Każda kobieta, która preferuje srebrną biżuterię, zdaje sobie sprawę, że wymaga ona konkretnej pielęgnacji. By zawsze prezentowała się nienagannie i pięknie, trzeba o nią zadbać. Podpowiadamy, jak to zrobić – jak czyścić oraz jak przechowywać ulubione ozdoby.
Jak przechowywać srebrną biżuterię?
Jedną z kluczowych zasad dbania o każdą biżuterię, jest jej odpowiednie przechowywanie. Jeśli szybko wrzucasz bransoletki czy łańcuszki do pudełka albo szuflady, następnym razem będą splątane, co grozi ich uszkodzeniem i porysowaniem. Najlepiej pierścionki i inne ozdoby segreguj i separuj. Biżuteria – srebrna czy złota – powinna być starannie i delikatnie rozwieszana i odgradzana od siebie. Złe przechowywanie to również ryzyko, że zajdą niekorzystne procesy chemiczne, które spowodują straty na jakości ozdób.
Jeśli zastanawiasz się, jak zatem powinna być przechowywana biżuteria srebrna, pamiętaj, że przede wszystkim jej poszczególne rodzaje nie powinny mieć ze sobą kontaktu, czyli nie powinny się stykać. Każdy element przechowuj oddzielnie, w osobnych przegródkach lub – w przypadki naszyjników czy bransoletek – na specjalnych wieszakach. Warto też używać czystych woreczków strunowych. Zamykając w nich biżuterię, trzeba tylko pamiętać, by worek szczelnie zamknąć, a wcześniej wypuścić z niego powietrze.
Czego jeszcze nie lubi biżuteria srebrna?
Ozdoby wykonane ze srebra powinny znajdować się z daleka od światła dziennego, wilgoci i substancji chemicznych. Łazienka, lodówka ani parapet przy kaloryferze nie będą dobrym wyborem, gdyż w takich warunkach biżuteria srebrna będzie się dużo szybciej utleniała. Można to szybko zauważyć, gdyż na powierzchni poszczególnych ozdób pojawią się po prostu żółte plamy, nieestetyczny nalot.
Jak czyścić srebrną biżuterię?
Srebrną biżuterię bez kamieni można czyścić mieszanką letniej wody i płynu do mycia naczyń (bez kwasku cytrynowego w składzie). Wypłucz ozdoby w takim roztworze i delikatnie wyczyść je szczoteczką do zębów, a następnie osusz ręcznikiem papierowym. Można też czyścić biżuterię specjalną szmatkę do czyszczenia srebra – jej nie powinno się moczyć w wodzie, bo traci właściwości czyszczące. Z kolei biżuteria srebrna z kamieniami wymaga nieco innych zabiegów. Należy uważać, aby przy czyszczeniu nie uszkodzić łapek, które zakuwają kamienie.
Jest kilka domowych metod czyszczenia biżuterii, ale nie zawsze dają one zadowalające efekty, a nawet mogą przyczynić się do uszkodzenia biżuterii. By samodzielnie nie zniszczyć ulubionych ozdób, warto udać się do profesjonalisty, który fachowo wyczyści srebrną biżuterię.