aliexpress

Aliexpress króluje w sieci. Słyszymy o tej stronie już wszędzie w internecie, w telewizji. Część osób zachwala, część odradza. Co to za strona i czy jest bezpieczna? Odpowiadamy na wszystkie pytania i wątpliwości. 

Aliexpress – co to jest?

Aliexpress to strona internetowa, na której możemy robić zakupy, bardzo podobna do naszego polskiego Allegro. Użytkownicy wystawiają przedmioty, które mają na sprzedaż, dodają zdjęcia, ustalają cenę produktu oraz cenę wysyłki i czekają na klientów. Klient znajduje przedmiot, kupuje go i czeka cierpliwie, aż ten pojawi się pod jego drzwiami.

Aliexpress nie jest jednak polską stroną, a chińską, mimo że tłumaczona jest na wiele języków, w tym polski. Paczka oczywiście leci lub płynie do nas, aż z chin co oznacza, że chwile na nią poczekamy. Nie to jednak szokuje wiele osób, a fakt niskich cen. Ceny na aliexpress są bardzo niskie, często nawet za niskie. Czy warto tam kupować? Czy jest to bezpieczne?

Aliexpress – czy jest to bezpieczna strona?

Na aliexpress ceny podane są zazwyczaj w dolarach, jednak w ustawieniach możemy zmienić je na euro czy nawet złotówki, w zależności od tego co jest dla nas wygodniejsze. Przykładowo kuchenne przedmioty, które u nas potrafią kosztować kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych, na aliexpress kosztują zaledwie kilka złotych. Z czego to wynika?

aliexpress
fot.unsplash.com

Przede wszystkim należy pamiętać, że waluta w chinach jest inna niż u nas. Chińczycy zarabiają inaczej niż my, a koszty życia również mają inne. Dla nas produkt jest w bardzo okazyjnej cenie, dla nich sprzedaż ich za kilka złotych może być pracą na pełen etat lub ciekawym zarobkiem.

Wiele osób właśnie z powodu niskich cen decyduje się na zakup danego produktu i nie ma w tym nic dziwnego. Jeśli chodzi o płatności mamy kilka metod, o czym napiszemy później. Strona jest jednak w 100% bezpieczna, jednak jak w przypadku każdego tego typu portalu musicie uważać.

Aliexpress – jak płacić za produkty?

Na Aliexpress macie kilka sposobów na zapłacenie za produkt, który was interesuje. Jednym z najpopularniejszych jest zdecydowanie płatności Blikiem lub poprzez PayU. Logujecie się wtedy np. na telefonie do aplikacji swojego banku, kopiujecie kod blik i wklejacie go przy zakupie na aliexpress. Potwierdzacie, wpisując na telefonie w aplikacji bankowej, swój pin i gotowe.

Kolejną metodą jest podłączenie swojej karty, tak aby płatności przechodziły wam automatycznie. Nie ma powodów, aby obawiać się, że „pieniądze znikną wam z konta”. Strona jest sprawdzona przez miliona użytkowników i takie sytuacje nie mają absolutnie miejsca.

Aliexpress – jak kupować, czego unikać?

Kolejnym ważnym aspektem, o ile nie najważniejszym jest oczywiście samo kupowanie produktów. Niestety często zdjęcia, które znajdują się aukcjach są przerobione. Ma to miejsce szczególnie w przypadku ubrań. Na zdjęciu modelka wygląda wspaniale w długiej balowej sukni. Cena to zaledwie 20 zł, kupujemy, czekamy cierpliwie, paczka przychodzi, otwieramy i jesteśmy załamani.

aliexpress
fot.unsplash.com

Jeśli planujecie kupić cokolwiek na aliexpress zawsze sprawdzajcie zakładkę „Feedbacks” (po polsku: „Opinie”), gdzie ludzie z całego świata dodają swoje recenzje, a co najważniejsze zdjęcia produktu. Jeśli dany przedmiot nie ma żadnych realnych zdjęć w opiniach, poszukajcie czegoś innego lub tego samego produktu od innego sprzedawcy z opiniami. Unikniecie wtedy gafy.

Aliexpress – ile idą paczki? Paczka z aliexpress nie doszła – co robić?

Jako że wysyłka jest z chin i paczka ma dość długą drogę do przebycia poczekać na nią musimy zazwyczaj od miesiąca do dwóch miesięcy. Nie ma więc powodów do paniki. Pamiętajcie jednak, aby zawsze sprawdzać jaki „czas” sprzedawca daje paczce na dotarcie do waszej lokalizacji.

Jeśli po tym czasie paczki nadal nie ma, otwieracie spór. Wystarczy do tego wejść w listę zamówień, które oczekują na potwierdzenie. Opisujecie problem (czyli np. „Paczka niedotarła” lub „Przedmiot był uszkodzony”), jeśli posiadacie to wrzucacie zdjęcia i zatwierdzacie. Po tym kroku często sprzedawca odezwie się do was, aby anulować spór, poczekać, na pewno będzie za chwile. Nie gódźcie się na to. Unikniecie wtedy oszustwa.

W przypadku gdy zwrócono wam pieniądze, a paczka doszła kilka dni później, co oczywiście może się zdarzyć, skontaktujcie się ze sprzedawcą, wyjaśnijcie sytuacje i zapytajcie jak możecie „zwrócić” mu pieniądze. Zazwyczaj wtedy poinformuje was on co dalej powinniście zrobić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here