palenie tytoniu w ciąży

Informacje o szkodliwości palenia są powszechnie znane. Choroby i problemy z układem oddechowym a nawet nowotwór to powody, dla których wiele osób rzuca ten zgubny nałóg. Niestety, z powodu uzależnienia nie zawsze łatwo jest zrezygnować z papierosów. Wiele przyszłych mam decyduje się na podjęcie tego kroku w momencie zajścia w ciąży, chcąc zadbać o zdrowie i bezpieczny rozwój dziecka. Czy jednak faktycznie palenie w ciąży może mieć zły wpływ na maluszka?

Czy palenie w ciąży jest niebezpieczne dla dziecka?

Palenie tytoniu niesie ze sobą przykre konsekwencje zdrowotne. W trakcie ciąży składniki i substancje, jakie kobieta wprowadza do swojego organizmu są dzielone z organizmem dziecka. Niestety dzieje się tak także z substancjami szkodliwymi. Z tego powodu nie tylko palenie papierosów, ale i spożywanie alkoholu może mieć zgubne skutki dla nienarodzonego dziecka. Dym tytoniowy, mogący przecież doprowadzić zdrowego, dorosłego człowieka do śmierci dla nie w pełni rozwiniętego organizmu jest realnym niebezpieczeństwem, które może położyć się cieniem na jego życiu i zdrowiu.

Jakie mogą być skutki palenia w ciąży?

Palenie papierosów w trakcie ciąży znacznie zwiększa szansę poronienia oraz porodu przed wyznaczonym terminem. Ponadto, dzieci kobiet palących rodzą się mniejsze, niż powinny, co w połączeniu z porodem przedwczesnym niesie ze sobą ryzyko ich śmierci i wiąże się z długim pobytem w szpitalu.

Oto niektóre z problemów, z jakimi może zmagać się dziecko, którego matka paliła papierosy, będąc w ciąży:

  • wady kończyn,
  • wady serca,
  • wytrzewienie,
  • astma,
  • alergie,
  • problemy natury emocjonalnej, intelektualnej i fizycznej.

Co więcej, dzieci te są narażone w większym stopniu na nagłą śmierć łóżeczkową oraz zgon w okresie niemowlęctwa.

Czy bierne palenie w ciąży jest niebezpieczne dla dziecka?

Niestety, skutki biernego palenia – czyli wdychania dymu papierosowego, podczas gdy pali ktoś inny – mogą być dokładnie takie same, jak zwykłego palenia. Rzecz jasna nie zawsze istnieje możliwość otoczenia się wyłącznie osobami niepalącymi. Warto jednak zadbać, aby w bezpośrednim sąsiedztwie ciężarnej nie były palone papierosy. Wyjście „na papierosa” na podwórze lub, przynajmniej balkon nie jest wielkim wysiłkiem, a może okazać się istotne dla zdrowia i życia dziecka.

Niestety, z paleniem w ciąży wiążą się negatywne konsekwencje dla matki oraz dziecka. Z tego powodu warto wykorzystać ten moment, aby spróbować zrezygnować z papierosów. Dzięki temu dziecko będzie miało szansę na zdrowy rozwój, a ryzyko wystąpienia niektórych chorób zmaleje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here