rośliny doniczkowe

Rośliny doniczkowe, nawet najtroskliwiej pielęgnowane, nie będą się dobrze rozwijać, jeśli nie będziesz ich regularnie przesadzać. Jest to konieczne, by miały odpowiednio dużo miejsca na rozwój korzeni i szybciej rosły. Poznaj 4 najważniejsze zasady dotyczące przesadzania roślin doniczkowych.

Przesadzanie roślin doniczkowych – najlepszy termin

Zasada 1: Przesadzanie roślin doniczkowych wiosną

Najlepszy termin do przesadzania roślin doniczkowych to zdecydowanie wiosna. Najlepszym momentem jest marzec i kwiecień. Większość roślin uprawianych w domu wtedy jest już obudzona po zimowym okresie spoczynku, ale jeszcze nie kwitnie, dzięki czemu można zrobić to bezpiecznie. Zanim się jednak za to zabierzesz, dokładnie obejrzyj roślinę i sprawdź, w jakim jest stanie. Jeśli widać na niej ślady żerowania szkodników czy plamy grzybowe, warto zastanowić się nad przeprowadzeniem zabiegu. Przesadzanie osłabionej rośliny nie jest dobrym pomysłem, ponieważ to stres, który może jeszcze bardziej ją osłabić.

Zasada 2: Regularne przesadzanie roślin doniczkowych

Rośliny doniczkowe należy przesadzać regularnie, to fakt. Ale co to dokładnie znaczy? Młode egzemplarze powinny być przesadzane co roku na wiosnę, starsze można przesadzać rzadziej – co 2-3 sezony. Można łatwo sprawdzić, czy roślina potrzebuje przesadzania w danym roku. Jeśli korzenie wyrastają na wierzch, nad powierzchnię ziemi, to na pewno tak jest. Można także wyciągnąć bryłę korzeniową ostrożnie z doniczki i dokładnie ją obejrzeć. Splątane, bardzo gęsto ułożone korzenie to sygnał, że trzeba znaleźć dla nich większy pojemnik.

Jak przesadzać rośliny doniczkowe

Zasada 3: Dobierz odpowiednią doniczkę

Ta zasada jest naprawdę bardzo prosta – co roku przesadza się roślinę do doniczki o jeden rozmiar (2 centymetry na średnicy) większej. To sprawi, że korzenie będą mogły się swobodnie rozwijać, ale jednocześnie nadziemne części rośliny także będą rosnąć. Jeśli zafundujesz roślinie o wiele większą doniczkę, szybko może okazać się, że przez kolejny sezon czy dwa zajmie się tylko tworzeniem bryły korzeniowej, a nie wytworzy nowych liści.

Zasada 4: Pamiętaj o warstwie drenażu

Przed przesadzaniem rośliny koniecznie odwiedź sklep ogrodniczy internetowy i kup drenaż do roślin doniczkowych. Mogą to być drobne kamyczki lub żwirek, świetnie sprawdza się także keramzyt. Warstwa drenażu jest bardzo ważna dla wszystkich roślin doniczkowych. Dzięki temu nadmiar wody będzie odprowadzany z daleka od korzeni. Brak zalegającej wody i luz w strefie korzeni to najlepsze, co możesz zrobić dla swoich roślin doniczkowych. Dotyczy to zarówno tych, które lubią intensywne podlewanie jak fitonia czy skrzydłokwiat, jak i tych, które raczej stronią od wody, na przykład zamiokulkas czy sukulenty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here