Na czym polega leczenie alkoholizmu

Picie alkoholu dla przyjemności towarzyszy różnym okazjom – uroczystościom rodzinnym, spotkaniom ze znajomych czy wieczornemu odpoczynkowi. Wiele mówi się o szkodliwości alkoholu, jednak okazjonalne sięganie po kieliszek nie powinno mieć poważniejszych konsekwencji. Należy jednak uważać – od picia dla relaksu do nałogu niedaleka droga. Alkoholizm to poważna choroba, której leczenie jest długotrwałe i wymagające bardzo silnej woli. Zatem jak wygląda proces leczenia?

Czym jest alkoholizm?

Alkoholizm to uzależnienie od alkoholu etylowego, które ma podłoże zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Uzależnienie psychiczne to przymus picia dla poprawy nastroju, natomiast nałóg fizyczny to większa tolerancja na alkohol, częściowe lub całkowite utraty pamięci wskutek stanu upojenia, niemożność przerwania ciągów alkoholowych oraz objawy zespołu abstynencyjnego. Choroba alkoholowa rozwija się latami, najczęściej niepostrzeżenie. W dużej mierze wynika to z niejednoznacznych objawów uzależnienia, które bagatelizowane przyczyniają się do jego dalszego rozwoju.

Alkoholizm – objawy uzależnienia

Co może świadczyć o początkach uzależnienia od alkoholu? U każdego choroba może rozwijać się w nieco inny sposób, jednak można wyróżnić kilka najbardziej charakterystycznych znaków ostrzegawczych. Wśród nich znajdują się: picie do posiłków, łagodzenie kaca porannym „klinem”, codzienne zaglądanie do „kieliszka”, prowadzenie pojazdów po spożyciu, szukanie błahych wymówek dla picia – również w samotności.

Do objawów zaawansowanej choroby alkoholowej można z kolei zaliczyć: zespół abstynencyjny (drżenie mięśni, kołatanie serca, skoki ciśnienia, wymioty, stany lękowe, etc.), głód alkoholowy, podporządkowanie życia alkoholowi, brak umiaru, autodestrukcyjne zachowania. Warto również wspomnieć, że alkoholizm często prowadzi do poważnych schorzeń i śmierci, jest powodem tragedii rodzinnych i ubóstwa, powoduje u dzieci syndrom DDA, a także inne zaburzenia psychiczne.

Leczenie alkoholizmu

Walka z chorobą alkoholową to proces złożony, który musi rozpocząć się od uświadomienia sobie problemu przez alkoholika i wyrażenia chęci leczenia. Należy pamiętać, że wyjście z nałogu na własną rękę często skazane jest na porażkę, a najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest leczenie w ośrodku leczenia uzależnień.

Pierwszym etapem w kuracji najczęściej jest detoks alkoholowy, który pozwala pozbyć się z krwiobiegu uzależnionego nie tylko szkodliwej substancji, ale wszelkich toksyn nagromadzonych w czasie długotrwałego picia. Detoks w Warszawie i okolicach to także skuteczny sposób na przerwanie ciągu alkoholowego i początek życia w trzeźwości. Terapia pod okiem lekarzy psychiatrów, psychoterapeutów i psychologów to często jedyna droga do uporania się z nałogiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here