5 prostych kroków do tworzenia świetnych notatek

Notatki to temat rzeka, każdy rocznik ma swój ideał. Pewnym jest jednak, że to one są kluczem do sukcesu w nauce i bez nich niczego z zajęć szkolnych nie wyniesiemy. Dlatego warto zainteresować się, jak robić je efektywniej. Wbrew pozorom nie muszą one wyglądać jak notatki z Instagrama, aby spełniały doskonale swoją funkcję i żeby pomagały w nauce Tobie, bo o to przecież nam chodzi.

1. Znajdź idealny system kolorystyczny

System kolorystyczny może pełnić w twoich notatkach kilka funkcji. Przede wszystkim za jego pomocą możesz zaznaczać pojęcia, daty czy ważne fragmenty notatek. Oprócz tego taki klucz możesz rozwinąć i innym kolorem zaznaczać postacie, wydarzenia, daty czy definicje do zapamiętania. Szczególnie przydatne będzie to w prowadzeniu pamiętnika. Jeśli w zeszycie, w którym piszesz notatki, zaznaczasz też zadania domowe czy sprawdziany, osobny kolor może oznaczać zrobienie danego zagadnienia. Taki klucz wcale nie musi być ładny i wyglądać estetycznie, chodzi o to, żebyś to Ty wiedziała i odczytywała, co wcześniej zanotowałaś.

2. Stosuj ikony, które mają znaczenie dla Ciebie

Ikony to bardzo przydatne narzędzie w notowaniu. Dzięki nim łatwiej zapamiętujemy wiele rzeczy, bo zamiast słów, mamy obrazki. Odpowiednio dobrane ikony mogą pomóc Ci również zorganizować zeszyt. Przykładowe obrazki bez problemu znajdziesz w internecie, ale możesz zainwestować też w książki znanych twórców, którzy zebrali i wydali ikony swojego autorstwa lub poradniki, które nauczą Cię samodzielnie tworzyć je na poczekaniu. W ten sposób możesz wprowadzić do swoich notatek klucz, który może przydać Ci się także później w dorosłym życiu.

3. Zapisuj wszystko, co potencjalnie możesz zapomnieć

Wiele osób wychodzi z założenia, że na pewno coś zapamięta, więc nie będzie tego zapisywać. To spory błąd. Pamiętaj, że nasz mózg potrzebuje konkretnych bodźców, aby coś sobie przypomnieć, a takim bodźcem może być właśnie notatka sporządzona na lekcji. Bez tego po prostu zapomnimy, że powinniśmy pamiętać. Nie musi to być dokładnie opisane zagadnienie, ale chociaż słowo klucz, które naprowadzi twoje myślenie na właściwe tory. Tu ponownie możesz posługiwać się przygotowanymi wcześniej kolorami albo ikonami, jeśli tylko ten sposób będzie dla Ciebie wygodny.

4. Zawsze miej przy sobie brudnopis

Brudnopis sprawdza się szczególnie dobrze, gdy notatki pisane na lekcji przepisujemy potem w domu czy na przerwie między zajęciami. W ten sposób możemy zapisywać wszystko byle jak i nie dbać w ogóle, czy te informacje są w jakiś sposób cenne. Potem gdy mamy trochę więcej czasu, możemy dokonać selekcji i wypisać tylko to, co jest nam potrzebne do nauki. W brudnopisie możecie spisywać wszystkie lekcje i jeśli wasz nauczyciel nie zwraca uwagi na zawartość zeszytów, nie nosić żadnych innych. W ten sposób obciążacie również plecy, które jeszcze wam za to podziękują.

5. Stosuj zakładki

Zakładki to wspaniały wynalazek. Pomagają nam się znaleźć w tekście, a w notatkach pełnią jeszcze jedną użyteczną funkcję: pozwalają zaznaczyć ważne dla nas miejsca, by potem do nich wrócić. Zakładką może być tak naprawdę wszystko: skrawki papieru, spinacze, klipsy biurowe czy karteczki samoprzylepne. Tu też możesz wprowadzić odpowiedni klucz, który pomoże Ci szybkiej i łatwiej odnaleźć to, czego akurat potrzebujesz. Taką funkcję możesz również wykorzystać, jeśli preferujesz robienie notatek na tablecie czy komputerze, coraz więcej aplikacji umożliwia użytkownikom robienie zakładek wirtualnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here