sprzątanie
fot.unsplash.com

Sprzątanie to rzecz znienawidzona przez większość osób. Zabieramy się do tego bardzo powoli, a następnie już po kilku minutach mamy serdecznie dość. Po nawet kilku godzinach katorgi siadamy zadowoleni z siebie, mrugamy i bałagan znów się robi. Jak tego uniknąć?

Jak utrzymać porządek w domu?

Wiele osób twierdzi, że porządek w domu a dziecko czy posiadanie zwierzaka, nie idą w parze. Ciężko się dziwić. W końcu psiak, kot czy gryzoń nie posprząta po sobie, a dziecko rozrzuci nam zabawki po całym salonie, gdy my kończymy sprzątać kuchnie. Oczywiście w takich momentach nasze zadanie jest nieco utrudnione, jednak nie jest niemożliwe.

Przede wszystkim podział obowiązków jest kluczowym elementem porządku. Mieszkacie z dziewczyną, chłopakiem? A może mąż czy żona zostawia brudne skarpety na podłodze w całym domu? Podział obowiązków i wspólne sprzątanie nie tylko przyśpieszy cały proces, ale także i odciąży osobę, która głównie się tym zajmowała.

Wspólne mieszkanie, oznacza wspólną przestrzeń i niestety też wspólny bałagan. Dlatego też nie powinno się zrzucać obowiązku na drugą osobę, a pomóc jej w tym, tak aby było jej łatwiej i raźniej. Czas wiec zagonić drugą połówkę czy współlokatora do roboty.

Sprzątanie na bieżąco

Sprzątanie po sobie na bieżąco zdecydowanie ułatwia sprawę. Unikniemy wtedy całodniowego zbierania śmieci, odkurzania czy robienia prania. Brudną koszulkę wrzućmy do kosza na pranie, a gdy ten jest już pełny, przełóżmy je do pralki i odpalmy ją. Papierek czy chusteczka powinien od razu lądować w koszu, a brudny talerz do zmywarki. Jeśli nie posiadacie zmywarki, naczynia myjcie od razu lub pod koniec dnia. Nikt z nas w końcu nie chce mordować się z zaschniętymi resztkami jedzenia na spodzie garnka.

sprzątanie
fot.unsplash.com

Sprzątanie na bieżąco to także ścielenie łóżka, zamiatanie czy wycieranie blatów w kuchni. W ciągu dnia zajmie nam to kilka minut, a efekt jest natychmiastowy. Warto także pójść sobie na rękę. Łóżko możemy przykryć ładnym kocem czy narzutą. Brudne naczynia wpakować od razu do zmywarki, a szczoteczkę do zębów dać od razu do kubka czy specjalnego pojemnika.

Harmonogram sprzątania

Zalewne każdy z nas kojarzy czy z dzieciństwa, czy ze swojego dorosłego już życia – wielkie sprzątanie przed świętami. Zbliża się Wielkanoc, a wszyscy wokół myją i pucują okna, kaloryfery, żyrandole i inne zakamarki mieszkanie niewidzialne dla gołego oka? A przecież można tego uniknąć.

Wiele osób korzysta chętnie z harmonogramów, które powiedzą nam co powinniśmy robić codziennie, a co warto wykonać co kilka tygodni czy nawet miesięcy. Lodówki w końcu nie musimy myć raz w tygodniu, a pościeli wymieniać co drugi dzień. Ręcznik, również nie jest produktem jednorazowym.

Organizacja

Kluczowym elementem do utrzymania porządku jest organizacja. Jeśli w waszym domu jest mnóstwo gratów, a mało mebli, nigdy nie będziecie w stanie tego ogarnąć. Ciuchy nie mieszczą się w szafie? Czas zakupić drugą lub pozbyć się niektórych starych ubrań. Istnieje również wiele ciekawych rozwiązań na posegregowanie przedmiotów.

sprzątanie
fot.unsplash.com

Jednym z rozwiązań są pudełeczka plastikowe czy kosze wiklinowe. Często są one również elementem dekoracyjnym, więc mogą stać na wierzchu. Takie pudełko możemy także podpisać mazakiem czy użyć do tego naklejki. W ten sposób łatwo i prosto każdy przedmiot znajdzie swoje miejsce.

Takie pudełka potrafią jednak być drogie, jeśli nie chcecie wydawać na nie kosmicznych ilości mamy dla was sposób – kartony. Kartony dekoracyjne możecie zakupić w dużych marketach czy sklepach typu IKEA. Znajdziecie tam wiele rozmiarów i rodzai z różnymi kolorami czy wzorkami. Jeśli nic wam nie pasuje, możecie zrobić go sami. Wystarczy do tego zwykły karton np. po butach i coś do ozdoby. Może to być sznurek, farba czy papier samoprzylepny. Możliwości jest naprawdę wiele, wszystko zależy od stylu, jaki macie w mieszkaniu i efektu, jaki chcecie osiągnąć. Do wykonania potrzebujecie jedynie kilka rzeczy, które możecie już mieć w domu, a także odrobiny wolnego czasu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here