karma dla rybek

Absolutnie najważniejszym obowiązkiem w stosunku do rybek jest ich żywienie. Wbrew pozorom nie jest to jednak tak oczywista kwestia, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Istnieje bowiem wiele zróżnicowanych odmian pożywienia, w konsekwencji ich wybór może okazać się wysoce problematyczny. Jakie potrzeby żywieniowe mają rybki? Jakie rodzaje pokarmu dla rybek możemy wyróżnić? Czy karma dla ryb może uczulać? Chcielibyśmy serdecznie zaprosić do lektury poniższego wpisu, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

Jakie potrzeby żywieniowe mają rybki?

Przede wszystkim powinniśmy sobie uświadomić, że gatunki akwariowych rybek mogą się od siebie różnić w zależności od potrzeb w zakresie pożywienia. Istnieją bowiem gatunki mięsożerne, roślinożerne, a także wszystkożerne. W zależności od tego podawana jest nieco inna karma dla rybek. W przypadku mięsożerców skład powinien opierać się w 30% na składnikach roślinnych i w 70% na składnikach wysokobiałkowych. Jeśli chodzi o roślinożerców, wygląda to zupełnie odwrotnie- 70% składników roślinnych, natomiast te wysokobiałkowe nie powinny przekraczać 10%. Należy pamiętać o tym, że ryby potrzebują wszystkich składników odżywczych- mowa o tłuszczach, białkach i węglach. Proporcje są jednak zróżnicowane w zależności od gatunku. Dlatego karma dla rybek powinna być wybrana po długich przemyśleniach.

Jakie rodzaje pokarmu dla rybek możemy wyróżnić?

W większości przypadków wybierana jest sucha karma dla rybek. Jest to szczególnie widoczne wśród początkujących hodowców. Gotowy pokarm można znaleźć pod różnymi postaciami. Najbardziej uniwersalne są płatki- sprawdzą się dla ryb żerujących na powierzchni i w głębszych rejonach. Jeśli chodzi o granulat, to dość szybko opada w kierunku dna. Tabletki mogą natomiast zostać przyklejone do ścianek lub do dna. Pałeczki to karma przeznaczona dla większych ryb- unosi się na powierzchni. Istnieją jeszcze chipsy- płatki nieco większych rozmiarów.

Czy karma dla ryb może uczulać?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że pokarm dla rybek niekiedy może mieć działanie alergizujące. Przykładowym uczulającym składnikiem są rozwielitki. Typowymi objawami jest wówczas kaszel, łzawienie, wysypka, katar. Jest to kwestia w dużej mierze zależna od organizmu. Jeśli posiadamy uczulenie na pokarm, wówczas nie musimy się pozbywać się akwarium. Pomóc może nam ewentualna zmiana pokarmu, bowiem istnieje prawdopodobieństwo, że jesteśmy uczuleni na konkretny składnik.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here