rajd samochodowy

Kierowcy rajdowi zmagają się ze sporą presją, a do tego muszą dysponować odpowiednimi umiejętnościami. W trakcie rajdów samochodowych bardzo ważne jest to, aby posiadać w aucie kilka niezbędnych akcesoriów. Dzięki nim można wyeliminować drobne usterki, nie tracąc przy tym nadmiernej ilości czasu lub nie wycofując się z rajdu. Takie akcesoria należy skompletować jeszcze przed startem pierwszego odcinka. W ten sposób będzie się przygotowanym na wszystko. Oto cztery najważniejsze rzeczy, które trzeba mieć.

1.      Podnośnik samochodowy

Jednym z najważniejszych elementów dla każdego kierowcy rajdowego jest oczywiście podnośnik samochodowy. Przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy w możliwie jak najkrótszym czasie trzeba wymienić w swoim aucie koło. Dla profesjonalistów nie jest to nic trudnego, ale bez odpowiedniej jakości sprzętu nie wykona się tego poprawnie i szybko. Podnośnik służy po to, aby podnieść pudło samochodu ponad poziom jezdni. Tym samym wymiana koła jest łatwiejsza i zdecydowanie bezpieczniejsza.

2.      Klatki bezpieczeństwa

Istotnym elementem wyposażenia samochodu rajdowego są tzw. klatki bezpieczeństwa. Zostały skonstruowane po to, aby zabezpieczyć kierowcę i jego pilota przed uszkodzonymi częściami samochodu. Do takich sytuacji może dojść przede wszystkim podczas wypadków na trudnych odcinkach specjalnych. Wymagająca trasa sprawiła kłopot niejednemu kierowcy, więc nic dziwnego, że klatka bezpieczeństwa jest traktowana priorytetowo. To jeden z najlepszych sposobów na zadbanie o swoje zdrowie i szansa na ukończenie rajdu w całości. Klatka jest również odpowiedzialna za:

  • usztywnienie pojazdu,
  • zapewnienie większej stabilności.

Z racji tego warto się przyłożyć większą uwagę do jej wyboru, lecz kierowcy rajdowi nie mają z tym najmniejszych problemów. W końcu mają w tym zakresie bardzo duże doświadczenie.

3.      Gaśnice ręczne

W każdym samochodzie rajdowym niezastąpionym elementem są gaśnice ręczne. Cechują się łatwością obsługi, a poza tym nie będą zabierać w pojazdach dużo miejsca. To szczególnie przydatne akcesoria w trakcie niewielkich pożarów. Wiadomo, że na wymagających trasach przydarzyć może się praktycznie wszystko, dlatego lepiej zadbać o swoje bezpieczeństwo, zdrowie, a nawet życie. Gaśnice, które znajdują zastosowanie w autach rajdowych wykazują się niższą pojemnością, a poza tym są bardzo lekkie.

4.      Kołnierze ochronne

Kierowcy nie powinni zapominać o kołnierzach ochronnych. To właśnie one odpowiadają za ochronę głowy oraz szyi. Te miejsca są szczególnie narażone na poważne urazy, gdy samochód wypadnie z trasy lub też przydarzy się inna nieoczekiwana sytuacja. Kołnierz nie tylko ratuje cały wyścig czy też karierę sportowca, ale też jego zdolność ruchową i zdrowie. W przypadku jakichkolwiek uderzeń, tego typu akcesoria przyjmują na siebie aż 80 proc. energii. Nowoczesne kołnierze charakteryzują się niewielką wagą i nie ograniczają ruchów kierowcy. Jak widać wyposażenie się w nie jest sprawą kluczową, więc raczej nie warto tego lekceważyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here