W czym powinien specjalizować się HR-owiec

Działania z zakresu HR obejmują wiele zagadnień, które często musimy opanować w pełni samodzielnie. Wiele osób po prostu musi zajmować się swoimi zadaniami jak najlepiej, bez względu na to, czy zdobyli w tym zakresie jakąś specjalistyczną wiedzę, czy też nie. Nie ulega jednak wątpliwości, że im więcej szkoleń ma za sobą HR-owiec, tym lepiej będzie odnajdywał się w zadaniach, które są przed nim stawiane.

Najważniejsze cechy osoby pracującej w dziale HR

Pracownik działu HR powinien przede wszystkim wykazywać się wieloma zdolnościami, które ułatwią mu współpracę z zespołem i ewentualne zarządzanie nim. Jego rola polega na zatrudnianiu pracowników, ich szkoleniu, ale także kierowaniu zespołem w imieniu przełożonego. Dlatego jego niezwykle ważne cechy to między innymi:

  • zdolność do zarządzania ludźmi, czasem i zadaniami, 
  • umiejętność prowadzenia prezentacji, 
  • szybkie podejmowanie działań kryzysowych,
  • skuteczne rozwiązywanie konfliktów, 
  • łatwość nawiązywania kontaktów z innymi.

Wszystkie te umiejętności można oczywiście wypracować sobie samemu. Jednak, aby poczuć się jeszcze pewniej na swoim stanowisku albo je po prostu zdobyć, warto zainwestować w swój rozwój. Dlatego możemy polecić specjalistyczne kursy dla osób z działu HR.

Szkolenie z zakresu doboru kandydatów do pracy

Pierwszym i najważniejszym krokiem w budowaniu skutecznego zespołu jest odpowiedni dobór pracowników. Dlatego kursy HR w pierwszej kolejności oferują selekcjonowanie kandydatów w oparciu o ich kompetencje. Pomagają rozpoznawać pracowników już podczas pierwszego spotkania i po ich umiejętnościach, a także zdolnościach interpersonalnych oceniać, który z nich będzie najlepszy na dane stanowisko pracy.

Szkolenie tego typu poszerza wiedzę z zakresu prowadzenia wywiadu ustrukturyzowanego i pokazuje, jak uniknąć błędów związanych z oceną kandydatów. Kurs pomaga także radzić sobie z trudnymi sytuacjami i zachowaniami, jakie mogą pojawić się podczas rozmowy z kandydatami.

Planowanie i przeprowadzanie rekrutacji

Z pozoru może się wydawać, że rekrutacja jest łatwa i wystarczy tylko wiedzieć, jak dobrać kandydatów do danego stanowiska, aby stworzyć udany zespół. Jednak w praktyce sprawa jest nieco trudniejsza. Ważne jest nie tylko selekcjonowanie kandydatów, ale też cały zespół działań, które zmierzają do udanej rekrutacji. Dlatego też każdy, kto rozpoczyna pracę jako HR-owiec, powinien zapoznać się z technikami jej planowania.

W tym celu również warto podjąć się szkolenia, które oferuje wiedzę z tego zakresu. Dzięki takiemu szkoleniu można uzyskać wiedzę z zakresu tworzenia całej kampanii i nauczyć się nowych sposobów pozyskiwania kandydatów. Nowoczesne narzędzia rekrutacji, w tym narzędzia online, również zostaną przedstawione uczestnikom kursu, dzięki czemu będą mogli rozbudować swój wachlarz możliwości kontaktowych.

Prezentacje

Oprócz budowania zespołu ważne jest także odpowiednie przedstawienie zadań pracownikom czy też przeszkolenie ich z zadań, które będą konieczne na danym stanowisku. W tym celu HR-owiec powinien zostać przeszkolony między innymi z prowadzenia prezentacji i szkoleń. Ważna jest również jego umiejętność prowadzenia szkoleń online, które poszerzają możliwości angażującego i efektywnego nauczania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here