Whisky to trunek doceniany przez wielu. Smakowanie go może być jeszcze lepsze, jeśli będziemy mieć odpowiednie kieliszki do jej podawania. Potrafią one odkryć przed nami tajemnice degustowanego przez nas alkoholu, do których nie mielibyśmy dostępu, spożywając go w źle dobranym szkle. Zarówno kieliszki do whisky same w sobie, jak i również jako dodatek do butelki dobrego trunku to świetny pomysł na prezent dla wielbiciela whisky: będą stanowiły także doskonałe uzupełnienie kolekcji. Jak powinny wyglądać i co sprawia, że są tak istotne?

Profesjonalne szklanki do whisky – dlaczego są tak ważne?

Powszechne przekonanie o piciu alkoholi jest takie, że po prostu je smakujemy, próbując wyłapać jak najwięcej nut naszymi kubeczkami smakowymi. Poprawna i pełna degustacja whisky to o wiele więcej. Składa się ona z wielu etapów.

Zanim w ogóle weźmiemy pierwszy łyk trunku, oceniamy kolor płynu, a następnie włączamy do procesu nasz nos i delikatnie wdychamy docierające do niego aromaty. Tylko odpowiednie szkło efektywnie wydobędzie wszystkie nuty i niuanse oraz zapewni nam pełne poznanie degustowanego przez nas alkoholu.

kieliszek do whisky
Do dobrego trunku warto w prezencie dodać odpowiednie szkło

Czym powinien charakteryzować się kieliszek do whisky?

To, co najczęściej widzimy w filmach i serialach, czyli picie bursztynowego trunku z lodem w dużej szklance z grubym dnem, nie ma wiele wspólnego z tym, jak faktycznie powinno degustować się ten trunek. Odpowiedni kieliszek powinien bowiem mieć kształt tulipanowy, w którym niewielka czarka zwęża się ku górze – w takim naczyniu możliwe będzie skumulowanie wszystkich aromatów whisky.

Nie powinniśmy także ogrzewać tego alkoholu dłonią, dlatego też takie szkło powinno posiadać lekko wydłużoną nóżkę, za którą będziemy je trzymać w czasie spożywania naszego trunku. Dodawanie kostek lodu również nie jest najlepszym pomysłem – zimno w pewnym sensie znieczula kubki smakowe znajdujące się na naszym języku, przez co możemy nie wyczuwać w pełni smaku naszego napoju.

Kieliszki do whisky z przykrywką

Whiskey
Kieliszki o kształcie tulipanowym z przykrywką

-Nałożenie pokrywki na czarkę zwiększy stężenie związków aromatycznych w jej wnętrzu, a w taki sposób, będziemy mieli okazję na dokładne poznanie aromatów wybranego przez nas trunku. Trzeba pamiętać, że podanie zapachu jest niezwykle ważne: to w końcu nos przygotowuje nas na degustację whisky. Takie kieliszki zapewnią profesjonalną degustację – wyjaśnia ekspert sklepu Krest.

Chociaż można obyć się bez pokrywki, to jednak pomaga ona wydobyć wszelkie interesujące nuty aromatyczne ze smakowanego przez nas alkoholu. Przy zakupie szkła do trunków starzonych warto więc rozważyć zdecydowanie się na właśnie takie, które posiadają dołączoną przykrywkę.

Ekskluzywne szklanki do whisky na prezent dla konesera

Jeśli planujemy zakup butelki bursztynowego trunku dla bliskiego nam miłośnika tego alkoholu, warto pomyśleć również o powiększeniu tego prezentu o zestaw profesjonalnego szkła do degustacji. Na pewno ucieszy on konesera, który nie posiada go jeszcze w swojej kolekcji.

Jeśli z kolei to my otrzymaliśmy w upominku whisky i nie mamy kieliszków do jej podawania, dokupienie ich do swojej kolekcji również nie będzie złym pomysłem. Przeniosą one degustację tego trunku na wyższy poziom i na pewno nie pożałujemy takiej inwestycji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here