Kot

Chociaż koty należą do jednych z najbardziej zadbanych stworzeń, wcale nie znaczy to, że nie wymagają naszej opieki. Pielęgnacja pupili nie tylko wpływa pozytywnie na ich wygląd i kondycję, ale pomaga także zacieśnić więź z właścicielem. Zobacz, co warto robić, aby Twój pupil czuł się zaopiekowany.

Najważniejsze artykuły dla kotów

Szczególnie wtedy, gdy nasz kot należy do tych wychodzących, konieczne jest zabezpieczenie go przed insektami, takimi jak pchły i kleszcze. W tym celu warto zainstalować mu bazującą na ekstraktach roślinnych obrożę, która zapewni mu nawet do kilku miesięcy ochrony lub można skropić mu kark specjalnymi kroplami o analogicznym działaniu. Chociaż koty doskonale radzą sobie same z pielęgnacją, warto mieć w zanadrzu takie produkty jak szampony, dzięki którym pozbędziemy się większych zabrudzeń, a nawet zmniejszymy ryzyko pojawienia się pasożytów. Raz na jakiś czas dobrze jest sięgnąć po płyny dedykowane uszom, które nie tylko czyszczą, ale usuwają nagromadzoną z czasem woskowinę. Przydatne bywają też maści ochronne na łapy, które służą zabezpieczaniu opuszek przed uszkodzeniem podczas mrozów, upałów, czy spacerów po niepewnym podłożu.

Wśród kociego niezbędnika nie może zabraknąć także takich elementów, jak kuwety, które służą załatwianiu potrzeb. Można postawić na proste w utrzymaniu modele otwarte lub minimalizujące ryzyko rozsypywania się zastosowanych żwirków kuwety zamykane. Do ich czyszczenia przydadzą się łopatki, dzięki którym sprawnie usuniemy nieczystości, dobrze też mieć zapobiegające przesuwaniu się wycieraczki, na których pupil przy okazji oczyści swe łapki.

Jeśli decydujemy się na kota, musimy pamiętać o jego pierwotnych instynktach. W naszym domu koniecznie powinny się więc znaleźć drapaki, które można znaleźć wśród licznych kształtów i rozmiarów. Oprócz rozmaitych mat można wybrać mruczkowi coś ze słupków, domków lub wielopoziomowych wież, które zapewnią mu wspaniałą rozrywkę.

Warto też mieć w zasięgu takie akcesoria pielęgnacyjne dla kota, jak nożyczki i obcinacze do przycinania pazurów, czy szczotki do rozczesywania sierści, ale też usuwania martwego podszerstka i drapania pupila. Świetnie sprawdzają się również zgrzebła, dzięki którym można zredukować ryzyko tworzenia się kołtunów.

Jaką karmę wybrać dla kota?

Dbanie o mruczka związane jest także z zapewnieniem mu odpowiedniego, wartościowego pokarmu. Żywienie kota również odgrywa ogromną rolę w kwestii dbania o zwierzaka. Aby zagwarantować mu prawidłowy wzrost, konieczne jest zapewnienie mu odpowiedniej ilości białka oraz dobrych jakościowo tłuszczów. Jako mięsożercy koty preferują więc głównie produkty pochodzenia zwierzęcego – szczególnie drób, wołowinę, a także ryby, czy krewetki. Dobrze wpływa na nie znajdująca się w mięsie tauryna, czyli substancja, której przypisuje się właściwości prozdrowotne – pozytywnie wpływa na wzrok, czy pracę serca kota.

Do wyboru są karmy suche, które dobrze wpływają na uzębienie i mokre, które w przypadku mruczków bywają wskazane, nie tylko ze względu na przystępniejszą formę, ale i lepszą przyswajalność. Dodatkowo mokra karma zawiera wodę, dzięki czemu nie trzeba kłopotać się z nawadnianiem pupila.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here