Pulsoksymetr

Pulsoksymetr to urządzenie, dzięki któremu możliwe jest precyzyjne kontrolowanie poziomu tlenu oraz tętna. Należy pamiętać, że u osób zdrowych natlenienie krwi powinno wynosić około 95 proc., a objawem który może sugerować spadek poziomu tlenu jest zsinienie występujące na powierzchni skóry. W artykule dowiesz się między innymi dlaczego pulsoksymetr jest niezbędnym wyposażeniem osób, które borykają się z problemami związanymi z saturacją.

Pulsoksymetr – co to za urządzenie?

Pulsoksymetry znajdują szerokie zastosowanie w medycynie, służą do pomiaru saturacji, prościej mówiąc określają stopień wysycenia krwi tlenem. Jest to nowoczesne urządzenie elektroniczne o niewielkich rozmiarach, dzięki któremu można w całkowicie bezbolesny sposób mierzyć tętno oraz sprawdzić czy doszło do niedotlenienia krwi. Co istotne, pulsoksymetr umożliwia sprawdzenie podstawowych parametrów życiowych, dlatego aparat wykorzystywany jest nie tylko przez samych ratowników oraz lekarzy, ale również przez pacjentów z niewydolnością oddechową, a także przez sportowców. Działanie pulsoksymetra wygląda następująco:

  1. Urządzenie dokonuje precyzyjnego pomiaru pochłaniania promieniowania z zastosowaniem dwóch różnych długości fal: czerwonego i podczerwonego, następuje to przez krwinki czerwone, które znajdują się w naczyniach włosowatych.
  2. Pulsoksymetr dzięki specjalnemu czujnikowi sprawdza dokładnie stopień pochłaniania wiązki świetlnej, która emitowana jest przez źródło światła.
  3. Zdolność do absorpcji światła, która charakteryzuje hemoglobinę utlenowaną pozwala precyzyjnie określić stopień saturacji tlenem.
  4. Pulsoksymetry w procentach podają wartość parametrów określanych jako SpO2.

W przypadku osób dorosłych czujnik aparatu zakładany jest na palec wskazujący prawej lub lewej ręki, natomiast jeśli chodzi o bardzo małe dzieci, w tym szczególnie niemowlęta czujnik w postaci opaski umieszcza się na stopie lub nadgarstku. Pamiętaj, iż prawidłowy poziom pomiarów u zdrowych, dorosłych osób waha się w przedziale 95-99 proc., natomiast w przypadku niemowląt jest to 91-96 proc. Z kolei u osób starszych, powyżej 70. roku życia poziom pomiarów powinien wynosić pomiędzy 94-98 proc.

Zastosowanie i rodzaje pulsoksymetrów

Obecnie na rynku dostępne są trzy rodzaje pulsoksymetrów. Wśród nich znajdują się: napalcowe, nadgarstkowe, oraz stacjonarne. Największym zainteresowaniem cieszy się pulsoksymetr napalcowy, gdyż jest to najwygodniejsze rozwiązanie, które pozwala w kilka sekund ocenić stopień wysycenia krwi tlenem. Pulsoksymetry znajdują szerokie zastosowanie między innymi w:

  • kontroli czynności życiowych matki oraz płodu,
  • badaniach bronchoskopii,
  • sytuacjach znieczulenia dziecka,
  • leczeniu pacjentów w ciężkim stanie,
  • wentylacji noworodków.

Pulsoksymetr – kto powinien z nich korzystać?

Warto dodać, iż urządzenie jest przeznaczone zwłaszcza dla osób, które borykają się z problemami związanymi z zaburzeniami oddychania. Ich zakup zaleca się także osobom cierpiącym na przewlekłą, obturacyjną chorobę płuc. Pulsoksymetry to także doskonałe rozwiązanie w przypadku chorób układu oddechowego takich jak m.in. astma. Lekarze specjaliści zalecają również aby stosować urządzenia w sytuacji kiedy konieczne jest monitorowanie stanu zdrowia, w trakcie trwania zabiegów i operacji. Dużą zaletą urządzenia jest możliwość precyzyjnego kontrolowania stanu pacjenta, który pozostaje w śpiączce i nie może samodzielnie oddychać. Co istotne, z pulsoksymetrów korzystają również sportowcy, którzy uprawiają sporty ekstremalne na dużych wysokościach, gdyż w momencie spadku temperatury możliwe jest bieżące kontrolowanie saturacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here