mokra karma dla psa

Polecaną podstawą żywienia większości domowych psów są dedykowane im karmy suche, które najczęściej przybierają formę drobnych, dość twardych granulek. W sprzedaży dostępne są jednak również karmy mokre, o konsystencji zbliżonej do naturalnego pokarmu. Mokra karma dla psa jest namiastką świeżego mięsa. Dzięki odpowiedniej kompozycji składników odżywczych jest pełnowartościowym produktem żywieniowym, który może urozmaicić dietę bazującą na karmie suchej.

Co to są karmy mokre?

To rodzaj produktu żywieniowego dla zwierząt domowych, w którego składzie znajduje się dość dużo wody. Wilgotność mokrych karm dla psów zwykle przekracza wartość 60 procent. Pozostała część składu psiej karmy to białko zwierzęce, tłuszcz, węglowodany i błonnik. W pełnoporcjowych karmach znajdują się również niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu psów witaminy, minerały i pierwiastki śladowe. Odpowiednio skomponowana mokra karma dla psa zaspokoi wszystkie potrzeby żywieniowe zwierzęcia, spokojnie zastępując inne rodzaje pokarmów. Warto jednak pamiętać, że karmy mokre mają mniejszą kaloryczność objętościową niż karmy suche. Oznacza to, że 100 g suchej karmy ma więcej kalorii niż 100 g karmy mokrej.

Zalety stosowania karmy mokrej

Ze względu na konsystencję zbliżoną do naturalnego pokarmu, niższy poziom przetworzenia i bogatszy smak mokre karmy są zwykle dużo chętniej pobierane przez psy niż karmy suche. Mokra karma dla psa nie powinna być jednak jedynym pokarmem podawanym zwierzęciu. Psy powinny mieć dostęp do twardych granulek (sucha karma), które wspierają trawienie i pomagają oczyszczać zęby oraz dziąsła. Mokre karmy dla psów są ciekawym uzupełnieniem psiej diety i mogą być traktowane jako smakołyk, który podawany jest zwierzęciu co pewien czas, w celu urozmaicenia i wzbogacenia codziennego menu. Takie karmy warto stosować częściej w przypadku zwierząt starszych, mniej ruchliwych, które mają tendencję do tycia. Ze względu na mniejszą kaloryczność, częstsze podawanie mokrej karmy minimalizuje ryzyko wystąpienia otyłości u psa i związanych z nią problemów zdrowotnych.

Pełnoporcjową karmę mokrą można podawać psu zamiennie z suchymi granulkami, urozmaicając w ten sposób jego codzienne posiłki i stymulując jego apetyt. Mokre karmy dla psa są dobrym źródłem wody, a zatem warto podawać je zwierzętom, gdy jest gorąco. Z uwagi na mniejszą kaloryczność w stosunku do objętości są również dobrym produktem dla psów otyłych i starszych. Ze względu na miękką konsystencję będą smakowały psom z chorymi dziąsłami i osłabionymi zębami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here