Rodzaje kieliszków do wina

Różne rodzaje kieliszków do wina odróżniają się od siebie wyglądem i zostały opracowane w taki sposób, aby wydobyć całą głębię danego trunku. Poznaj kieliszki, które sprawdzą się nie tylko do czerwonego wina oraz dowiedz się, dlaczego ich kształt ma tak duże znaczenie!

Kieliszki do wina – istotny element podczas degustacji

Wybór odpowiedniego kieliszka jest równie ważny, jak wybór wysokiej jakości trunku. Różne rodzaje kieliszków do wina zauważymy na wielu sklepowych półkach, tylko czy ten detal ma aż takie znaczenie i czy warto w niego zainwestować? Otóż, zdecydowanie tak. Odpowiednio dobrane kieliszki do wina potrafią wydobyć odpowiedni aromat oraz smak trunku. Jest to spowodowane ich kształtem, który odpowiada za sposób degustacji alkoholu, jak i pobudza odpowiednie kubki smakowe.

Najlepiej, aby kieliszki były przezroczyste, co pozwoli na ocenę koloru oraz klarowności danego wina. Drugą kwestią jest grubość szkła, z jakiego są wykonane. Nie do końca chodzi w tym przypadku o ich trwałość – grubsze kieliszki sprawiają, że wino dłużej utrzymuje odpowiednią temperaturę i nie nagrzewa się tak szybko od ciepła dłoni, jak kieliszki wykonane z cienkiego szkła. Chociaż zdarza się, że przytrzymujemy czaszę kieliszka dłonią, co nie jest praktyczne i wygląda po prostu nieelegancko. Odpowiedni kieliszek powinien mieć długą nóżkę, by to właśnie ją przytrzymywać podczas popijania wina.

Odpowiednie kieliszki do wina charakteryzują się zazwyczaj pękatą czaszą, jednak w tym przypadku bywają wyjątki. Umożliwia to swobodne wzruszenie trunku, w celu wydobycia z niego pełni aromatu. Często popełnianym błędem jest nalewanie całego kieliszka wina. Chociaż pękata czasza pomieści sporą ilość alkoholu, nie powinno się zapełniać jej w całości. Warto nalewać około połowę objętości kieliszka, co będzie nie tylko bardziej eleganckie, ale także wpłynie na uwolnienie bogactwa jakie kryje w sobie dane wino.

Jak widać, różne rodzaje kieliszków do wina są niezwykle istotne w trakcie degustacji alkoholu i pozwalają wydobyć jego delikatny aromat oraz bogaty smak. Warto również wyjaśnić, jaki rodzaj kieliszka wybrać, kiedy zamierzamy podać wino czerwone, a jaki w przypadku serwowania wina białego lub musującego.

Różne rodzaje kieliszków do wina – jaki kieliszek do wina czerwonego, a jaki do wina musującego?

  • Czerwone wino należy podawać w kieliszku na długiej nóżce, posiadającym dużą i pękatą czaszę. Taki kształt kieliszków przeznaczony jest dla win z podwyższoną zawartością alkoholu, gdyż pozwala na złagodzenie jego smaku. Dedykowane kieliszki do wina czerwonego pozwalają również wydobyć właściwy aromat, jaki posiada dobre wino, nie dopuszczając jednocześnie do nieprzyjemnego uczucia podczas degustacji, spowodowanego uwalnianiem się alkoholu etylowego;
  • Białe wino podaje się w inny sposób, niż czerwone. Kieliszki, w jakich serwujemy wino białe, posiadają krótszą nóżkę, a ich czasza jest nieco węższa. Konstrukcja ta utrzymuje odpowiednią temperaturę trunku i wydobywa głębię składników, jakie w swoim składzie posiada ten rodzaj wina. Wyjątek stanowią jednak białe wina długo leżakujące, które tak jak w przypadku wina czerwonego, warto podawać w kieliszkach z bardziej pękatą czaszą. Poza tym przypadkiem, kieliszki do wina białego powinny mieć jednak drobniejszą budowę;
  • Przeznaczone do wina różowego kieliszki wyróżniają się węższą i zaokrągloną czaszą. Różowe wino jest lekkim trunkiem, który serwuje się schłodzony, dlatego też ich konstrukcja znacznie ułatwia utrzymanie odpowiedniej temperatury wina. Zaokrąglony i niezbyt szeroki kieliszek sprawia również, że wino różowe lepiej uwalnia swój złożony aromat;
  • Charakterystyczną cechą, w przypadku kieliszków przeznaczonych do serwowania wina musującego i wina deserowego, jest ich smukły kształt. Długa nóżka i zastosowanie w konstrukcji węższej czaszy pozwalają utrzymać niską temperaturę win musujących oraz pozwalają na delikatne ulatnianie się bąbelków. Słodkie wino deserowe należy jednak podawać w niższych kieliszkach o wąskiej czaszy, która zwęża się ku górze. Konstrukcja ta zapobiega utracie aromatu oraz szybkiemu ulatnianiu się w trunku etanolu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here