląd starych ubrań? Wybierz farby do tkanin!

0
352

Czy wypłowiała od słońca bluzka musi wylądować na śmietniku? Oczywiście, że nie! Są bowiem skuteczne sposoby, aby przywrócić pierwotny urok swoim ulubionym ubraniom! Z pomocą przychodzą farby do tkanin, których uniwersalność w połączeniu z łatwością użycia pozytywnie zaskoczą każdego!

Farby do tkanin – co musisz o nich wiedzieć?

Jakie jest najbardziej popularne medium do malowania ubrań? To oczywiście farby do tkanin! Ich mianem określamy preparaty przeznaczone do tworzenia fantazyjnych wzorów na odzieży (nie są zalecane do całościowego barwienia tekstyliów, gdyż w tym zakresie o wiele lepiej sprawdzają się barwniki). Motywy namalowane farbami są trwałe i nie blakną pod wpływem słońca czy intensywnego prania. Mogą być używane nie tylko do jasnych, ale również ciemnych tkanin, gdyż są mocno kryjące, co dodatkowo podnosi ich walory estetyczne.

Warto jednak pamiętać, że korzystanie z farb do tkanin wymaga znajomości pewnych zasad. Tylko wtedy ich wykorzystanie przyniesie oczekiwane rezultaty. Pierwsza niejako najważniejsza sprawa dotyczy rodzaju barwionego materiału. O ile jest to bawełna, len, wiskoza czy inne naturalne włókno, sprawa wydaje się prosta. Problem rodzi się wtedy, gdy malowaną tkaniną ma być poliester. Wszystko dlatego, że ma zmniejszoną chłonność. W związku z tym trwałość nanoszonego wzoru może nie przetrwać nawet jednego prania, toteż lepszym rozwiązaniem jest stosowanie farb na tkaninach naturalnych.

Jak malować farbami do tkanin?

Malowanie wzorów jest świetnym sposobem na to, aby nadać ubraniom drugie życie. Doskonale wpisuje się również w modny aktualnie trend związany z upcyklingiem ubrań. Jak zatem przystąpić do ozdabiania? Przede wszystkim tkaninę należy wcześniej wyprać i wyprasować. Pod jego wewnętrzną stronę dobrze jest włożyć fragment grubego papieru lub folię, aby uchronić tył dekorowanej odzieży przed przesiąknięciem farby. Całą czynność usprawni posiadanie szablonu lub wzoru. Można je wykonać samodzielnie lub posiłkować się gotowymi modelami dostępnymi w sklepach. Pozostaje jeszcze jedna, dość znacząca kwestia. Czym nanosić farby do tkanin? Otóż świetnie w tym zakresie sprawdzą się gąbeczki oraz pędzle, najlepiej ze sztywnym włosiem, które zapewnią lepsze wchłanianie oraz większą trwałość naniesionego wzoru.  Dobrym wyborem będą pędzle skośne oraz te mające „język kota”. Do wypełniania detali polecane są małe, okrągłe pędzle, z dobrym szpicem. Alternatywnym rozwiązaniem są także wałki, szczególnie te posiadające określony motyw.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here