domek czy mieszkanie
fot.unsplash.com

Wiele osób stoi przed tą decyzją zarówno podczas kupna, jak i wynajmu. Czy lepiej zakupić domek na wsi lub na obrzeżach miasta, czy jednak mieszkanie w samym centrum? Postanowiliśmy dokładnie przypatrzeć się wszelakim czynnikom, a także rozpisaliśmy dla was zarówno plusy, jak i minusy każdej decyzji. Mamy nadzieję, że dzięki temu, wybór będzie dla was nieco łatwiejszy.

Domek na wsi – plusy i minusy

Domek na wsi czy na obrzeżach miasta ma z pewnością wiele zalet, ale także i wad. Przede wszystkim zazwyczaj będzie on większy. Im większy metraż, tym więcej mebli czy możliwości. Urządzenie małej przestrzeni z pewnością jest wykonalne, jednak może przysporzyć sporo kłopotu. W dużym salonie wymiar kanapy nie ma znaczenia. Chcesz dużą – kup dużą, chcesz małą – kup małą. Należy jednak pamiętać, że duża przestrzeń to nie tylko dowolność w meblach, ale także i więcej sprzątania. Mycie podłogi czy odkurzanie nie zajmie ci kilku minut, jak w przypadku kawalerki czy dwupokojowego mieszkania. Na generalne sprzątania całej przestrzeni zapewne musisz poświęcić nawet dwa czy trzy dni.

Domek na odludziu to jednak bardzo duży spokój. Sąsiedzi zazwyczaj są bardzo życzliwi i pomocni. Dzieli was jednak płot, a także zazwyczaj żywopłot. Z pewnością nie będziesz słyszał, jak sąsiad po prawej kłóci się z żoną w domu czy jak pies sąsiadki dwa domy dalej wyje podczas jej nieobecności. Możesz także na więcej sobie pozwolić. Szczekający psiak, płaczące dziecko, remont czy impreza z okazji urodzin lub rocznicy? Nie ma problemu. Ze środka z pewnością nie będzie was słychać, a jeśli chcecie zrobić grilla, wystarczy przejść się po domkach wokół i poinformować. Na pewno nikt nie będzie miał z tego powodu problemu.

domek czy mieszkanie
fot.unsplash.com

Wynajmując czy kupując domek na wsi należy jednak zwrócić uwagę na lokalizację. Jeśli w swojej okolicy masz mały osiedlowy sklepik – super! Lepiej być nie mogło. W przypadku, w którym do sklepu konieczny jest długi spacer, jazda autobusem czy samochodem, upewnij się, że taka opcja na pewno ci pasuje. Weź pod uwagę wiele aspektów. Nie będziesz mógł wyskoczyć po cukier na 5 minut przed przyjazdem teściowej, w trakcie imprezy ze znajomymi, nikt nie pójdzie po dodatkową butelkę piwa czy nową paczkę chipsów. Brak sklepu czy stacji benzynowej w okolicy narzuca na ciebie pewną odpowiedzialność. Da się to oczywiście wszystko załatwić.

Mieszkanie w mieście – plusy i minusy

Na mieszkanie w centrum miasta często decydują się studenci, a także osoby, które pracują stacjonarnie. To rozwiązanie jest dla nich bardzo wygodne. Wystarczy chwila spaceru lub szybki przejazd taksówką, lub autobusem i jesteś na miejscu. Mieszkanie mieście ma jednak swoje zalety i wady, tak samo jak mieszkanie w domku. Na co przede wszystkim zwracać uwagę? Na okolicę. Jeśli nigdy wcześniej nie mieszkałeś w tej miejscowości, popytaj znajomych, poczytaj na internecie czy nawet zapytaj sąsiadów mieszkających z bloku, który cię interesuje. Sprawdź także dokładnie dany lokal. Choć kamienice zazwyczaj są większe, wyższe i tańsze, szybko może okazać się, że instalacja jest dość słaba. Nie zamontujesz więc płyty indukcyjnej czy ogrzewania elektrycznego. Będziesz musiał postawić na opcję gazową, a jeśli nie ma przyłączeniu do gazu – zwykłą butlę.

Wiele osób mieszkających w starych kamienicach, również często mówi o problemie, z ogrzaniem. W przypadku nieszczelnych okien, nieocieplonego budynku czy starych, drewnianych okien na klatce schodowej, nawet gigantyczny rachunek za ogrzewanie (np. te na prąd) ci nie pomoże. Zapłacisz więc bardzo dużą sumę w skali miesiąca czy nawet roku, a temperatura w twoim mieszkaniu będzie nie do zniesienia. Mimo to mieszkanie w centrum miasta ma wiele plusów, ale zdecydowanie największym jest lokalizacja. Wszędzie masz blisko, do dworca rzut beretem, wokół ciebie dziesiątki sklepów i to nie tylko tych spożywczych.

domek czy mieszkanie
fot.unsplash.com

Podsumowując musisz wziąć pod uwagę wiele ważnych aspektów, jak miejsce twojej pracy, czy masz dzieci, jeśli tak, gdzie chodzą do szkoły, przedszkola, czy w przyszłości będą miały możliwość dojazdu, czy konieczne będzie zawiezienie ich, a także przede wszystkim to, co tobie pasuje bardziej. Wiele osób nie odnajdzie się w domku, tak samo jak wiele osób nie poradzi sobie w centrum miasta, gdzie jednak może być odrobinę głośniej. Jeśli zastanawiasz się nad swoim miejscem na świecie, a chcesz brać kredyt czy kupować coś na własność, odłóż to w czasie. Wynajmij domek na wsi na okres kilku miesięcy czy roku, zobacz czy na pewno to ci pasuje. Tak samo zrób w przypadku przeprowadzi do miasta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here