środki czystości
fot.unsplash.com

Jeśli chcemy żyć bardziej eko, musimy wprowadzić do swojego domu i życia kilka bądź kilkanaście zmian, których następnie będziemy się trzymać. Środki czystości domowej roboty to świetny sposób nie tylko na ekologię, naturalne produkty, ale także na zaoszczędzenie nawet dużej sumy pieniędzy.

Środki czystości do domu. Co kupujemy w sklepach?

Sprzątanie mieszkania czy domu to duże wyzwanie. Często nie chce nam się tego robić, a jak już się zmusimy to trwa to wieki. Comiesięczne kupowanie środków czystości kojarzy nam się z wydawaniem nawet dużej sumy pieniędzy. Co kupujemy w sklepach?

Płyn do podłóg, często także osobny do paneli, drewna czy kafelek. Środki czystości do kuchni, łazienki, kostki do WC czy do zmywarki. Płyny do prania i do płukania lub kapsułki 3w1. Odświeżacze powietrza, płyny do szyb i wiele więcej. Kupując te wszystkie produkty co miesiąc czy nawet co dwa, trzy miesiące, wydajemy niezłą sumę pieniędzy, a przecież można tego uniknąć.

Naturalne środki czystości do domu: woda z octem

Najprostszym własnoręcznie zrobionym środkiem czystości jest woda z octem. Ocet, kupujemy w szklanej butelce, która możemy później wykorzystać do wielu innych rzeczy lub oddać do segregacji. Mieszamy szklankę octu z kilkoma litrami wody i gotowe. Jeśli przeszkadza nam zapach octu, wystarczy do mieszanki dodać kilka kropel oleju eterycznego.

środki czystości
fot.unsplash.com

Tak przygotowanym środkiem czystości możemy umyć prawie wszystko. Od okien po podłogę, a także kuchnie czy łazienkę. Woda z octem nie tylko doczyści wszelakie zabrudzenia, ale także zdezynfekuje powierzchnię, co świetnie sprawdzi się np. w kuchni do mycia blatów, zlewu czy piekarnika lub w łazience do wyczyszczenia toalety, zlewu, brodzika czy wanny.

Naturalne środki czystości do domu: płyn do naczyń

Płyn do naczyń jest kolejnym produktem, który często kupujemy do domu czy mieszkania. Nawet jeśli mamy zmywarkę, to i tak niektóre naczynia musimy umyć ręcznie. Jak przygotować domowej roboty płyn do naczyń?

Sok ze świeżych cytryn mieszamy ze szklanką przegotowanej wody, dodajemy do tego ocet, a następnie sodę oczyszczoną. Dla lepszego zapachu możemy ponownie zastosować olejek eteryczny.

Naturalne środki czystości do domu: odświeżacz powietrza

Odświeżacze powietrza potrafią kosztować fortunę, zwłaszcza jeśli często używamy ich w domu. Sklepowy produkt możemy zamienić na ten domowej roboty, który dodatkowo pozwoli nam zaoszczędzić.

Do butelki z atomizerem np. po starym produkcie wlewamy olejek eteryczny, mieszamy go z wodą, a dodatkowo możemy zastosować do tego ocet jabłkowy, dostępny w każdym większym markecie. Całość mieszamy ze sobą i gotowe.

Naturalne środki czystości do domu: kret

Zapchane rury to zmora, która potrafi popsuć nam humor. Szczególnie w starych kamienicach ten problem jest bardzo częsty. Kret nie tylko kosztuje swoje, ale także i dodatkowo jest niebezpieczny, jeśli w domu mamy dzieci czy zwierzęta. Kreta możemy wymienić na mieszankę octu, sody oczyszczonej i wody.

środki czystości
fot.unspash.com

Zapchany zlew wystarczy, że opróżnimy z resztek jedzenia czy wody, oczywiście jeśli mamy taką możliwość. Odpływ posypujemy solidną dawką sody oczyszczonej. Całość zalewamy ciepłym octem. Możemy go zagotować w garnku lub podgrzać w mikrofalówce. Soda zacznie się pienić, wtedy dolewamy wrzącej wody wprost z czajnika i czekamy.

Naturalne środki czystości do domu: toaleta

Mycie toalety wcale nie musi być trudne i karkołomne. Aby przygotować własny środek czystości, wystarczy, że zmieszamy 1/3 szklanki wody z 1/4 szklanki octu. Nie musimy mieszać tego w butelce, wystarczy, że wsypiemy najpierw sodę, a następnie wlejemy ocet, wprost do muszli klozetowej.

Odczekujemy około pół godziny do godziny i przecieramy toaletę szczotką. Brud powinien łatwo zejść. Spłukujemy wodę w toalecie i gotowe. Taka mikstura doczyści, a także odkazi naszą muszlę klozetową w łatwy i prosty sposób.

Własnoręcznie przygotowane i zrobione środki czystości do domu to świetny sposób na bycie eko oraz na zaoszczędzenie kilku lub nawet kilkudziesięciu złotych, a efekt jest zupełnie ten sam. Tańszy nie oznacza gorszy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here