Mocowanie karnisza krok po kroku

Montaż karnisza zalicza się do mocowań lekkich. Praca może przebiec sprawnie przy użyciu odpowiednich narzędzi i zastosowania się do wskazówek ekspertów.  Jak skutecznie zamontować karnisz?

Narzędzia do montażu karnisza

Po wybraniu karnisza dopasowanego do framugi okien należy przygotować zestaw niezbędnych narzędzi, do których zalicza się wiertarkę, poziomicę, wkrętak, kołki i wkręty, ołówek, linijkę, miarę i piłę do drewna lub metalu. Odległość między karniszem a górną krawędzią ramy okna powinna wynosić minimum 5 centymetrów. Optymalna przestrzeń pomiędzy karniszem a ścianą to z kolei 10-15 centymetrów. Wymiary te powinny być zachowane po to, by okno mogło być otwierane bez przeszkód.

Sposób mocowania karnisza zależy od jego lokalizacji. Wszystkie metody są do siebie podobne – różnią się wyłącznie zastosowanymi rodzajami mocowań. Podajemy wskazówki do montażu tego elementu przy użyciu karnisza na wspornikach.

Mocowanie karnisza do ściany

W pierwszej kolejności należy wyznaczyć ołówkiem miejsce mocowania. Niezbędne będzie użycie linijki i poziomicy. W zaznaczonych miejscach na ścianie należy przyłożyć wspornik i zamocować go. Następnie należy założyć karnisz oraz wyrównać jego położenie względem okna.

Mocowanie karnisza do sufitu

W sytuacji, gdy montujemy karnisz do sufitu, należy ustalić miejsce mocowania drążka i w równych odległościach od rogów okna zaznaczyć punkty mocowania wsporników. Podobnie do poprzedniego sposobu, w zaznaczonych ołówkiem miejscach na suficie należy przyłożyć wsporniki i zamocować je, jednocześnie sprawdzając ich położenie względem okna.

Mocowanie karnisza między dwiema ścianami

Gdy chcemy zamontować karnisz pomiędzy ścianami, również należy precyzyjnie określić miejsce montażu wsporników i zaznaczyć je na ścianach. Analogicznie – należy przyłożyć wsporniki do ścian i dokładnie je zamocować.

Dodatkowe porady przydatne w montażu karnisza

  1. Po wywierceniu dziury należy oczyścić ją pędzelkiem lub odkurzaczem.
  2. Mocowanie karnisza można dostosować do własnych oczekiwań. Zawieszenie jednego kółka pomiędzy końcówką a wspornikiem drążka sprawi, że skraj zasłony zatrzyma się zawsze w tym samym miejscu.
  3. Chcąc zapewnić estetyczny układ zasłony w fałdy, warto rozmieścić kółka co 10 cm na całej szerokości karnisza.
  4. W sytuacji, gdy szerokość okna przekracza 2,20 m, warto dodatkowo podeprzeć karnisz kolejnym wspornikiem zlokalizowanym na środku długości drążka.
  5. Zasłony można przesuwać z użyciem specjalnego kija, co zapobiegnie szybkiemu zabrudzeniu się materiału.
  6. Chcąc zwiększyć wartość wizualną karnisza, warto wybrać ozdobne dodatki, takie jak zatrzaski, klamry czy opaski.

Wśród najczęstszych błędów popełnianych przy mocowaniu karnisza wymienia się źle wymierzone okno, dobór niewłaściwych narzędzi i akcesoriów, wywiercenie zbyt dużej dziury czy zapomnienie o oczyszczeniu otworu po wierceniu.

W sytuacji, gdy nie ma się pewności, z czego wykonana jest ściana, warto zgłosić się do ekspertów, którzy doradzą najkorzystniejsze rozwiązania. Również sam sposób i technikę mocowania karnisza można skonsultować ze specjalistami. Warto zdecydować się także na pomoc fachowców, którzy wykonają prace wykończeniowe sprawnie oraz szybko, unikając przy tym podstawowych błędów montażowych. Warto korzystać ze sprawdzonych serwisów, na których będziemy mieli szansę zapoznać się z dotychczasowymi realizacjami fachowców oraz opiniami na temat ich pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here