eko
fot.unsplash.com

Niezależnie od tego czy próbujemy żyć bardziej ekologicznie, czy też chcemy zaoszczędzić parę groszy, własnoręcznie zrobione woreczki np. na warzywa i owoce czy też torby na zakupy lub drobiazgi to świetny sposób. W sklepach materiałowe torby kosztują od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych. Po co przepłacać jeśli możecie zrobić je sami?

Materiałowe torby na zakupy DIY

Materiałowe torby na zakupy często kosztują sporo, zwłaszcza jeśli mają na sobie ciekawy print lub napis. Mamy dla was kilka sposób jak zrobić je za kilka złotych lub nawet zupełnie za darmo. Sprawdźcie sami.

Jeśli posiadacie już zwykłą prostą materiałową torbę, ale znudziła się wam, możecie użyć papieru do naprasowanek. Kupicie go w większych marketach, sklepach typu Empik lub przez internet np. na allegro już od kilku złotych. Przygotowujecie następnie obrazek lub napis na komputerze i drukujecie go w drukarce na papierze. W zależności od instrukcji czasem nadruk powinien być odwrócony. Przy pomocy żelazka przenosicie go na torbę i gotowe. Taki papier możecie również wykorzystać do ubrań czy poduszek.

eko
fot.unsplash.com

Możecie również taką torbę wykonać samodzielnie zupełnie za darmo. Do przygotowania potrzebny wam będzie materiał, a także igła i nitka lub klej na gorąco czy klej do tkanin. Jako materiał możecie wykorzystać starą koszulkę, spódniczkę czy sukienkę, lub stworzyć coś metodą patchworkową.

Patchwork polega na zszyciu ze sobą resztek materiałów, które pozornie mogą do siebie nawet nie pasować pod względem koloru czy wzoru, jednak finalnie tworzą ze sobą wspólną i piękną całość. Patchwork to świetna metoda na recykling.

Wycinamy kształt, najlepiej posłużyć się w tym momencie np. zeszytem A4 lub jeśli w torbie chcemy przenosić laptopa, odrysować jego kształt na karce papieru czy starej gazecie. Dodajemy po kilka centymetrów z każdej strony, a następnie całość zszywamy lub sklejamy. Ucha do torby dodajemy sami. Możemy do tego wykorzystać materiał bądź sznurek.

Woreczki na owoce i warzywa DIY

Jeśli kupujemy warzywa czy owoce na targu lub w markecie, nie musimy pakować ich do jednorazowych reklamówek, które następnie w domu rozrywamy, aby wyciągnąć produkt i wyrzucamy do kosza na śmieci. Świetną metodą na własnoręcznie zrobiony woreczek jest wykorzystanie firanki.

eko
fot.unsplash.com

Do przygotowania wystarczy nam firanka, igła i nitka lub maszyna do szycia. Jeśli nie potraficie szyć, jest to idealny moment, aby się tego nauczyć, jako że taki woreczek ma być przede wszystkim funkcjonalny, a nie estetyczny.

Ekologiczne zakupy

Poza zabieraniem własnych toreb musimy zmienić także część swoich nawyków, jeśli chcemy żyć bardziej ekologicznie. Przede wszystkim czas zamienić plastikowe produkty na te wykonane np. z bambusa. Szczoteczki do zębów, zastąpmy tymi bambusowymi, podobnie możemy zrobić ze słomkami do napojów. Zamienniki typowych plastikowych produktów, znajdziemy już teraz w prawie każdym większym markecie, ale także w sieci na stronach dedykowanych ekologi.

Kolejnym krokiem jest zrezygnowanie z jednorazowych produktów takich jak maszynki do golenia. Te wystarczy, że zamienimy na elektryczne bądź maszynki do golenia z żyletką. Jednorazowe ściereczki do czyszczenia powierzchni można w łatwy sposób zamienić na te materiałowe. Jest to nie tylko bardziej ekologiczne rozwiązanie, ale także i tańsze, jako że materiał wystarczy, że wrzucimy do pralki.

Idąc o krok dalej – środki do czyszczenia, z których korzystamy w domu, możemy zrobić sami i wyjdzie nam to taniej niż comiesięczne kupowanie płynów. Aby żyć bardziej eko, musimy zrobić sobie rachunek sumienia i zorientować się jakie produkty używamy, opakowane w plastiku, a moglibyśmy zamienić je na lepsze wersje. Wcale nie jest to trudne, wystarczy jedynie, że każdą zmianę wprowadzać będziemy powoli i pojedynczo, tak aby nie zniechęcić się już na starcie. Sprawdźcie sami, ile ekologicznych zamienników znajdziecie, na prawdę warto!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here