psychoterapia par i małżeństw

Psychoterapia par i małżeństw przeznaczona jest dla osób, które mają trudności w swoich związkach. Terapia małżeńska jest polecana zarówno tym partnerom, którzy zastanawiają się nad separacją, jak i tym, którzy mają problemy z komunikacją w relacji.

Na czym polega psychoterapia par i małżeństw?

Terapia par i małżeństw opiera się na cyklicznych spotkaniach z psychologiem w jego gabinecie. W trakcie wizyt małżonkowie mają wyrażać swoje emocje, postawy oraz rozmawiać ze sobą. Głównym zadaniem psychoterapeuty jest z kolei dokładne słuchanie tego, co mówią partnerzy, a także kierowanie rozmowy na odpowiednie tory. Ponadto terapeuta może zadawać różne zadania domowe, które mają poprawić komunikację między małżonkami, a także zwiększyć ich poczucie bezpieczeństwa i rozwiązać konkretne problemy. Szczególne znaczenie ma regularność spotkań i dbanie o to, aby partnerzy wykazywali wysoki poziom motywacji. Psychoterapeuta pomaga małżonkom w wyrażaniu swoich uczuć, emocji, opinii, a nawet pretensji, ale w sposób kontrolowany, dzięki czemu nie dochodzi do nawarstwiania się konfliktów. Zwykle pierwsze dwa spotkania poświęcone ogólnemu wywiadowi, a więc sprawdzeniu, z jakimi problemami borykają się małżonkowie, czym zajmują się na co dzień, jak prezentuje się historia ich związku. Terapeuta stara się więc poprowadzić parę przez cały proces zwierzeń i rozmowy, a także wydobyć na światło dzienne możliwości poprawy jakości związku. Więcej na temat psychoterapii par i małżeństw można znaleźć na stronie: http://strefamysli.pl/psychoterapia-par-i-malzenstw/ 

Kiedy zgłosić się na psychoterapię par?

Terapia par i małżeństw jest skierowana do wszystkich osób, które odczuwają poważne problemy w związku, zastanawiają się nad rozstaniem, separacją lub rozwodem, a także nie potrafią samodzielnie rozwiązać trudności i pokonać kryzysów. Można wyróżnić wiele powodów do rozpoczęcia terapii par, do których można zakwalifikować następujące:

  • zdrady ze strony jednego lub obojga partnerów,
  • pojawienie się przemocy fizycznej lub słownej,
  • trudności z komunikacją w związku,
  • poczucie wypalenia, brak odczuwania pozytywnych uczuć wobec partnera,
  • chęć poprawy wspólnego życia,
  • pojawienie się myśli o rozstaniu lub rozwodzie. 

Warto zaznaczyć, że psychoterapia par skierowana jest zarówno do osób, w związkach kilkumiesięcznych, jak i kilkunastoletnich lub dłuższych. Tak naprawdę partnerzy, którzy przeżywają jakiekolwiek trudności, mogą zdecydować się na przyjście do gabinetu psychoterapii i skorzystać z pomocy psychologa. Ważne jest, aby jak najszybciej zgłosić się do psychoterapeuty i rozwiązać swoje problemy. W ten sposób wiele trudności można zgasić w zalążku,a zamiast borykać się z nimi przez długie lata. Psychoterapia to efektywna i skuteczna metoda, która pomaga osobom w związkach partnerskich i małżeńskich, dlatego zdecydowanie warto z niej korzystać. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here