Poznań jest piątym miastem w Polsce pod względem liczby ludności. Ta stolica Wielkopolski, położona w środkowo-zachodniej Polsce, stanowi istotny węzeł komunikacyjny, gdzie krzyżuje się wiele połączeń drogowych, kolejowych oraz funkcjonuje lotnisko. Poznań wielokrotnie znajdował się w czołówce rankingu najbardziej atrakcyjnych miast do zamieszkania, jako miejsce oferujące wysoki poziom edukacji oraz wysoki standard życia. Dodajmy do tego dobrze rozwiniętą gospodarkę lokalną oraz spory rynek pracy, a przekonamy się, że szukanie pracy w Poznaniu nie powinno stanowić problemu.
Rynek pracy w Poznaniu
W chwili obecnej najbardziej dynamicznie rozwijające się branże to BPO – Business Process Outsourcing, SSC – Subordinate Services Comission oraz IT. BPO związane jest z outsourcingiem procesów biznesowych, a firmy świadczące tego typu usługi zapewniają klientom zewnętrznym obsługę w zakresie: księgowości, HR, marketingu, IT, obsługi klienta, logistyki, finansów i administracji. Korzystanie z tego typu usług pozwala firmom ograniczyć koszty własne związane ze stałym zatrudnianiem pracowników powyższych specjalności. Na podobnej zasadzie działają SSC – czyli centra usług wspólnych. Jedyną różnicę stanowi tu fakt, że działają w ramach jednej organizacji czy grupy kapitałowej, a więc dla klienta wewnętrznego. Bardzo duże zapotrzebowanie na fachowców we wspomnianych dziedzinach sprawia, że można przebierać w wakatach z tych kategorii.
Sprawdź też: http://www.rebeliakultury.pl/jak-znalezc-prace-w-poznaniu-wskazowki/
Podobnie jak w innych regionach Polski, rynek pracy w Poznaniu może dużo zaoferować wysoko wykwalifikowanym pracownikom z branży IT. Zapotrzebowanie jest zwłaszcza na programistów, więc osoby posiadające umiejętności w tej dziedzinie, nie powinny mieć trudności w znalezieniu atrakcyjnej i dobrze płatnej posady.
Inną dziedziną lokalnej gospodarki, która mocno się rozwija i stwarza wiele możliwości zatrudnienia jest szeroko rozumiany przemysł motoryzacyjny. Liczne oferty pracy można znaleźć zarówno w branżowym handlu i usługach serwisowych, jak i przy produkcji opon lub komponentów do samochodów. Swoje fabryki mają tu m.in. Volkswagen i Bridgestone.
Z uwagi na prężny rozwój motoryzacji w regionie, ważnymi sektorami przemysłu są również transport i logistyka, w związku z czym jest duże zapotrzebowanie na kierowców oraz specjalistów ds. spedycji.
Pozostałe gałęzie przemysłu to branże: spożywcza, farmaceutyczna chemiczna oraz maszynowa. Wśród czołowych producentów z tych dziedzin należy wymienić zakłady: Unilever, Jutrzenka, Kompania Piwowarska, Lisner, Nivea, Herbapol czy GlaxoSmithKline Pharmaceuticals.
Gdzie szukać ofert pracy w Poznaniu ? Najszybciej i najprościej wyszukać je w internecie. Portale takie jak pracuj.pl, praca.pl, pl.indeed.com czy aplikuj.pl codziennie publikują dziesiątki ogłoszeń pracy, a dodatkowo zapewniają wiele narzędzi do filtrowania dostępnych ofert i znalezienia tych, które spełniają określone przez nas kryteria.
Ile można zarobić w Poznaniu?
Biorąc pod uwagę niską stopę bezrobocia oraz mnogość dostępnych wakatów, zarobki są na dość wysokim poziomie i stale rosną. Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw oscyluje w granicach 7000 zł. Na najbardziej atrakcyjne wynagrodzenie można liczyć w branży IT oraz e-commerce, gdzie dochód powyżej wspomnianej średniej nie jest rzadko spotykany.
Podsumowując, Poznań jako rynek pracy oferuje wiele możliwości rozwoju zawodowego w rozmaitych branżach i na różnych etapach kariery.