fot.unsplash.com

Coraz częściej szukamy rozwiązań, które nie tylko ułatwią i przyśpieszą nam sprzątanie, ale także i będą ekologiczne i przede wszystkim tanie. Niestety, wynajem czy kredyt robi swoje, warto więc szukać opcji, aby nieco zaoszczędzić, a przy okazji wspomóc naszą planetę. Uniwersalnym środkiem czystości, który możesz zrobić samodzielnie jest ocet, co jednak jeszcze warto wziąć pod uwagę? Skórki od cytrusów! 

fot.unsplash.com

Co potrzebujesz, aby zacząć samodzielnie tworzyć środki czystości?

Od czego warto zacząć? Od zakupów lub po prostu przeszukania swojego domu, kuchni czy pomieszczenia gospodarczego. Wiele rzeczy możesz tam znaleźć, które idealnie się sprawdzą, a na dodatek będą zupełnie darmowe, co dodatkowo będzie dobrym sposobem na wykorzystanie śmieci, czyli po prostu produktów, które normalnie byśmy wyrzucili. Z takich śmieci można zrobić naprawdę wiele rzeczy, sama byłabyś zachwycona. Nawet jeśli tych przedmiotów nie masz w swoich czterech ścianach, bez obaw. Wcale nie kosztują one sporo, a starczą ci naprawdę na długi okres czasu. Co powinnaś więc przygotować?

  • Butelki z atomizerem – świetnie sprawdzą się stare butelki po np. płynie do szyb czy kosmetykach lub mgiełkach do ciała. Jeśli nie masz w domu nic takiego, zakup je w Rossmanie lub na Allegro. Zestaw kilku sztuk powinien kosztować w granicach 5-10 złotych.
  • Ocet – bez tego nawet nie zaczynaj. Dostępny jest w absolutnie każdym sklepie. Jeśli masz możliwość, zakup go w szklanych butelkach, a nie tych plastikowych, będzie to znacznie bardziej ekologiczna opcja, a także zgodna z ideą zero waste lub less waste. Już dziś zrezygnuj z plastiku na rzecz szkła.
  • Olejki eteryczne – mają one naprawdę szerokie zastosowanie, zarówno w sprzątaniu jak i w lecznictwie. Warto zatem zawsze mieć je pod ręką. Zestaw 12. olejków eterycznych to koszt około 25 złotych, a możesz go zamówić np. poprzez Allegro.
  • Słoik z zakrętką – z pewnością znajdziesz go gdzieś w domu lub w piwnicy, jeśli nie poproś o pożyczenie sąsiadkę lub kogoś z rodziny lub wykorzystaj słoik po jedzeniu.
  • Cytrusy – oczywiście bez nich ani rusz. Mowa tutaj oczywiście o pomarańczach, cytrynach, limonkach itp. Środek możesz wycisnąć np. do herbaty czy też dodać go do wody, skórki pozostaw na domowe środki czystości.

Domowe środki czystości z wykorzystaniem skórek od cytrusów – przygotowanie

  1. Zacznij od zakupu wszystkich składników lub po prostu przejrzenia swoich szafek kuchennych czy też zejścia do piwnicy.
  2. Czas na jedzenie lub picie. Cytrusy, które masz lub kupiłaś wykorzystaj dolewając ich sok np. do herbaty czy wody. Możesz także dodać je np. do sałatki lub awokado, z pewnością będą przepyszne. Skórki odłóż na razie na bok.
  3. Dokładnie umyj skórki, a następnie pozostaw je do wyschnięcia. Najlepiej sprawdzi się suche miejsce.
  4. W razie potrzeby przetnij skórki z cytrusów na mniejsze, kwadratowe lub prostokątne kawałki. Ten krok nie jest obowiązkowy. Wszystko zależy od tego, jak duży masz słoik.
  5. Słoik dokładnie oczyść, a następnie powycieraj. Przy okazji mycia go, sprawdź, czy aby na pewno jest szczelny. Wystarczy nalać do niego wody, zakręcić a następnie przechylić tuż nad zlewem.
  6. Do słoika włóż wszystkie skórki od cytrusów, jakie masz. Pozostaw jednak trochę miejsca na następny krok.
  7. Zalej, aż po sam brzeg octem, a następnie bardzo szczelnie zakręć.
  8. Słoik odłóż w ciemne miejsce na 2 tygodnie.
  9. Po tym czasie odsącz skórki od octu, a następnie przelej całą miksturę do butelki z atomizerem. Możesz także dolać kilka kropel olejku eterycznego o wybranym zapachu, choć nie powinno być to konieczne. Środek sam w sobie będzie pachniał pięknie.
  10. Gotowe!
fot.unsplash.com

Do czego możesz wykorzystać taki domowy środek czystości?

Absolutnie do wszystkiego! Możesz go dodać do wody i umyć nim podłogi, blat w kuchni, umywalkę czy zetrzeć kurze. Jeśli bardzo kochasz cytrusy, możesz zacząć naprawdę sporą produkcję. Koszt 1 litra octu to około 2-3 złote, a reszta składników to właściwie resztki po czymś, co i tak większość z nas kupuje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here