Nasiona dyni

Nasiona dyni to dobry wybór dla osób, które posiadają duży ogród. Decydując się na zakup ekologicznych nasion możemy cieszyć się smacznym, pełnym wartości odżywczych warzywem. Dynia pojawiła się w Europie dopiero w XV wieku za sprawą Krzysztofa Kolumba i od tamtego czasu cieszy się niezmiennym powodzeniem. Co powinniśmy wiedzieć przed zakupem nasion dyni? Jak wygląda uprawa tego warzywa?

Dynia – niezwykłe warzywo o wielu prozdrowotnych właściwościach

Dynia to warzywo o wielu odmianach, z których każda charakteryzuje się bogactwem substancji odżywczych i niezwykłymi walorami wizualnymi. Dynia jest prawdziwą skarbnicą witamin i związków mineralnych. W jej składzie znajdziemy kompleks witamin z grupy B, a także witaminy A, C, E i K. Dodatkowo warzywo to jest bogate wapń, potas, magnez, fosfor, cynk i żelazo. Spożywanie dyni obniża poziom cukru we krwi, dzięki czemu jest ona polecana w profilaktyce cukrzycy typu II.

Dzięki zawartości karotenoidów dynia korzystnie wpływa na nasz wzrok i skórę, a dodatkowo zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwory. Zawarte w dyni składniki obniżają poziom złego cholesterolu we krwi, dzięki czemu obniżają ryzyko zachorowania na miażdżycę. Regularne spożywanie dyni może również przyczynić się do obniżenia ciśnienia tętniczego. Miąższ dyni posiada działanie przeciwwymiotne, natomiast jej pestki zawierają związki o właściwościach przeciwpasożytniczych.

Jako, że dynia zawiera sporo błonnika, a dodatkowo jest warzywem niskokalorycznym – do swojej diety mogą ją włączyć osoby odchudzające się. Dynia znajduje szerokie zastosowanie w kuchni.

Nasiona dyni – jak wygląda uprawa warzywa?

Kupując nasiona dyni musimy zdawać sobie sprawę, że warzywo to ze względu na swoje rozmiary (pędy dyni osiągają nawet 12 metrów długości, natomiast sam owoc może osiągnąć średnicę 40 centymetrów) nie sprawdzi się w każdym ogrodzie. Warto po nie sięgnąć wówczas, gdy dysponujemy większą ilością wolnego miejsca.

Nasiona dyni dobrze jest sadzić w glebie przepuszczalnej i bogatej w azot. Doświadczeni ogrodnicy zalecają sadzenie dyni na kompostowniku. Minimalna temperatura, której potrzebuje to warzywo to 8 stopni Celsjusza, natomiast maksymalna – 25 stopni.

Nasiona dyni można posadzić w małych pojemnikach (a następnie po pewnym czasie przesadzić do gruntu) lub bezpośrednio do gruntu. Jeżeli zdecydujemy się na wysiew do gruntu, pamiętajmy, że pierwsze nasiona można posadzić około 10 maja (wcześniej są one narażone na przymrozki).

Sadząc większą ilość nasion dyni należy pamiętać, żeby pozostawić pomiędzy nimi spore odstępy. Jednymi z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych przy uprawie tego warzywa jest regularne spulchnianie gleby i odchwaszczanie. Zalecane jest również regularne podlewanie (warzywo dobrze jest podlewać większą ilością wody, gdyż posiada ono płytki system korzeniowy) i nawożenie (do uprawy dyni warto wykorzystać nawozy potasowe, fosforowe, a także wieloskładnikowe).

Osoby posiadające w swoim ogrodzie dynię muszą pamiętać o jej regularnym przycinaniu. Przycinanie sprawi, że warzywo wyda większe plony.

Zakup nasion dyni polecany jest początkującym ogrodnikom, gdyż warzywo to nie sprawia większych problemów w uprawie. Zbiory dyni zaczynają się latem i mogą trwać aż do pierwszych przymrozków. Po zebraniu warzywo można przechowywać nawet przez pół roku w chłodnym i przewiewnym pomieszczeniu (idealna temperatura to około 12 stopni Celsjusza).

Zamów nasiona Dyni w sklepie W Legutko https://www.esklep.legutko.com.pl/100-dynia-ozdobna

Nasiona dyni – o czym należy pamiętać?

Kupując nasiona dyni warto się upewnić, że pochodzą one od renomowanych producentów. Wówczas możemy mieć pewność, że zostały pozyskane z kontrolowanych upraw, gdzie nie stosowano niebezpiecznych dla ludzkiego zdrowia środków ochrony roślin. Pamiętajmy również, żeby wykorzystać nasiona dyni zanim minie ich termin przydatności. 

Nasiona dyni należy przechowywać w suchym i chłodnym pomieszczeniu (najlepiej w temperaturze od -5 do 5 stopni Celsjusza). Jeżeli nie posiadamy oryginalnego opakowania, przełóżmy je do szklanego, szczelnie zamykanego słoika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here