Co lepsze do stóp

Skóra na stopach ma skłonności do przesuszania się, nadmiernego rogowacenia, czy nawet pękania. Jednym z najczęściej używanych akcesoriów do pielęgnacji stóp i usuwania martwego naskórka są tarki i pumeksy. Czym się różnią, jakie są zalety i wady każdego z nich?

Tarka i pumeks – podstawowe akcesoria do pielęgnacji stóp

Większości z obu tych akcesoriów do stóp można używać zarówno na sucho, jak i na mokro, jednak zabieg mechanicznego ścierania naskórka bezpieczniej wykonać w tej drugiej wersji – skóra jest wówczas miększa i łatwiej poddaje się działaniu powierzchni ścierającej. Tarka ma silniejsze działanie niż pumeks i jest przeznaczona do usuwania stwardnień i zgrubień, pumeks natomiast służy bardziej do wygładzania szorstkiej skóry.

Zarówno tarki jaki i pumeksy znajdziesz w serwisie empik.com

Tarka do stóp – ostra powierzchnia ścierająca

Tarka do stóp pokryta jest powierzchnią ścierającą, która pozwala pozbywać się zrogowaciałego naskórka w sposób mechaniczny – poprzez tarcie. Jest wygodna w użyciu dzięki długiej rączce.

Na rynku można spotkać głównie dwa rodzaje tarek do stóp – metalowe i papierowe. Metalowe mają powierzchnię ścierającą pokrytą wypustkami wykonanymi zazwyczaj ze stali. Papierowe tarki zazwyczaj są dwustronne – jedna strona jest ostrzejsza, a druga delikatniejsza. Ta pierwsza jest bardziej gruboziarnista i nadaje się do bardzo stwardniałego naskórka. Niektóre tarki po drugiej stronie mają powierzchnię taką jak pumeks – są to akcesoria 2 w 1.

Naskórek należy usuwać posuwistymi ruchami, zachowując przy tym ostrożność, gdyż zbyt inwazyjne ścieranie prawie na pewno skończy się podrażnieniami. Pamiętaj, że musisz usunąć tylko martwy naskórek, w żadnym wypadku nie możesz naruszyć żywej skóry, która znajduje się pod nim.

Pumeks – delikatne złuszczanie i wygładzenie naskórka

Pumeksy są zazwyczaj dostępne w formie prostokątnych lub kwadratowych kostek. Można wyróżnić 2 rodzaje pumeksów – naturalne i syntetyczne. Powierzchnia ścierająca wykonana jest z kamienia naturalnego lub tworzywa sztucznego, które go imituje. Pumeksy naturalne zrobione są zazwyczaj z krzemionki, ich powierzchnia jest zwykle bardziej ostra. Pumeks syntetyczny, jako wytworzony fabrycznie ma bardziej regularną strukturę. Wykonany jest z syntetycznych polimerów.

Pumeks do stóp jest znacznie bardziej delikatny niż powierzchnia tarki. Jego użycie jest zatem bezpieczniejsze, nawet intensywne tarcie nie grozi poranieniem skóry. Może jednak nie poradzić sobie z narosłymi zgrubieniami.

Zarówno gdy używasz pumeksu jak i tarki, koniecznie pamiętaj o odpowiedniej higienie. Wilgotna powierzchnia z resztkami naskórka może bowiem sprzyjać rozwojowi drobnoustrojów. Po każdym użyciu wypłucz pumeks wodą z dodatkiem mydła – najlepiej przy użyciu szczoteczki. Oba akcesoria należy przechowywać w czystym i suchym miejscu – nie powinny być narażone na zawilgocenie w łazience.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here