gdzie szukać pracy
fot.unsplash.com

Szukanie pracy potrafi być naprawdę uciążliwe, zwłaszcza jeśli goni nas czas lub zbliżający się rachunek za mieszkanie, lub telefon. Głowa do góry, wcale nie jest to aż tak ciężkie. Trzeba się jedynie dobrze przygotować i znać kilka przydatnych stron czy aplikacji. Do dzieła! 

Gdzie szukać pracy? Internet jako przydatne narzędzie

W dzisiejszych czasach szukanie pracy jest znacznie łatwiejsze niż było parenaście czy parędziesiąt lat temu i nic w tym dziwnego w końcu prawie każdy z nas ma dostęp do magicznego urządzenia, które nazywa się internet. W sieci znajdziemy wiele ofert, portali, a także linków czy odnośników do aplikacji, które możecie pobrać na telefon.

gdzie szukać pracy
fot.unsplash.com

Nie bójcie się skorzystać z tych opcji. Zdecydowana większość z nich jest zupełnie darmowa, a na dodatek zaoszczędzicie czas i unikniecie chodzenia od firmy do firmy ze swoim wydrukowanym CV. Warto dodać także, że jest to znacznie ekologiczniejsza opcja.

Portale z ogłoszeniami o prace – Facebook

Ogłoszenia o pracę znajdziemy zupełnie wszędzie nawet na Facebooku. Warto dodać się do grup związanych z tym tematem, które funkcjonują w waszych miastach. Aby znaleźć taką grupę, wystarczy w wyszukiwarkę wpisać np. „Praca Katowice” czy „Praca Warszawa” i wysłać prośbę o dołączenie.

Pracodawcy sami wrzucają tam swoje ogłoszenia. Musicie jednak mieć oczy szeroko otwarte, jako że pojawia się tam także wiele ofert „pracy online„, która w 99% jest wyłącznie oszustwem i nie warto w nią wchodzić. Zachowajcie więc zdrowy rozsądek. Podobnie jak w przypadku grup, ogłoszenia możecie znaleźć także na fanpage danej firmy czy też na spotted waszego miasta.

Portale z ogłoszeniami o prace – OLX

OLX, mimo że jest portalem zupełnie od wszystkiego i zawiera nie tylko samochody czy meble, ma też swoją selekcję ofert pracy. Dodatkowo serwis pozwala wam na wgranie na niego swojego CV, co zdecydowanie przyśpieszy wasz czas, jako że nie będziecie musieli za każdym razem wgrywać go ze swojego laptopa.

OLX ma też aplikację na telefon, z której polecamy wam skorzystać. Wasze aplikacje możecie wtedy składać w dowolnym miejscu jak np. autobus czy w dowolnym czasie. Nie polecamy jednak męczyć potencjalnego pracodawcy swoim CV o drugiej w nocy.

gdzie szukać pracy
fot.unsplash.com

Portale z ogłoszeniami o prace – Pracuj.pl, GoWork.pl itp.

Istnieją też portale, które opierają się tylko i wyłącznie na ofertach pracy. Takich portali jest bardzo wiele, sami musicie wybrać ten, który wam pasuje. Macie dwie opcje: testowanie lub rekomendacje. Jakie portale my wam polecamy?

 • Pracuj.pl,
 • GoWork.pl,
 • Praca.pl,
 • InfoPraca.pl,
 • MonsterPolska.pl,
 • GazetaPraca.pl,
 • Jooble.com.pl,
 • praca.money.pl,
 • kariera.pl,
 • jober.pl,
 • jobs.pl.

Gdzie szukać pracy jako freelancer?

Jeśli nie interesuje was praca na etacie i zwyczajnie chcecie zacząć pracować sami na siebie polecamy wam pracę freelancera. Oczywiście wszystko zależy też od tego, jaki zawód chcecie i potraficie wykonywać. My mamy dla was kilka propozycji:

 • useme.eu – portal, na którym znajdziecie ogłoszenia dla copywriterów, grafików, lektorów, programistów itp.
 • goodcontent – zlecenia dla copywriterów,
 • oferia.pl – prace online/zdalne, jak i stacjonarne,
 • freelancer.pl – podobnie jak useme, wiele ofert dla wszelakich zawodów
 • freelanceria.pl – strona podobna do useme.eu i freelancer.pl

Gdzie szukać pracy online i na co uważać?

Ostatnim „problemem” jaki chcielibyśmy poruszyć jest praca online. Internet, aż kipi od ogłoszeń, w których obiecywane są wam miliony złotych za kilka godzin pracy w miesiącu. 3000 zł netto za godzinę dziennie, spotkania, wyjazdy, a to wszystko za paręnaście godzin w skali miesiąca. Brzmi cudownie i bajecznie, niestety często nie jest prawdą.

Oczywiście istnieją legalne prace online, nie zaprzeczamy. Przykładowo grafik czy copywriter, również pracują online, zdalnie, z własnego łóżka czy biurka, jednak poświęcają oni znacznie więcej czasu niż godzina dziennie. O czym oczywiście należy pamiętać. Przy szukaniu pracy online bądźcie więc bardzo ostrożni. Jeśli osoba wrzucająca ogłoszenie omija wasze pytania, nie chce wam podać nazwy firmy czy opinie w internecie są bardzo nieprzychylne, zrezygnujcie. Takie oszustwa mogą mieć tragiczne konsekwencje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here