Okulary przeciwsłoneczne są nie tylko modnym dodatkiem stylizacyjnym i dopełnieniem codziennego outfitu. Ich priorytetową funkcją jest ochrona narządu wzroku przed szkodliwym promieniowaniem UV. Wiele osób nadal popełnia podstawowy błąd, przy wyborze sugerując się jedynie kształtem oprawek, trendami i dopasowaniem do kształtu twarzy. Okazuje się, że z powodzeniem można wybrać ładne okulary na słońce, ale jednocześnie takie, które będą zabezpieczać oczy i dawać optymalny komfort funkcjonowania podczas letnich dni.
Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV
Podstawową informacją, jaką należy wziąć pod uwagę przy wyborze okularów przeciwsłonecznych, jest ta, która dotyczy filtrów soczewek. Całkowitą ochronę oczu przed promieniowaniem przeciwsłonecznym zapewnia filtr UV 400 i właśnie takie oznaczenie powinno stanowić priorytet. Dodatkowymi informacjami o dobrej jakości okularów mogą być również oznaczenia CE albo EN 166:2001. Mówią o tym, że okulary spełniają określone normy.
Co ważne, ciemne okulary wątpliwego pochodzenia i jakości, które nie posiadają koniecznych filtrów, stają się ogromnym zagrożeniem dla oczu. Fakt, że dają komfort funkcjonowania podczas słonecznych dni, natomiast brak odruchu mrużenia oczy poprzez przyciemniony kolor soczewek sprawia, że szkodliwe promieniowanie bez przeszkód dociera do szeroko otwartych oczu. Znacznie lepiej jest nie nosić okularów przeciwsłonecznych wcale i mrużyć oczy, aniżeli zakładać na nos te kiepskiej jakości.
Okulary korekcyjne z nakładką przeciwsłoneczną
Osoby, u których stwierdzono wadę wzroku i na co dzień noszą okulary korekcyjne, latem mogą wybierać ekskluzywne okulary przeciwsłoneczne. Właśnie w takie zmieniają się ich codzienne okulary, jeśli dokupią specjalną nakładkę przeciwsłoneczną. Nakładka posiada niezbędne filtry, można ją montować w razie potrzeby za pomocą klipsa albo magnesów. Dzięki temu zyskuje się okulary 2w1, dbając o korektę wzroku, dobre widzenie, a jednocześnie wygodę podczas każdej aktywności w bezchmurny dzień.
Okulary z fotochromem
Droższym rozwiązaniem niż okulary korekcyjne z nakładką przeciwsłoneczną, są okulary z fotochromem. Te posiadają powłokę, która blokuje promieniowanie UV, a soczewki okularowe automatycznie przyciemniają się bądź rozjaśniają, dopasowując kolor widzenia do aktualnej pogody.
Okulary z polaryzacją
Coraz więcej osób wybiera okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją. Jeszcze do niedawna z reguły nabywali je kierowcy albo osoby aktywne na świeżym powietrzu, ponieważ polaryzacja pozwala eliminować oślepiające odblaski. Dzisiaj producenci okularów przeciwsłonecznych oferują je w wielu wersjach kolorystycznych i modelach oprawek, dzięki czemu z powodzeniem mogą służyć każdemu.
Gdzie kupować okulary przeciwsłoneczne?
Kiepskim pomysłem jest kupowanie ciemnych okularów na bazarach i straganach w wakacyjnych kurortach. Oprócz ciekawego designu raczej nie mają nic więcej do zaoferowania. To okulary słabej jakości, bez filtrów. Dobre okulary przeciwsłoneczne kupuj tylko w specjalistycznych sklepach optycznych, najlepiej takich, które oferują również badania wzroku.