Fuga jest wytrzymałą i popularną metodą spoinowania. Nadaje ceramice nietuzinkowego wyglądu oraz sprawdza się jako estetyczna dekoracja. Jednak co jeśli pod wpływem czasu i wilgoci zostanie zabrudzona lub zacznie się kruszyć? Istnieje kilka metod, które pomagają w odnowieniu starej fugi. Jeśli doszło do uszczerbku i fuga zaczęła się kruszyć, to należy zastanowić się nad jej wymianą.
Dlaczego fugi tracą swoją wytrzymałość?
Bardzo często fugi tracą swój wygląd pod wpływem wilgoci i różnicy temperatur. Pomieszczeniem, które niszczy spoiny, jest np. łazienka. Osadzanie wody na ceramice powoduje powstawanie pleśni, jak i różnego rodzaju zanieczyszczeń. Jeśli chcesz wydłużyć życie fugi, to powinieneś regularnie oczyszczać ją z zabrudzeń. W internecie znajdziesz specjalne szczotki konkretnie przeznaczone do czyszczenia lub środki chemiczne.
Nie musisz też usuwać płytek, aby wyczyścić, czy wymienić fugę. Na rynku dostępne są metody, które całkowicie przygotowują powierzchnie pod usunięcie spoiny i nałożenie nowej. Każde skucie płytki wiąże się z kurzem i bałaganem w całym pomieszczeniu. Dużo lepszą opcją jest wybranie środków chemicznych, które pomogą w renowacji fugi. Przy wymianie spoin możesz zaopatrzyć się też w listwy narożnikowe chroniące płytki, jak i ich łączenia. Listwy dostępne są na stronie: https://listwy.online.
Jak usunąć starą fugę?
Wszystko tak naprawdę zależy od rodzaju. Nie istnieją fugi, których nie da się usunąć. Zanim przystąpisz do pracy, przygotuj odpowiednie narzędzie i odzież ochronną. Jak dobrać sprzęt do rodzaju fugi?
- Fuga mineralna – do usunięcia tego rodzaju będzie potrzebny cięższy sprzęt. Ze względu na twardość i przyczepność do podłoża fugi mineralne nie usuwają się tak łatwo. Skutecznym narzędziem będzie szlifierka lub specjalna nakładka na wiertarkę.
- Fuga cementowa – w tym przypadku sprawdzą się narzędzia ręczne np. rylec, czy też nożyczki.
- Fuga silikonowa – jest bardzo miękka i elastyczna. Zaleca się używania środków chemicznych, które zmiękczą fugą, a jej usunięcie nie sprawia problemu.
- Fuga epoksydowa – najtwardsza ze wszystkich fug. Do jej usunięcia sprawdzi się tylko szlifierka kątowa lub specjalne narzędzie wielofunkcyjne. Możesz też użyć opalarki elektrycznej do zmiękczenia struktury.
Usunięcie fugi nie jest łatwą rzeczą. Jednak jeśli zaopatrzysz się w odpowiedni sprzęt, całość prac powinna przebiegać sprawnie i bez komplikacji. Jeśli chcesz wydłużyć życie swoich spoin, to należy je regularnie czyścić ze wszystkich zabrudzeń. Narzędzia oraz środki chemiczne znajdziesz w sklepach budowlanych.