jak segregować śmieci
fot.unsplash.com

Segregacja śmieci jest nie tylko potrzebna, ale także i bardzo modna. Niezależnie od tego czy robisz to z przymusu, czy dobrowolnie, należy pamiętać o kilku ważnych aspektach. Z początku z pewnością będziesz się mylił i nie raz wyrzucisz coś do złego kosza, szybko jednak segregacja wejdzie ci w nawyk i będzie to dla ciebie pestka. Sprawdź sam, jakie to proste!

Jak segregować śmieci? Wywóz śmieci

Coraz więcej spółdzielni mieszkaniowych wprowadza pewien „nakaz”. Segregacja śmieci jest dla lokatora tańsza, niż jej brak. Ma to oczywiście zachęcić osoby do zmiany swoich nawyków na lepsze. Wiele osób wie, że butelki można wyrzucić do takiego kontenera, a szkło czy plastik to innego. Co jednak z resztą? Jak segregować śmieci w domu i się w tym wszystkim nie pogubić? Zacznij od najważniejszego, czyli informacji bądź kontaktu ze spółdzielnią lub ZGK.

W domkach jednorodzinnych wywóz śmieci wygląda nieco inaczej niż w blokach, gdzie kontenery są ogólnie dostępne i są tam zawsze, a ciebie jako lokatora, nie za bardzo interesuje kiedy są opróżniane. W domkach konieczne jest zakupienie specjalnych worków, a także kubłów oraz zapoznanie się z terminami wywozu. Dlaczego? Cóż, pracownicy nie będą wchodzić ci na posesję, aby zabrać z niej śmieci, to ty musisz je wystawić pod bramę. Data wywozu będzie zupełnie inna dla każdej miejscowości czy wsi. Taką informację udzieli ci ZGK, czyli zakład gospodarki komunalnej.

jak segregować śmieci
fot.unsplash.com

Poza datą ważne są także worki. Niektóre gminy pozwolą na dowolne worki, o ile będą one w odpowiednich kolorach. Nie jest to jednak zasada. Bardzo często konieczne jest zakupienie specjalnych worków np. z nazwą miejscowości czy gminy. Możesz je nabyć w ZGK i powinny kosztować około 1 zł za sztukę. Spokojnie, po wywozie śmieci, powinieneś na swoją posesję dostać nowe, a dokładniej taką samą ilość, jaką oddałeś. To oczywiście kwalifikuje się jedynie w przypadku domków jednorodzinnych, a nie bloków. W blokach czy kamienicach konieczne jest zakupienie własnych worków.

Segregacja śmieci w domku a w mieszkaniu

Jak już wspominaliśmy, segregacja śmieci w domkach jednorodzinnych wygląda zupełnie inaczej niż ta w blokach i to nie tylko pod względem dat czy wywozu, ale także i miejsca. Zazwyczaj domki są znacznie większe, niż mieszkanie, zwłaszcza jeśli mowa o lokalu w bloku czy kawalerce. Jak więc nie utonąć w śmieciach? Istnieją specjalne kubły, które zakupicie np. na allegro lub w sklepach typu Leroy Merlin. Każdy kubeł oznaczony będzie odpowiednio do tego, co powinno się w nim znaleźć (plastik, metal, szkło, bio, niesegregowalne). Nie zajmują one wiele miejsca, a z pewnością ułatwią cały proces.

Możesz także zakupić specjalne naklejki, dzięki którym rozpoznasz także kolory worków, do których odpady powinny zostać wyrzucone. Choć oczywiście, nie jest to obowiązkowe. Przyjęto kilka kolorów:

  • zielony – szkło,
  • żółty – plastik,
  • brązowy – bio,
  • niebieski – papier,
  • czerwony – metal.

Musisz jednak pamiętać, że nie w każdej miejscowości będą one wyglądały tak samo. Często zdarza się, że plastik i metal powinny wylądować w tym samym worku np. żółtym. Zawsze więc warto zadzwonić do ZGK i poprosić o szczegóły, tak aby ułatwić sobie cały proces i oszczędzić nadmiernej pracy.

jak segregować śmieci
fot.unsplash.com

Co zrobić z odpadami BIO? Niesegregowane odpady

Co z odpadami BIO? Odpady BIO to np. resztki jedzenia. Trzymanie ich w domu przez cały miesiąc, nie brzmi za fajnie, prawda? Istnieje na to kilka sposobów. Najlepszym zdecydowanie byłby kompostownik, jednak nie zawsze istnieje taka możliwość. Poza kubłem najlepiej tym zamykanym warto zakupić specjalne worki na właśnie resztki żywności. Te worki są biodegradowalne, co oznacza, że z powodzeniem możesz je wyrzucić do kubła.

Do niesegregowanych odpadów należy np. popiół z kominka czy z pieca, a także resztki materiałów gdy np. postanawiacie coś uszyć, stare ubrania, często także bio odpady. Wiele zależy od wytycznych, które obowiązują w twojej gminie czy mieście. Mimo że brzmi to dość skomplikowanie, wcale takie nie jest. Najlepiej wszystkie informacje rozpisać sobie na kartce, a tą przyczepić do lodówki i gotowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here