Zaskórniki otwarte

Zaskórniki otwarte to problem, z którym borykają się nie tylko nastolatkowie, ale również dorośli. Może mieć on wiele przyczyn, dlatego tak ważna jest właściwa pielęgnacja zapobiegająca i zmniejszająca ich występowanie, ponieważ nie są one jedynie problemem estetycznym. Niewłaściwie postępowanie z tymi niedoskonałościami może spowodować nawet blizny. Jakie są skuteczne sposoby na walkę z zaskórnikami otwartymi? Podpowiadamy.

Jak powstają zaskórniki otwarte?

Wyróżnia się dwa rodzaje zaskórników — otwarte i zamknięte. Te pierwsze mają czarną lub ciemnobrązową barwę i zazwyczaj występują na brodzie, lub nosie. Te drugie z kolei mają jasny kolor i wyglądem przypominają kaszkę, jednak są mniej niebezpieczne, ponieważ zazwyczaj nie powodują stanu zapalnego prowadzącego do blizn.

Zaskórniki otwarte powstają wskutek nadmiernej produkcja sebum, które zapycha ujścia mieszków włosowych. Takie środowisko dodatkowo sprzyja namnażaniu bakterii. Niedoskonałości mogą być spowodowane niewłaściwym oczyszczaniem, a także brakiem demakijażu czy peelingów, ponieważ wówczas zalegający naskórek i zanieczyszczenia zapychają pory. Na pojawienie się tego typu niedoskonałości ma jednak wpływ również dieta, stosowane kosmetyki, a także leki i czynniki hormonalne.

Zaskórniki otwarte — oczyszczanie twarzy to podstawa pielęgnacji

Podstawą pielęgnacji cery z zaskórnikami otwartymi jest właściwe jej oczyszczanie i staranny demakijaż. Warto jednak wybrać preparaty, które nie posiadają w swoim składzie związków komedogennych, ponieważ wykazują one właściwości zaskórnikotwórcze.

Warto sięgnąć po kosmetyk jakim jest nawilżający krem- pianka do mycia od firmy CeraVe, który doskonale oczyszcza twarz i polecany jest także dla cery trądzikowej. Zawiera jedynie łagodne substancje oczyszczające, kluczowe dla zdrowia ceramidy i kwas hialuronowy. Jest bezzapachowy, delikatny dla skóry i ma zrównoważone pH.

Kosmetyki na zaskórniki otwarte

Jeżeli chcemy pozbyć się zaskórników otwartych, musimy sięgać po kosmetyki, które nie tylko skutecznie zwalczają te niedoskonałości, ale także nie spowodują ich nasilenia. Oznacza to, że nie mogą one zapychać cery. Dlatego warto zrezygnować z preparatów, które w swoim składzie zawierają np. parafinę, wazelinę, silikony i niektóre oleje.

Skuteczne w walce z niedoskonałościami są retinoidy, kwas azelainowy i salicylowy. Warto sięgnąć po produkty antybakteryjne i seboregulacyjne, a także złuszczające. Nie można zapomnieć również o stosowaniu peelingów — tutaj warto postawić na enzymatyczne, ponieważ mechaniczne mogą spowodować pogorszenie stanu skóry.

Domowe sposoby na zaskórniki otwarte

Istnieje wiele domowych sposobów zwalczania zaskórników otwartych. Jednym z najpopularniejszych jest tzw. parówka. Taki zabieg polega na rozpulchnianiu porów za pomocą gorącej wody z olejkami eterycznymi lub ziołami. Po wykonaniu tej czynności twarz powinna być w lepszym stanie. Nie należy jednak wówczas wyciskać zaskórników, ponieważ nieumiejętnie wykonane oczyszczanie manualne może spowodować stany zapalne.

Leczenie i zabiegi kosmetyczne na zaskórniki otwarte

Do dermatologa warto udać się w sytuacji, kiedy zaskórnikom otwartym towarzyszy również trądzik. Wówczas specjalista dobierze kurację doustną lub miejscową, a także zbada przyczyny pojawienia się tych niedoskonałości. Jeżeli jednak problem nie jest nasilony i dotyczy jedynie zaskórników otwartych, warto najpierw spróbować zabiegów kosmetycznych.

Gabinety piękności oferują obecnie wiele różnych technik usuwania zaskórników otwartych. Wśród mniej inwazyjnych można wymienić różnego rodzaju peelingi — z użyciem kwasów lub kawitacyjne, a także mikrodermabrazję. Skuteczny może być również laser CO2.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here