O istnieniu mięśni Kegla wiele osób dowiedziało się dopiero w ostatnich latach. Coraz powszechniej bowiem zwraca się uwagę na ich znaczenie dla zdrowia oraz udanego życia seksualnego. Coraz większą popularnością cieszą się także ćwiczenia tej partii mięśni. Jednak czym są mięśnie Kegla? Za co odpowiadają i gdzie się znajdują?
Mięśnie Kegla – co to takiego i gdzie ich szukać?
Mianem mięśni Kegla określa się mięśnie dna miednicy, a szczególnie jeden z nich – mięsień łonowo-guziczny. Potoczna nazwa pochodzi od nazwiska amerykańskiego ginekologa, Arnolda Kegla, który w połowie XX wieku opracował ćwiczenia, mające na celu jego wzmocnienie, a co za tym idzie – leczenie problemu nietrzymania moczu. Stworzone przez niego treningi okazały się przynosić bardzo dobre efekty, co spowodowało utrwalenie nazwiska lekarza w powszechnej świadomości.
Co ważne, ćwiczenia te zalecane są nie tylko kobietom – pozwalają zapobiegać problemom z oddawaniem moczu niezależnie od płci. Mięśnie Kegla damskie i męskie pełnią taką samą funkcję, a ich ćwiczenie przynosi bardzo podobne efekty.
Mięśnie Kegla – umiejscowienie w miednicy i anatomia
Wiedząc już, co to są mięśnie Kegla, warto poznać ich dokładną budowę.
Dno miednicy zbudowane jest z trzech warstw mięśni, które przymocowane są do elementów kostnych, tworząc strukturę przypominającą kształtem lej. Stanowią one podporę dla narządów jamy brzusznej, zamykając ją od dołu.
Możemy wyróżnić trzy główne warstwy mięśni Kegla:
– przeponę miednicy, złożoną z parzystego dźwigacza odbytu i mięśni guzicznych z powięzią,
– przeponę moczowo-płciową, składającą się ze zwieracza cewki moczowej, mięśnia poprzecznego głębokiego krocza i powięzi,
– mięśnie powierzchowne krocza, w których skład wchodzi połączony z dźwigaczem odbytu zewnętrzny zwieracz odbytu.
Opisane mięśnie znajdują się między kością guziczną i łonową, otaczając odbytnicę, pochwę oraz ujście cewki moczowej. Można łatwo wyczuć ich pracę poprzez wstrzymanie strumienia moczu przy korzystaniu z toalety. Co ważne, nie powinno być to traktowane jako regularne ćwiczenie (choć te wyglądają bardzo podobnie), tylko jako jednorazowy test pozwalający znaleźć odpowiednie partie mięśni.
Rola mięśni Kegla – do czego służą?
To właśnie dzięki mięśniom Kegla jesteśmy w stanie panować nad wypróżnianiem się i oddawaniem moczu. Wyraźnie wpływają też na przyjemność czerpaną z seksu z penetracją oraz siłę orgazmów.
Z drugiej strony, jeżeli są one zbyt napięte, możemy odczuwać ból podczas współżycia – również podczas szczytowania.
U mężczyzn sprawne mięśnie dna miednicy ułatwiają osiąganie i utrzymanie erekcji, a także wspomagają zapobieganie przedwczesnemu wytryskowi.
Szczególnie często słyszy się o mięśniach Kegla w kontekście porodu siłami natury. Jeżeli są mocne i elastyczne, pozwalają zminimalizować ryzyko konieczności nacięcia krocza oraz pojawianiu się problemu wysiłkowego nietrzymania moczu po narodzinach dziecka.
Ćwiczenia mięśni Kegla – co to jest i po co się je wykonuje?
Wśród czynników mogących spowodować osłabienie mięśni dna miednicy wyróżnia się przede wszystkim:
– częsty i intensywny wysiłek fizyczny, zwłaszcza związany z dźwiganiem,
– niski poziom aktywności fizycznej,
– otyłość,
– palenie tytoniu,
– zmiany hormonalne związane ze starzeniem się oraz problemami endokrynologicznymi,
– ciąża, poród i połóg,
– cukrzyca,
– zabiegi chirurgiczne w obrębie jamy miednicy.
Wymienione czynniki mogą prowadzić do wystąpienia takich problemów jak nietrzymanie moczu (niezależnie od płci), obniżanie lub nawet wypadanie narządów układu moczowo-płciowego, zwłaszcza pochwy, macicy, pęcherza moczowego lub odbytnicy, a także zaparć, hemoroidów, nietrzymania stolca oraz przewlekłych lub ostrych stanów bólowych kręgosłupa.
W celu leczenia lub zapobiegania takim zaburzeniom fizjoterapeuci zalecają wykonywanie ćwiczeń wzmacniających. Mogą być one wykonywane z użyciem akcesoriów takich jak kulki gejszy lub jajeczka dopochwowe. Polecamy w tym celu sprawdzone i bezpieczne gadżety erotyczne od n69.pl. Posiadamy też szeroki wybór urządzeń do ćwiczenia mięśni Kegla polecanych osobom dopiero rozpoczynającym proces wzmacniania mięśni dna miednicy:
https://n69.pl/produkty-erotyczne-dla-kobiet/kulki-gejszy-do-cwiczen-miesni-kegla/kulki-gejszy-dla-poczatkujacych