Wybór paliwa opałowego wykorzystywanego do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych jest niezwykle ważny. Ma duże przełożenie na wydatki, jakie Cię spotkają przez cały okres sezonu grzewczego. Wszyscy gospodarze domów mieszkalnych wiedzą o tym najlepiej. Wśród paliw coraz chętniej wybieranych znajdują się te produkowane na bazie biomasy. Pellet jest jednym z nich – odznacza się stosunkowo wysoką wartością opałową, a do tego jest tani. Poniżej podpowiadamy jak wybrać pellet do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych.
Jak obniżyć koszty ogrzewania domu?
Paliwa opałowe są wykorzystywane przede wszystkim do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych oraz wody użytkowej. Ich zużycie zależy od rozmaitych czynników – choćby takich jak rozmiar domu, liczba pomieszczeń i wysokość stropów, stopień zabezpieczenia cieplnego oraz preferencje osób zamieszkujących daną posiadłość. Są to najważniejsze czynniki, które należy uwzględnić, kalkulując zapotrzebowanie na paliwo opałowe.
Wiele osób korzysta do dziś z nieekonomicznych systemów ogrzewania, które choć produkują dużą ilość ciepła, robią to kosztem dużych nakładów pieniędzy. Ceny paliw, gazu ziemnego, oleju opałowego, węgla, energii elektrycznej czy nawet drewna opałowego (uwzględniając też koszt jego transportu) nie zawsze są korzystne dla Twojego portfela.
Warto więc rozważyć możliwość przerzucenia się na paliwa tańsze, których wykorzystanie mniej obciąży Twój budżet. Do takich należy pellet drzewny. Jeśli masz wątpliwości czy stanowi on atrakcyjną opcję dla Twojego gospodarstwa domowego, warto popatrzeć na kalkulator ogrzewania domu, który pomoże Ci szybko i sprawnie podjąć optymalną decyzję.
Ogrzewanie domu – tanie i skuteczne
Pellet drzewny jest z powodzeniem wykorzystywany zarówno w ogrzewaniu domów mieszkalnych jak i budynków o odmiennym profilu i charakterze. Chętnie sięgają po pellet osoby, które do tej pory korzystały z paliw droższych – na przykład ekogroszku lub zwykłego węgla. Zdecydowaną zaletą pelletu jest jego całkowicie naturalny skład. Został on wyprodukowany na bazie biomasy pochodzenia drzewnego, a także ze słomy, łupin nasion i orzechów oraz innych składników.
Przeglądając oferty pelletów oferowanych w składach opałowych warto upewnić się, jaka jest wartość opałowa interesującego Cię paliwa. Ważny jest także poziom wilgoci oraz zawartość składników niepożądanych – na przykład siarki. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na sam wygląd pelletu: jego kolor i kształt. Radzimy wybierać przede wszystkim paliwa o jednorodnych kolorystyczne granulkach. Świadczą one, że dany pellet został wyprodukowany z wysokiej jakości składników, a jego użytkowanie będzie bezpieczne i ekonomiczne.
Jeśli zdecydujesz się na wybór pelletu, wówczas konieczne może okazać się zmodernizowanie kotła, którego używałeś do tej pory w spalaniu paliw opałowych. Wynikają z tego ważne korzyści. Przede wszystkim kotły stosowane do spalania pelletu są wysoce wydajne oraz automatyczne. Nie wymagają zbyt dużego nakładu pracy lub długotrwałego „dorzucania do pieca”. Kotły takie często pracują przy wykorzystaniu specjalnych podajników, które same transportują i wydzielają odpowiednią porcję pelletu.