Body baletowe

Większość rodziców starannie planuje dla swojego dziecka dyscypliny sportowe, którymi powinno się ono zajmować w okresie przedszkolnym i szkolnym. Świadomi rodzice doskonale wiedzą, że jest to czas kształtowania się warunków fizycznych dziecka i być może ten właśnie okres zaważy kiedyś na jego kondycji fizycznej, wyglądzie sylwetki i zdrowiu przede wszystkim. Wszystkie badania wskazują, że rodzice dziewczynek najchętniej wysyłają je na zajęcia rytmiczne, gimnastyczne i oczywiście na balet. Balet nie jest domeną wyłącznie dziewczynek, na szczęście, również mali chłopcy chętnie biorą udział w zajęciach baletowych, chociaż nie wszyscy w nich wytrwają.

Zajęcia baletowe dla dzieci

Zajęcia baletowe dla dziecka to najczęściej ogólnorozwojowe warsztaty z technikami baletu klasycznego. Nie są to stricte treningi, raczej zajęcia rytmiczne, mające na celu przede wszystkim wzmocnienie koordynacji dziecka, ruchu w rytm muzyki oraz wpojenia im kilku stałych i bezwarunkowych zasad. Ciało dziecka nie zawsze jest przygotowane do nienaturalnych pozycji, dziecko uczy się ich powoli, tak by nie przysparzać sobie bólu. Każde z nich opanowuje owe pozycje we własnym tempie, przygotowując swój organizm do kolejnych etapów nauczania. Najważniejsze jest, by zajęcia sprawiały dziecku przyjemność i cieszyły je za każdym razem. Rolą rodziców jest monitorowanie motywacji, jeżeli wyraźnie widać, że balet nie przynosi młodemu człowiekowi satysfakcji i go nie cieszy, być może warto zmienić dyscyplinę.

Aby dziecko miało szansę optymalnej oceny swojej motywacji do zajęć baletowych, rodzice powinni zadbać o wyposażenie dziecka we wszystkie niezbędne akcesoria. Nie każdy dorosły zdaje sobie bowiem sprawę, jakie znaczenie mają niuanse i detale w życiu dziecka. Czasem permanentny brak jakiegoś elementu na zajęciach, nie takie body baletowe, gdy inne dzieci je już posiadają, zniweczy cały plan rodzica.

Jakie akcesoria są niezbędne na balet dla dziecka?

Zajęcia baletowe dla dzieci zazwyczaj są płatne, rodzic musi wyposażyć też dziecko w niezbędne akcesoria. Pierwszym z nich jest body baletowe. To rodzaj stroju mocno przylegającego do ciała, a zarazem ubiór niekrępujący ruchów dziecka. Jednocześnie jest to taki rodzaj garderoby, w którym doskonale można zaobserwować każdy ruch, najdrobniejszy skręt ciała. Dużo łatwiej korygować błędy i prezentować poprawny sposób wykonania poszczególnych elementów tańca.

W przypadku dziewczynki kolejnym z akcesoriów baletowych jest tzw. paczka; rodzaj spódniczki zakładany na występy, chociaż to właśnie tę spódniczkę najbardziej kochają dziewczynki. Dlatego instruktorka zwykle pozwala tym najmłodszym uczestniczyć w zajęciach w „paczce”. Na koniec oczywiście baletki, rodzaj miękkiego obuwia, idealnie przylegającego do stopy, które łatwo jest kształtować. Zawodowe tancerki stosują inny rodzaj butów, czyli pointy, ale do ich użycia wiedzie bardzo długa droga. Baletnice zaczynają je nosić dopiero po ukończeniu 11. roku życia, czyli wtedy, gdy stopa jest już dokładnie ukształtowana i w pełni utwardzona.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here