rozliczenie PIT 2023 z małżonkiem

Polski Ład wprowadził bardzo dużo zmian w kwestii podatków. Dotykają one też rocznych rozliczeń podatku dochodowego. Sporo osób zastanawia się, czy Nowy Ład pozwoli wciąż na wspólne rozliczenie małżonków w takim zakresie jak do tej pory.

Wspólne rozliczenie małżonków PIT za 2022/2023

Okazuje się, że za sprawą nowych przepisów Polskiego Ładu zmianie uległo bardzo dużo przepisów w prawie podatkowym. Co istotne, dotknęły one też kwestii wspólnego rozliczenia PIT małżonków. Warto zaznaczyć, że wątpliwości podatników dotyczą przede wszystkim tego, czy w 2023 r. wciąż obowiązywać będzie tak zwane wspólne rozliczenie małżonków. Dobrze przejrzeć informacje przedstawione przez resort finansów. Jak się okazuje, w 2023 r. podatnicy wciąż mogą dokonać wspólnego rozliczenia obojga małżonków, jednak z pewnymi zasady. Nie są one skomplikowane, niektóre kwestie zostały nawet nieco uproszczone. Trzeba wiedzieć o tym, że Polski Ład objął swym zakresem także wspólne rozliczenie podatkowe małżonków. Pośród kluczowych zmian znalazła się możliwość wspólnego rozliczenia małżonków także w roku, w którym został zawarty związek małżeński. Bardzo istotną zmianą jest też wprowadzenie wyższej kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 000 złotych, która ma zastosowanie także w przypadku wspólnego rozliczenia małżonków. Co więcej, od kolejnego roku pojawia się możliwość wspólnego rozliczenia także w przypadku, kiedy jeden z małżonków prowadzi swoje własne przedsiębiorstwo opodatkowane podatkiem liniowym lub ryczałtem – warunek jest taki, iż w 2022 r. nie podnieśli żadnych wydatków, które wpływałyby na wysokość kosztów podatkowych bądź nie uzyskali żadnych przychodów. Ostatnią zmianą jest zwiększenie progu podatkowego, który ma zastosowanie w przypadku wspólnego rozliczenia PIT małżonków. Warto zaznaczyć, że konsekwencje tych wszystkich zmian dla podatników, którzy chcą rozliczyć podatek dochodowy wspólnie w 2023 r., zostały przedstawione w Polskim Ładzie.

PIT ministerstwo finansów – gdzie rozliczyć PIT 2023?

PIT 2023

Wiele osób zastanawia się, jak dokonać wspólnego rozliczenia małżonków w PIT 2023. Okazuje się, że polega to na złożeniu wspólnego oświadczenia podatkowego w odpowiednim zeznaniu PIT. Małżonkowie mogą wspólnie złożyć wniosek w zeznaniu podatkowym bądź wniosek składa jeden z małżonków. Coraz więcej osób stawia na PIT 2023 kalkulator. To bardzo przydatna opcja. Warto zaznaczyć, że złożenie wniosku przez jednego z małżonków traktuje się na równi ze złożeniem przez niego oświadczenia o upoważnieniu go, przez jego współmałżonka, do złożenia odpowiedniego wniosku o łączne opodatkowanie wspólnych dochodów. Tego typu oświadczenie składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania, o czym trzeba pamiętać.

PIT do kiedy pracodawca musi wysłać 2023?

Okazuje się, że pracodawca dostarcza PIT-11 pracownikowi do końca lutego każdego roku. Co więcej, musi to zrobić bezpośrednio do urzędu skarbowego. Pracodawca dostarcza PIT-11 drogą elektroniczną do 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym. Wiele osób zastanawia się, gdzie rozliczyć PIT. Warto postawić na mój e-PIT, co jest bardzo przydatnym rozwiązaniem. Trzeba wiedzieć o tym, że PIT-2 w wersji 9 to druk nieco bardziej skomplikowany niż w poprzednich latach. Okazuje się, że Ministerstwo Finansów przygotowało rozbudowaną wersję tego druku, która obowiązuje od 2023 roku. Formularz w wersji 9 przeznaczony jest nie tylko do tego, żeby upoważnić płatnika do stosowania kwoty, która zmniejsza podatek. Co więcej, można na nim złożyć także oświadczenie o zamiarze rozliczenia podatku z małżonkiem bądź jako samotny rodzic. Do tego trzeba doliczyć wnioski o stosowanie pewnych ulg.

Rozliczenie PIT na dziecko – jak wygląda?

Rozliczenie PIT na dziecko

Dostępne są ulgi na dzieci, z których mogą skorzystać podatnicy. Mowa tutaj o osobach rozliczających się z dochodów na formularzach PIT-37, a także PIT-36. Trzeba wiedzieć o tym, że podatnicy rozliczający się według zasad podatku liniowego, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, a także karty podatkowej nie będą mogli skorzystać z ulgi na dziecko. Jest też ona zależna od ilości dzieci, a także od wielkości uzyskiwanych dochodów.

Jak odliczyć koszty dojazdu do pracy w PIT-37 2023

Podatnicy chcący odliczyć koszty dojazdów do miejsca pracy powinni wpisać konkretną kwotę w odpowiednią rubrykę w swym rozliczeniu PIT. Wszelkie informacje można znaleźć w informacji o dochodach PIT 11.

PIT – do kiedy 2023?

Okazuje się, że podatnicy muszą złożyć PIT-37 od 15 lutego do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, za który deklaracja jest składana do urzędu. Jako że ostatni ustawowy dzień przypada w sobotę, rozliczenie można złożyć do 2 maja 2023 roku. Nową opcją jest też ulga podatkowa.

Do kiedy rozliczamy ryczałt za 2022?

Ministerstwo Finansów podaje, iż termin płatności ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za grudzień 2022 roku, a także za ostatni kwartał 2022 roku został przedstawiony w przepisie przejściowym ustawy „Niskie podatki”. PIT-28 za 2022 rok trzeba złożyć do 2 maja 2023 roku.

Wypróbuj PIT 2023 kalkulator na pitax.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here