harmonogram sprzątania
fot.unsplash.com

Utrzymanie porządku w domu nie jest rzeczą prostą, a dla wielu osób wydaje się być nawet zadaniem niemożliwym. Wcale jednak nie musi tak być. Z pomocą przyjdzie wam harmonogram sprzątania, który w ciągu dnia zabierze wam jedynie kilka minut, a efekt będzie powalający. 

Harmonogram sprzątania – dlaczego jest przydatny?

Harmonogram sprzątania ma za zadanie pomóc nam rozplanować swój czas. Unikniemy dzięki niemu całodniowego sprzątania mieszkania w trakcie weekendu czy dnia wolnego, wtedy kiedy powinniśmy odpoczywać po pracy.

Nie musimy przecież codziennie zmieniać pościeli czy prać ubrań, a odkurzanie możemy również ograniczyć. Oczywiście nie wszystko sprawdzi się u was i jest to w pełni zrozumiałe. Osoby, które mają dzieci muszą sprzątaniu przykładać większą uwagę niż ci, którzy dzieci nie mają. Właściciele zwierząt częściej będą myć podłogę czy odkurzać i jest to w pełni zrozumiałe.

Właśnie dlatego potraktujcie poniższy harmonogram jako wskazówki, a nie sztywne wytyczne. Każdą czynność i jej częstotliwość powinniście dostosować do własnych indywidualnych potrzeb, a także do czasu, którym dysponujcie w ciągu dnia czy tygodnia.

Harmonogram sprzątania – co robić codziennie?

Jakie zadania powinniśmy wykonywać codziennie? Zacznijmy może od sypialni, czyli miejsca, w którym spędzamy bardzo dużą ilość czasu. Przede wszystkim ścielimy łóżko, tuż po wstaniu, a także przygotowujemy sobie ubrania na następny dzień, jeśli oczywiście lubimy to robić. Unikniemy wtedy przekopywania się przez szafę rano, szukając swojej ulubionej bluzki.

harmonogram sprzątania
fot.unsplash.com

W kuchni zmywamy naczynia lub wkładamy je do zmywarki, a także wycieramy blaty oraz zlew. Jeśli mamy wystarczająco dużo śmieci, wynosimy je. To oczywiście zależy od nas samych. W salonie porządkujemy nasze poduszki, stół czy ławę. Zgarniamy z niej śmieci, brudne naczynia czy kubek po kawie. Natomiast w łazience wycieramy umywalkę, a także czyścimy toaletę wewnątrz.

Harmonogram sprzątania – co robić raz w tygodniu?

Raz w tygodniu wstawiamy pranie, a także wymieniamy ręczniki, dywaniki łazienkowe itp. W kuchni przeglądamy lodówkę, wyrzucamy przeterminowane produkty czy resztki jedzenia, a także czyścimy blaty, zlew, mikrofalówkę czy piekarnik. W łazience sprzątamy. Myjemy lustra, kabinę prysznicową czy wannę, a także toaletę.

Jeśli chodzi o sypialnie czy salon to ścieramy kurze z mebli, czy elektroniki, a także porządkujemy wszelakie dokumenty czy dekoracje, tak aby były one z powrotem na swoim miejscu. Oczywiście poza tym poprawiamy również poduszki, odkurzamy czy myjemy podłogę w całym domu.

harmonogram sprzątania
fot.unsplash.com

Harmonogram sprzątania – co robić raz w miesiącu?

A co powinniśmy robić raz w miesiącu? Przede wszystkim skupmy się na odkurzeniu materaca w sypialni lub kanapy albo foteli w salonie. Dodatkowo czyścimy słuchawki prysznicowe, udrażniamy kanalizację i dezynfekujemy blaty w kuchni, sprzęty kuchenne czy kosz na śmieci.

W sypialni wymieniamy pościel, a starą pierzemy. Czyścimy dokładnie wszelakie dekoracje, obrazy, lustra czy elektronikę jak np. telewizor lub radio. Jeśli mamy dywan, możemy go również dokładnie odkurzyć lub zabrać na zewnątrz i wytrzepać.

Harmonogram sprzątania – co robić raz na pół roku lub raz na rok?

Raz na pół roku powinniśmy umyć lodówkę, dokładnie, najlepiej za pomocą wody z octem. Dodatkowo odświeżamy naszą kołdrę czy poduszki w sypialni, jeśli na dworze jest ciepło, możemy je spokojnie wywietrzyć. Wszelakie dywany czy wykładziny odkurzamy i pierzemy dokładnie, a firanki czy zasłony wymieniamy na nowe. Stare oczywiści idą do prania.

Raz na rok natomiast warto poodsuwać meble, a także sprzęty takie jak lodówka czy kuchenka i dokładnie wokół nich posprzątać. Również raz w roku pierzemy wszystkie meble tapicerowane, czyli fotele, kanapy, łóżka, wersalki czy materace. Najlepiej zabrać się za to jak na dworze jest ciepło i szybciej nam wszystko wyschnie.

Podsumowując: kluczem do porządku jest systematyczność, podział obowiązków na wszystkich domowników, a także zdrowe podeście. Pościelenie łóżka czy przemycie kuchennych blatów codziennie, zajmie nam kilka minut, a unikniemy tym samym pół godzinnego szorowania resztek jedzenia pod koniec tygodnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here