Wakacje w Chorwacji

Chorwacja oprócz wspaniałych nadmorskich miejscowości może pochwalić się też pokaźną liczbą wysp. Mimo wszystko nie są one aż tak popularne, dlatego poświęć chwilę, by dobrze je poznać! Wiele osób marzy o wakacjach w wyspiarskim klimacie, ale obawia się trudności z dojazdem czy braku dostatecznej ilość miejsc na zakwaterowanie dla turystów. W dzisiejszym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości w kwestii wakacji na wyspach i pokażemy, jak zaplanować niezapomniane wakacje na wyspie Rab.

Wyspa Rab – najważniejsze informacje

Rab znajduje się w północnej części Chorwacji  w zatoce Kvarner. Niegdyś była siedzibą najbogatszych rzymian, którzy budowali tam swoje wille ze względu na urok tego miejsca i właściwości zdrowotne powietrza. Znana głównie z pięknych piaszczystych plaż i nienaruszonej przez człowieka natury wyspa przyciąga głównie rodziny z dziećmi, które chcą spędzić spokojne wakacje wśród przyrody. Dużym plusem wyspy jest też jej małe obłożenie nawet w samym szczycie sezonu. Nie oznacza to jednak, że Rab jest spokojnym miejscem, w którym można spędzić wakacje, tylko na plaży. Czeka tu na Ciebie wiele atrakcji oraz wspaniałych miejsc, które musisz zobaczyć.

Co zwiedzić na Rab?

Bez wątpienia najciekawszym miejscem wyspy jest jej stolica – miasto Rab. Leży w zachodniej części wyspy w bliskim sąsiedztwie dwóch malowniczych zatok. To miasto, które zawsze tętni życiem i ma urokliwą starówkę, która leży na terenie wąskiego półwyspu. Zwiedzanie starego miasta warto rozpocząć od placu św. Krzysztofa, wokół którego znajduje się wiele pysznych restauracji, barów i kawiarenek. W mieście warto zwiedzić też:

  • ruiny kościoła św. Jana,
  • białą katedrę z dzwonnicą,
  • żeński klasztor Franciszkanek,
  • kościoła św. Jana.

Fani przyrody i natury też mogą liczyć na coś dla siebie. Blisko miasta znajduje się urokliwy Park Komrčar. Idealnie nada się na długi spacer wśród palm, agaw i starych dębów. Park ten uznawany jest za jeden z najpiękniejszych w całej Chorwacji. Oprócz spacerów po parku możemy wybrać się też na wycieczkę w góry Kamenjak. Jeśli lubimy wycieczki statkiem, warto wybrać się na rejs przy linii brzegowej wyspy lub popłynąć na pobliską wysepkę Goli Otok.

Kraina piaszczystych plaż

Wyspa Rab znana jest przede wszystkim z piaszczystych plaż. Najpopularniejszą z nich, a zarazem najbardziej zatłoczoną jest Rajska Plaża. Położona jest w dużej zatoce, która leży w pobliżu lasu piniowego. Mniej popularną, ale jakże wyjątkową plażą jest Sahara, która jak sama nazwa wskazuje, przypomina skrawek pustyni. W jej otoczeniu panuje surowy klimat, a sama plaża jest rozległa i piaszczysta. Na wyspie znajdziemy też wiele plaż dla naturystów, a najpopularniejszą z nich jest FKK Kandarola, która leży blisko miasta Rab.

Jak dostać się na wyspę Rab?

Jedyną drogą, by dostać się na wyspę jest podróż morska. Mamy możliwość przepłynięcia promem od strony lądu z miejscowości Stinica lub z wyspy Krk, która połączona jest mostem ze stałym lądem. Promy umożliwiają nam zabranie ze sobą środka transportu. Jeśli planujemy wynająć samochód na miejscu lub przylecieliśmy samolotem, na wyspę możemy dostać się też katamaranem osobowym, który wypływa z Rijeki.

Podsumowanie

Jak widzisz, wakacje na chorwackiej wyspie mogą być miłą odmianą dla dużych i zatłoczonych turystycznych miejscowości. Dodatkowo dotarcie na wyspę nie jest ciężkie, a promy, którymi dotrzemy na wyspę, pływają nawet kilka razy dziennie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here