Wągry na twarzy

Wągry i wszelkiego rodzaju wypryski na twarzy są głównie domeną nastolatków. Warto jednak pamiętać, że coraz częściej z tym problemem borykają się również osoby dorosłe, które etap dojrzewania mają już dawno za sobą. Jeśli nie jesteśmy już nastolatkami, a nasza cera nie potrafi się ustatkować to jest spora szansa, że mamy do czynienia z trądzikiem. Jakie kosmetyki stosować, aby rozprawić się z nim raz na zawsze? Podpowiadamy.

Wągry na twarzy – dlaczego pojawiają się w okresie dojrzewania?

Trądzik młodzieńczy dotyka bardzo wielu dziewcząt i chłopców, którzy przechodzą właśnie okres dojrzewania. Bardzo często staje się on niemiłą niespodzianką dla tych osób, które wcześniej nie widziały na swojej skórze żadnych zmian zapalnych czy nawet zaskórników. Pryszcze pojawiają się najczęściej na twarzy i szyi, dlatego tak bardzo uprzykrzają życie wielu osobom. Co istotne, również dorosłe kobiety i mężczyźni coraz częściej dostrzegają na swojej skórze niedoskonałości. Powodem takiego stanu mogą być zaburzenia gospodarki hormonalnej czy niewłaściwa dieta, bogata w ostre i słone przekąski.

Pryszcze na twarzy i inne niedoskonałości związane z trądzikiem mogą pojawiać się w sytuacji, kiedy dieta nie jest odpowiednio zbilansowana. Trądzik nie lubi pewnych produktów spożywczych, które sprawiają, że stany zapalne są zaostrzone. Są to między innymi produkty o wysokim indeksie glikemicznym, czyli w szczególności słodycze. Jednak to nie tylko ona wpływają na nadmiar produkcji sebum. Do grup potraw, które zwiększają stanowczo ryzyko pojawienia się krost, możemy zaliczyć także nabiał, sól i pikantne potrawy.

Błędy w pielęgnacji twarzy a trądzik młodzieńczy

Bardzo dużo osób popełnia podstawowe błędy przy pielęgnacji skóry zaatakowanej trądzikiem. Pierwszym z nich jest brak odpowiedniego nawilżenia skóry. Wydawałoby się, że skoro cera wydziela już sebum to nie jest potrzebne jej dodatkowe nawilżenie. Nic bardziej mylnego. Może dojść do sytuacji, gdzie my będziemy zmywać naszą warstwę lipidową, natomiast organizm w ramach walki będzie ją odbudowywał, zwiększając produkcję sebum. Tymczasem taka cera potrzebuje nawilżenia, by gruczoły łojowe nie musiały pracować ze zdwojoną siłą, gdyż może skończyć się to zaostrzonymi zmianami ropnymi.

Kolejnym błędem, który przydarza się większości osób jest niepoprawne osuszanie twarzy po jej umyciu. Zanim zaczniemy aplikować kolejne produkty, musimy pamiętać o dokładnym wytarciu twarzy oraz szyi. Bardzo często wybierany jest zwykły ręcznik, lecz w przypadku nawracających stanów zapalnych lepiej jest zrezygnować z takiego rozwiązania. Znajdujące się na ręczniku bakterie szybciej się rozmnażają, a my przenosimy je wtedy na niezaatakowane fragmenty skóry.

Krostki na twarzy – jakich produktów warto używać?

Warte uwagi są te preparaty, które jednocześnie zadbają o odpowiednie nawilżenie skóry oraz eliminację niechcianych wyprysków. Kremy na trądzik będą jednymi z nich. Dobrze jest je stosować na uprzednio oczyszczoną twarz. Nie trzeba bać się wariantów nawilżających, gdyż skóra trądzikowa właśnie tego nawodnienia niezwykle potrzebuje. Dzięki temu unikniemy konieczności częstszego mycia twarzy i zmagania się z zaskórnikami.

Wągry na twarzy można również usunąć poprzez stosowanie różnego rodzaju peelingów. Te mechaniczne złuszczą martwy naskórek, przez co łatwiej będzie zniwelować nieestetyczne krostki. Można również pokusić się peeling enzymatyczny, który jest zalecany w przypadku rozległych zmian trądzikowych. Działa on na zasadzie rozpuszczania naskórka, którego pozbywamy się wraz ze zmyciem go z twarzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here