zakupy
fot.unsplash.com

Każdy z nas chce w jakiś stopniu oszczędzać. Im mniej wydamy, tym więcej mamy pieniędzy na przyjemności takie jak kupno mieszkania, domu, auta czy wyjazd na wakacje. Często idąc do supermarketu, paragon oraz kwota zaczyna nas przerażać, jak tego uniknąć?

Oszczędne zakupy – co kupujemy?

Zrobiliście duże zakupy, a paragon pokazał kilkaset złotych? Po tygodniu zaglądacie do lodówki i ze smutkiem stwierdzacie, że nic w niej nie ma i cały proces zakupowy należy od nowa powtórzyć. Jak tego uniknąć? Przede wszystkim najważniejsze jest planowanie.

zakupy
fot.unsplash.com

Mówi się, że na zakupy jedzeniowe nie powinniśmy chodzić głodni i nieprzygotowani i ma to oczywiście gigantyczny sens. Jeśli jesteśmy głodni, produkty kuszą nas znacznie bardziej. „A może mam ochotę na to? A może zjadłbym to?”. Nagle kończymy z milionem rzeczy w koszyku, których potem nie jemy.

Co mamy w lodówce?

Przed wyjazdem do supermarketu warto zajrzeć do naszej lodówki i zerknąć co w niej jest i czego nam brakuje. Mamy dwa opakowania sera? Po co nam kolejne. Zajrzymy także do zamrażarki, może ona skrywać wiele skarbów, które wystarczy rozmrozić i przygotować z nich posiłek.

Często tak naprawdę nie ma nawet potrzeby jechać do dużego sklepu, a wystarczy zakupić kilka brakujących nam produktów w małym, osiedlowym sklepiku. Jasne, ceny są tam nieco droższe, jednak nie musimy do niego pakować się w samochód czy autobus. Unikniemy tym samym ryzyka kupowania niepotrzebnych nam na ten moment produktów.

Lista zakupów i plan posiłków

Jeśli do sklepu mamy daleko lub zwyczajnie na ten moment się tam nie wybieramy. Warto zapisywać na bieżąco czego nam brakuje i co będzie trzeba dokupić. Lista zakupów jest bardzo przydatna i uchroni nas przed kupnem niepotrzebnych rzeczy. Możemy także pójść o krok dalej i zajrzeć do gazetek. Sklepowe gazetki albo wrzucane są nam do skrzynek, albo możemy sprawdzić je w sieci lub za pomocą specjalnej do tego aplikacji.

Kolejnym dobrym rozwiązaniem jest sporządzenie planu posiłków np. spaghetti we wtorek, a makaron z kurczakiem w środę. Wtedy we wtorek gotujemy więcej makaronu i zaoszczędzamy także nasz czas. Idealnym przykładem będzie pomidorowa, z rosołu. Każdy z nas zna ten trick i wie jak często się on sprawdza. Plan żywieniowy uchroni nas również przed marnowaniem żywności. Nie musimy go robić na dwa tygodnie, wystarczy jedynie tydzień i podzielenie dnia na śniadanie, obiad i kolację.

Promocje i karty do sklepów

Wiele sklepów na ten moment posiada karty jak np. PAYBACK czy karta Moja Biedronka. Często z kartą produkty kupimy taniej lub możemy skorzystać z promocji 3 w cenie 2, lub drugi produkt 40% taniej. Świetnie sprawdzi się to w przypadku produktów, które jemy często czy choćby kawy kub herbaty, która zamknięta hermetycznie może stać naprawdę długo.

Warto zatem polować na promocje, zbierać punkty, które później możemy wymienić na nagrody czy zniżki. Jeśli w naszej okolicy znajduje się kilka supermarketów w niedalekiej od siebie odległości, możemy podzielić nasze zakupy na kilka części. Przykładowo masło czy mleko będzie miało inną cenę w Biedronce, inną w Kauflandzie, a jeszcze inną w Aldi. Wiele produktów nie różni się od siebie niczym, a mimo to sklepy oferują je w różnych cenach. Oczywiście ta metoda sprawdzi się jedynie w przypadku gdy te sklepy znajdują się koło siebie lub różnice są naprawdę duże. Nie ma też sensu jechać 15 km dalej do sklepu, tylko dlatego, że mleko jest kilka czy kilkanaście groszy tańsze.

zakupy
fot.unsplash.com

Domowe rozwiązania na oszczędzanie

Poza żywnością, do domu kupujemy również inne produkty, jak np. środki czystości. Po co wydawać na nie dużą sumę pieniędzy jeśli możemy zrobić je sami w domu? Tańszy nie oznacza gorszy. Tą zasadą możemy się również kierować przy wyborze np. kosmetyków do pielęgnacji czy żeli pod prysznic.

Kolejną rzeczą, którą dodajemy do naszych zakupów, a moglibyśmy tego uniknąć, są torby jednorazowe. Zamiast kupować je przy każdych zakupach, a następnie składować w domu, zróbmy je sami lub zabierzmy ze sobą te, które już mamy. Jest to nie tylko oszczędność, ale i ekologia. Jeśli wiecie, że w tym tygodniu jedziecie na zakupy, połóżcie je w widocznym miejscu. Jeśli do supermarketu jedziecie samochodem, wsadźcie je do bagażnika. Sposobów na oszczędne zakupy jest naprawdę wiele. Wszystko jednak zależy tak naprawdę od was.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here