Pręty zbrojeniowe

Stal nierdzewna nie jest opisem jedynie jednego materiału, a całej grupy o szerokim wachlarzu właściwości. Wszystkie łączy jedna wspólna cecha jaką jest niska podatność na korodowanie, przez dodawanie do stopu chromu w ilości minimalnie 12 procent. Jest ona zwykle nieco droższa od tradycyjnego odpowiednika i głównie z tego powodu jest nadal stosunkowo rzadko wykorzystywana w wytwarzaniu elementów dużych konstrukcji architektonicznych, mimo że znana jest już od XIX wieku. Z roku na rok jednak poprzez wprowadzanie na rynek większej ilości stopów stali nierdzewnej o bardzo wysokiej szlachetności oraz badaniom, które wskazują na niższe koszty eksploatacyjne konstrukcji, które są budowane z jej udziałem, powoduje, że zdobywa coraz większe grono zwolenników.

Czy zbrojenie ze stali nierdzewnej jest droższe od zbrojenia ze stali węglowej?

Należy pamiętać, że koszty samej budowy mostu, budynku czy innej konstrukcji to nie jedyne koszty, które będziemy ponosić w związku z postawioną konstrukcją. Każdy materiał się starzeje. Wraz z czasem traci on część parametrów, które posiadał na początku budowy. W związku z czym prędzej lub później będzie konstrukcja taka będzie wymagała przeprowadzenia szeregu zabiegów o charakterze- renowacyjnym w celu zachowania bezpieczeństwa i funkcjonalności.

Beton poprzez poprzez postępującą karbonatyzację obniża swoje pH, przez co otulina przestaje wchodzić w reakcje powierzchniowe z z prętem ze stali węglowej. Wewnątrz konstrukcji systematycznie podnosi się wilgotność, co w połączeniu z tlenem stwarza warunki przyspieszające korodowanie prętów. Skutkuje to początkowo powstawaniem pęknięć oraz rys, które mogą doprowadzić do rozsadzenia konstrukcji od wewnątrz bez podjęcia kosztownych i częstych napraw. Zastosowanie prętów z odpowiednio przystosowanej stali nierdzewnej pozwala znacznie wydłużyć żywotność takiej konstrukcji, przy o wiele rzadszym i często prostszym procesie konserwacyjno-renowacyjnym. Może to zapewnić znaczne oszczędności w perspektywie kilkudziesięcioletniej eksploatacji konstrukcji.

Stal nierdzewna a pole magnetyczne

Ciekawym choć bardzo jeszcze niszowym pomysłem na wykorzystanie właściwości prętów ze stali nierdzewnej jest tworzenie budynków o charakterze naukowym. W przypadku korzystania przez takie instytucje z bardzo czułego sprzętu badawczo-pomiarowego, czynnikiem który może wpływać na wyniki badań jest poziom przenikalności magnetycznej, który jest bardzo niski w przypadku zastosowania np. stal nierdzewnej austenitycznej. W przypadku tak niecodziennych projektów warto się zgłosić do firm takich jak METALKaz – https://sklep-metale.pl/, która będzie potrafiła podejść do naszych potrzeb indywidualnie i pomoże w doborze dostępnych na rynku poszukiwanych przez nas materiałów, a w przypadku braku możliwości ich dostarczenia w odpowiednio krótkim czasie, zapewni możliwość wyboru wysokiej klasy zamienników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here