Pożyczki pozabankowe w dobie Covid-19

Jednym ze sposobów na uzyskanie dodatkowych środków, zwłaszcza gdy ważny jest jak najkrótszy czas ich zdobycia, jest pożyczka przez internet. Dzięki małej ilości formalności stanowi ona wygodną alternatywę dla kredytu bankowego na zdobycie gotówki w razie potrzeby. Wraz z pandemią COVID-19, dotykającą każdego z nas, zmieniły się także zasady i wymagania odnośnie przyznawania pożyczek.

Czym charakteryzują się pożyczki pozabankowe?

Pożyczki pozabankowe cechują się szybkim czasem realizacji połączonym z minimalną ilością formalności. Przez niepodleganie firm pozabankowych pod prawo bankowe nie są one zobowiązane do tak ścisłej weryfikacji klientów pod kątem możliwości kredytowych jak same banki. Dzięki temu znacznie przyspieszony jest proces podejmowania decyzji o pożyczce i w niektórych firmach, działających w oparciu o systemy komputerowe, pozwala to na przyznanie pożyczki online w 15 minut, wraz z pojawieniem się środków na koncie. Pożyczka przez Internet na konto jest produktem najczęściej poszukiwanym przez klientów firm pożyczkowych. Firmy te zmuszone są jednak do podejmowania większego ryzyka odnośnie niewypłacalności klienta, w związku z czym oferują wyższe oprocentowania swoich usług. Ograniczają się one także do pożyczek w wysokości od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że wiele tego typu firm oferuje pierwszą dla danego klienta pożyczkę za darmo.

Zwiększone wymagania w udzielaniu pożyczek

W związku z rozwojem pandemii COVID-19 zmieniły się zasady przyznawania pożyczek przez banki, oraz kryteria przydzielania ich przez firmy pozabankowe. Stało się to wraz z wprowadzeniem tzw. tarczy antykryzysowej – początkowo 31 marca 2020 roku (Dz.U. 2020 poz. 568) określającej w Art. 8d i Art. 8e m.in. maksymalne oprocentowanie pożyczki lub kredytu. Jest to korzystne z punktu widzenia konsumentów, jednak dla firmy udzielającej pożyczki w związku z kryzysem i ryzykiem utraty dochodu przez klienta istnieje także większe ryzyko niespłacalności zaciąganych przez kredytobiorców zobowiązań. W związku z tym firmy pożyczkowe decydują się na zaostrzenie kryteriów ich przyznawania.

Do tej pory często jedyną formalnością do spełnienia przez klienta starającego się o pożyczkę pozabankową było przekazanie danych z dowodu osobistego i potwierdzenie osobistego konta bankowego. Zdarzało się także wymaganie oświadczenia o dochodzie i braku negatywnej historii spłat innych zobowiązań finansowych.

Obecnie firmy pożyczkowe przywiązują większą wagę do sprawdzenia dochodu i ewentualnych zadłużeń potencjalnych klientów przed podjęciem decyzji o udzieleniu pożyczki. Każda z firm posiada osobne wytyczne, jednak ogólne kryteria zostały zaostrzone w każdej z nich względem sytuacji sprzed pandemii. Przykładowym kryterium jest udzielenie maksymalnej kwoty pożyczki nie przekraczającej 50% udokumentowanego dochodu. Inne stosowane kryterium określa, że pożyczka na raty nie może miesięcznie przekraczać 30% miesięcznego dochodu pożyczkobiorcy w kontekście ponoszonych przez niego w związku z pożyczką comiesięcznych kosztów. Oznacza to, że zmniejszone zostały maksymalne kwoty pożyczki o którą może starać się klient. Niektóre firmy decydują się także na ustanowienie poręczyciela w razie wątpliwości odnośnie możliwości klienta do spłaty zaciąganej pożyczki.

Udzielenie pożyczki pozabankowej, a kredytu w banku w czasie pandemii

Zaostrzenie wymagań wiąże się ze zwiększonym czasem potrzebnym na uzyskanie środków i z większą szansą na odmowę firmy na przydzielenie pożyczki. Szczególnie na większą kwotę. Pozytywnym faktem jest natomiast obniżenie oprocentowania, dzięki czemu klient ponosi obecnie mniejsze koszty, co może zachęcić potencjalnych klientów. Sytuacja pandemiczna i wprowadzone ustawy odbiły się także na kredytach bankowych. Obniżone zostały maksymalne oprocentowania kredytów gotówkowych, jednak przez obecną sytuacje banki także skrupulatniej podchodzą do weryfikacji sytuacji finansowych klientów, co zwiększa szansę na odmowę przyznania przez bank kredytu. Niektóre banki zdecydowały się na przestanie udzielania kredytów osobom zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych, oraz zatrudnionym w branżach szczególnie narażonych na kryzys jak gastronomia, czy turystyka.

Zarówno banki jak i firmy pożyczkowe aktualnie pozwalają na dopełnienie wszystkich formalności zdalnie, przez internet. Oba rodzaje instytucji ostrożniej przydzielają szybki kredyt online i zwiększyły wymagania odnośnie klientów co do ich przyznawania. Jednak analogicznie do sytuacji z przed pandemii uzyskanie pożyczki, szczególnie o małej kwocie, w firmie pożyczkowej jest znacznie prostsze niż w przypadku kredytu w banku ze względu na czas potrzebny na podjecie przez nie decyzji, ilość formalności, oraz wyższe wymagania związane ze stabilnym zatrudnieniem kredytobiorcy kontrolowanym przez banki.

Artykuł powstał przy współpracy portalu: www.pozyczki-24.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here