produkty po terminie
fot.unsplash.com

Termin przydatności znajduje się na każdym produkcie spożywczym. W sklepie często jedzenie znajduje się na przecenie, gdy zbliża się data, do której powinno się je zjeść, jeśli nikt go nie kupi – trafia do śmietnika. Z kontenerów ratują je natomiast freeganie, którzy wiedzą, iż wiele produktów mimo daty czy lekko innego wyglądu, wciąż nadaje się do spożycia. Przygotowaliśmy więc listę produktów dozwolonych i zakazanych. Jakie produkty możecie jednak spożywać po terminie? Czego nie jeść po terminie? Odpowiadamy!

Jakie produkty można spożywać po terminie? Co można jeść po terminie ważności?

Istnieją dwa rodzaje dat na opakowaniu. Jedna to termin przydatności określony jako „należy spożyć do”. Teoretycznie po tej dacie, produkt powinien trafić do kosza, jednak wcale nie musi tak być. Warto go otworzyć, powąchać czy nawet spróbować. W przypadku, w którym od daty na opakowaniu minęło kilka dni, powinno być nadal wszystko w porządku. Drugi rodzaj to „najlepiej spożyć przed„. Sugeruje on, że po upływie tego czasu, jedzenie nadal nadaje się do spożycia, choć może nie wyglądać już idealnie.

produkty po terminie
fot.unsplash.com

Pamiętajcie jednak, że niezależnie od daty, która znajduje się na opakowaniu lub liście produktów dozwolonych i zakazanych, zachowajcie zdrowy rozsądek. Przede wszystkim powąchajcie, spróbujcie, zaobserwujcie wszelakie zmiany także pod względem koloru. Jeśli coś wam nie pasuje – wyrzućcie. Nie warto ryzykować. Przeterminowane produkty mogą gromadzić bakterie takie jak np. salmonella, o której bardzo dużo się mówi. Mogą być przyczyną nie tylko niestrawności, ale także zagrożenia dla zdrowia czy życia. Lepiej więc dmuchać na zimno!

Jakie produkty można więc jeść po terminie?

  • Konserwy, żywność w puszkach, nawet jeśli termin przydatności minął, nie ma powodów do obaw. Spokojnie możecie je nadal spożywać, jeśli zapach i smak nie uległ zmianie czy nie wytworzyła się pleśń.
  • Kawa, herbata, które są przechowywane w suchym i ciemnym miejscu, mogą stać nawet kilka lat. Kawę jednak warto przechowywać zamkniętą w oryginalnym opakowaniu, nie straci wtedy swojego aromatu.
  • Przyprawy po terminie możecie jak najbardziej używać, nawet do 2 lat! Wynika to oczywiście z faktu, że wszystkie są ususzone i szczelnie zamknięte. Jeśli jednak kolor czy zapach się zmienił, wyrzućcie je do kosza.
  • Pieczywo (chleb, bułki) również mają datę przydatności. Czerstwy chleb wystarczy lekko namoczyć i na nowo upiec w piekarniku. Oczywiście, jeśli nie wytworzyła się na nim pleśń.
  • Jajka możecie spokojnie spożywać do kilku dni po dacie na opakowaniu. Warto jednak je ugotować na twardo i podczas gotowania obserwować jak się zachowują. Jeśli zamiast unosić się na wodzie, opadają, oznacza to, że nie nadają się do spożycia.
  • Twarde sery jak np. parmezan czy cheddar mogą być spożywane po terminie, jeśli wcześniej cały czas znajdowały się w lodówce. Mimo to zwróćcie uwagę na zapach, kolor czy nawet smak.  Inne sery, jak np. te topione na kanapki, nie powinny zostać zjedzone jeśli termin przydatności się skończył.
  • Orzechy po terminie również nadają się do spożycia. Oczywiście powinny być przechowywane w miejscu, w którym mają dostęp do powietrza. Nie sprawdzą się zatem szczelnie zamknięte pojemniki na żywność czy zawiązane reklamówki.
produkty po terminie
fot.unsplash.com

Czego nie jeść po terminie?

  • Kiełbasa i mięso po terminie ważności nie nadaje się do spożycia. Jad kiełbasiany może doprowadzić nawet do śmierci! Wszelakie mięso, które źle pachnie, powinno zostać wyrzucone, w końcu istnieje duże ryzyko zarażenia się salmonellą! Unikajcie zatem spożywania takich produktów i pilnujcie daty przydatności.
  • Jogurt, śmietana, nabiał po terminie powinien być wyrzucony do kosza. Oczywiście jeden czy dwa dni nie zaszkodzą, jednak dłuższy okres może być bardzo szkodliwy dla zdrowia.
  • Sałaty czy kiełki w plastikowych opakowaniach, nie powinny być spożywane po dacie przydatności, nawet jeśli wyglądają w porządku. Mogą się w nich gromadzić groźne bakterie jak np. EHEC.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here