pranie ręczne
fot.unsplash.com

Pranie ręczne jest zdecydowanie najprostszą metodą, aby uporać się z zabrudzeniami na delikatnych tkaninach oraz tych, które nie zmieszczą się do bębna z powodu rozmiaru. Na niektórych ubraniach lub np. dywanach, znajdziecie specjalne oznaczenie, które informuje was o tym, że dany produkt może być prany tylko i wyłącznie ręcznie. Jak to więc zrobić? Odpowiadamy!

Pranie ręczne – co prać ręcznie? Pranie ręczne symbol

Na metce każdego produktu materiałowego jak np. ubrania, ściereczki, dywany czy pościele, znajdziecie specjalne oznaczenia, które poinformują was, w jakiej temperaturze i w jaki sposób prać konkretną rzecz. Dla przykładu miska z jedną kropką oznaczać będzie, że należy wybrać przedmiot w 30 stopniach Celsjusza w pralce. Miska z wodą i kreską poziomą pod spodem oznacza pranie z zachowaniem ostrożności. Natomiast miska z dłonią oznacza zawsze pranie ręczne. Przekreślona miska z wodą oznacza jednak całkowity zakaz prania, zarówno w pralce jak i ręcznie.

pranie ręczne
fot.unsplash.com

Do pralki z pewnością możecie wrzucić wszelakie ubrania jeansowe jak np. spodnie czy kurtkę, a także koszule czy koszulki bawełniane. Większy problem niestety jest ze swetrami, zwłaszcza tymi wełnianymi czy kaszmirowymi. Wypranie ich w pralce może skutkować zmianą rozmiaru, jako że materiał zwyczajnie się skurczy i nie będzie już na was pasował. Podobnie ubrania z jedwabiu. Jak zatem wyprać je ręcznie? To wcale nie takie trudne.

Pranie ręczne w wannie czy w misce?

Jeśli macie w domu wannę możecie z niej korzystać. Wysokie brodziki również się sprawdzą. Oczywiście jeśli macie niski brodzik, nie ma powodu do paniki. Duża miska spokojnie da sobie radę. Kolejnym elementem jest oczywiście płyn do prania, najlepiej postawić na ten, który jest odpowiedni do prania ręcznego. Potrzebujecie także dużo wody i cierpliwości, jak i również suszarki, na której odłożycie całe pranie.

Zacznijcie od posegregowania kolorów. Białe idą na jedną kupkę, a kolorowe na drugą. Możecie także oddzielić od siebie różne rodzaje tkanin, choć nie jest to konieczne. Wannę, miskę lub brodzik napełniacie wodą. Oczywiście musicie dokładnie przeczytać instrukcję. Niektóre tkaniny należy prać wyłącznie w zimnej wodzie. Odłóżcie zatem te na później. Zacznijcie od tych białych tkanin i z czasem sięgajcie po te coraz ciemniejsze, jeśli zamierzacie wszystko prać w jednej misce.

pranie ręczne
fot.unsplash.com

Skuteczne pranie ręczne. Jak prać ręcznie?

Podobnie z temperaturą. Te ubrania, które powinny być, prane w najcieplejszej wodzie, wypierzcie na początek, te, które muszą być prane w zimnej, zostawcie na koniec. Wymieszajcie w wodzie płyn do prania ręcznego. Ubrania, które są mocno zabrudzone, a plamy ciężkie będą do usunięcia, możecie włożyć do innej miski z płynem i ciepłą wodą, a następnie odstawić je na około 30 minut. Zaoszczędzicie wtedy dużo czasu. Dokładnie pocierajcie ubrania. Pamiętajcie jednak aby nie robić tego zbyt mocno, w przeciwnym wypadku możecie uszkodzić tkaninę.

Kolejnym krokiem jest oczywiście spłukanie płynu do prania. Zróbcie to bardzo dokładnie. Następnie odsączcie nadmiar wody i powieście koszulkę czy spodnie na suszarce do prania. Możecie jednak pójść dalej i w innej misce rozcieńczyć płyn do płukania z wodą. Ubrania po praniu wkładacie do tej mikstury i pozostawiacie na kilka minut. W tym czasie możecie uprać kolejny ciuch. Gotowe! Cały proces oczywiście trwa dłużej niż wrzucenie ubrań do pralki i nastawienie jej, a po 30 minutach rozwieszenie prania. Mimo to pranie ręczne warto znać.

Jeśli popsuła wam się pralka, a nie macie możliwości zakupu nowej w trybie natychmiastowym, również wypierzcie ubrania ręcznie. Wszelakie legowiska dla kota czy psa, które nie zmieszczą się do pralki, możecie z powodzeniem wyprać w wannie czy pod prysznicem. Z pewnością wyjdzie to taniej niż oddawanie ich do specjalnej pralni. Z czasem na pewno dojdziecie do wprawy. Mówi się, że ręczne pranie potrafi nawet relaksować! Może właśnie znaleźliście nowe hobby?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here