metody antykoncepcji
fot.unsplash.com

Metod antykoncepcji jest naprawdę sporo. Oczywiście wybór odpowiedniej powinien być skonsultowany z lekarzem, ginekologiem. Wiele kobiet jednak szuka informacji w sieci, aby dowiedzieć się czegoś czy doinformować. Nie ma w tym absolutnie nic złego. Przedstawiamy wam zestawienie najpopularniejszych metod antykoncepcji.

Metody antykoncepcji: tabletki antykoncepcyjne

Zdecydowanie najpopularniejszą metodą antykoncepcji są tabletki. Przyjmowane są one doustnie, zazwyczaj przez cały okres brania cyklu, a następnie występuje przerwa, podczas której zdarza się „okres” lub plamienie. Wiele kobiet decyduje się właśnie na tę metodę, ponieważ wydaje się ona najprostsza. Tabletki przyjmuje się codziennie, o tej samej godzinie, przez cały miesiąc, a koszt takiej „kuracji” to zazwyczaj około 30 złotych.

Mimo to, tabletki antykoncepcyjne potrafią mieć złe skutki. Część kobiet skarży się na ciągły okres, nawet przez pierwsze trzy miesiące stosowania tabletek, a także na tycie, problemy z krzepkością krwi czy zmniejszenie libido. Jest to oczywiście spowodowane hormonami. Właśnie dlatego bardzo ważne są badania przed przepisaniem leków. Jeśli wasz lekarz pomija ten ważny krok, obróćcie się na pięcie i wyjdźcie z gabinetu. Żadnych leków nie powinniście przyjmować w ciemno.

metody antykoncepcji
fot.unsplash.com

Metody antykoncepcji: prezerwatywa

Prezerwatywa jest kolejną bardzo często wybieraną metodą antykoncepcji. Paczka prezerwatyw kosztuje około 10-15 zł, a w środku znajdziecie 3 sztuki. Mimo to może się ona zsunąć lub pęknąć, zatem trzeba być bardzo ostrożnym. Nie ingeruje ona jednak w żaden sposób na układ hormonalny, wagę, samopoczucie czy libido.

Prezerwatywy są dobrą metodą antykoncepcji, dla tych z was, którzy seks uprawiają dość rzadko lub z nowo poznaną osobą. Jest to jedyna metoda antykoncepcji, która uchroni was przed chorobami wenerycznymi takimi jak HIV czy AIDS. Dla osób w stałych związkach, który sypiają ze sobą często, może okazać się to absolutnie nieopłacalne. Przykładowo seks dwa razy w tygodniu, w skali miesiąca kosztować was będzie około 40 złotych (w zależności od marki prezerwatyw, ceny i sklepu, w którym je kupujecie), gdzie tabletki antykoncepcyjne dostaniecie często za około 20-30 zł. Kolejną kwestią są oczywiście doznania. Część facetów (oraz oczywiście kobiet) twierdzi, że prezerwatywa nie wpływa na przyjemność. Druga część twierdzi, że różnica jest kolosalna.

Metody antykoncepcji: spirala

Spirala, choć kosztuje nieco więcej, jest bardzo skuteczną i prostą metodą antykoncepcji. Prywatnie, bez wykupionego abonamentu, założycie ją za około 1500 zł, natomiast z abonamentem lub na NFZ może ona kosztować jedynie około 500 zł. Spiralę zakładacie na 3 lub 5 lat. Czy cena jest więc opłacalna? Przyjmijmy, że płacicie za tabletki antykoncepcyjne 30 zł w miesiącu, czyli rocznie wychodzi wam 360 zł, a w ciągu trzech lat 1080 zł.

Zakładanie spirali dla wielu osób jest jednak bardzo bolesne. Mimo to zdecydowanie warto się przemęczyć. Oczywiście spirala hormonalna, może nieść za sobą skutki uboczne jak np. ciągły okres, ból podczas stosunku, spadek libido. Podobnie jak tabletki, czy właściwie każda metoda antykoncepcji, może się sprawdzić u was, a może przynieść nieoczekiwane skutki. Spiralę jednak można wyciągnąć, oczywiście nie próbujcie robić tego sami, udajcie się w tym celu do lekarza.

metody antykoncepcji
fot.unsplash.com

Metody antykoncepcji: kalendarzyk, stosunek przerywany

Metody, których absolutnie nie polecamy to kalendarzyk oraz stosunek przerywany. Sprawdzą się one tylko u osób, które są gotowe na dziecko, a pojawienie się nowego potomka nie sprawi im problemów czy kłopotów. Choć naszym zdaniem, takie osoby nie muszą używać żadnych „metod antykoncepcji”.

Stosunek przerywany w żaden sposób nie chroni przed ciążą, podobnie z kalendarzykiem. Jest to raczej niczym gra karciana w „wojne”. Może okazać się, że w tym miesiącu unikniecie dziecka, a może los zgotował dla was coś innego? Jeśli szukacie sposobu na ochronę przed ciążą, zdecydowanie nie polecamy polegać na refleksie partnera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here