Spodnie sztruksowe – jak je nosić i jak o nie dbać?

0
947

Mimo że największą popularnością wśród mężczyzn wciąż cieszą się jeansy, to również spodnie sztruksowe mają sporą grupę miłośników. To bardzo wygodne i stylowe spodnie, o które trzeba jednak dbać w konkretny sposób. Sprawdź zatem, jak zadbać o spodnie ze sztruksu i z czym je nosić.

Czym jest sztruks?

Zanim jednak wyjaśnimy, do czego zakładać spodnie sztruksowe, określmy, czym w ogóle jest sztruks. Otóż za miękkość i wygodę noszenia spodni ze sztruksu odpowiada bawełna. Sztruks to bowiem nic innego jak bawełna, a charakterystyczne prążki wyróżniające sztruks wśród innych włókien powstają podczas tkania materiału.

Odzież wykonana ze sztruksu jest miękka, dość gruba, a co się z tym wiąże – również ciepła. Spodnie sztruksowe są zazwyczaj noszone od jesieni do wiosny, choć sporą popularnością cieszą się zwłaszcza w okresie zimowym.

Jak dbać o spodnie ze sztruksu?

Spodnie sztruksowe są bardzo efektowne, modne, ale jednocześnie dość trudne w codziennym użytkowaniu. Nieumiejętna pielęgnacja ubrań ze sztruksu sprawia, że odzież się szybciej zużywa. Dlatego należy ją odpowiednio prasować i prać.

Pamiętaj więc, by spodnie z tego materiału prać na lewej stronie w programach do tkanin delikatnych, bez wirowania. Unikaj suszenia ich w suszarce. Pracuj na lewej stronie, a jeśli konieczne będzie przeprasowanie nogawek po prawej stronie, użyj bawełnianej ściereczki.

Jak nosić spodnie sztruksowe?

Sztruks to materiał, z którego wykonuje się nie tylko spodnie, ale również kaszkiety, koszule czy marynarki. Czy odzież z tego materiału można zestawiać ze spodniami sztruksowymi? Jest to rzecz jasna możliwe, jednakże nie jest to proste. Umiejętne zestawienie kilku ubrań wykonanych ze sztruksu to sztuka, łatwo bowiem przesadzić i osiągnąć nico kiczowaty efekt. Dlatego jeśli chcesz stworzyć zestaw składający się z kilku elementów sztruksowych, pamiętaj, aby wykorzystać odmienne kolory i grubości prążków.

Współczesne spodnie sztruksowe wyglądają zupełnie inaczej niż modele sprzed lat, czyli z szerokimi nogawkami, kojarzące się raczej z ubraniami dla starszych panów niż młodych mężczyzn. Dzisiejsze ubrania ze sztruksu wyglądają modnie i elegancko. Najczęściej mają krój chinosów.

Możesz je zakładać do koszul w kratę. Wybierz bawełniane modele z prostym kołnierzykiem albo wersje typu buton down. Pod koszulę możesz założyć t-shirt i pozostawić odpięte wszystkie guziki w koszuli lub tylko górny guzik. W pierwszym przypadku uzyskasz swobodny, luźny look, idealny na spotkanie ze znajomymi. Jeśli wybierzesz spodnie sztruksowe w stonowanej kolorystyce, np. brązowej, granatowej czy czarnej, to całość stylizacji możesz nieco ożywić, decydując się na koszulę o intensywniejszej kolorystyce. Jeżeli natomiast zdecydujesz się na rozpięcie jednego guzika koszuli, to stylizację uzupełnij o sweter V-neck.

Spodnie ze sztruksu dobrze wyglądają w połączeniu z tweedem. Wybierając ubrania tweedowe, postaw koniecznie na nowoczesne, modne fasony, aby nie uzyskać efektu „z innej epoki”. Połączenie sztruksu i tweedu jest bardzo modne, ale tylko w sytuacji, gdy fasony odzieży z tych materiałów są zgodne z nowymi trendami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here