zapach stęchlizny
fot.unsplash.com

Nieodpowiednie przechowywanie ubrań, np. w miejscu w miejscu wilgotnym, które nie ma dostępu do powietrza, może się źle skończyć. Niestety, zapach stęchlizny jest nie tylko bardzo nieprzyjemny, ale także i często trudny do usunięcia. Z naszymi wskazówkami ten proces jednak nie będzie aż tak czasochłonny. Sprawdźcie sami! 

Co to jest stęchlizna? Nieprzyjemny zapach ubrań po praniu

Zacznijmy od najważniejszego, czyli skąd bierze się ten nieprzyjemny zapach stęchlizny? W przypadku, w którym wilgotne ubrania wkładacie do szafy, w której nie mają możliwości swobodnie wyschnąć, brak tam powietrza czy przewiewu, a dodatkowo są ściśnięte między innymi tkaninami. Zwłaszcza jeśli nie robiliście jesiennych porządków w szafie. To jednak niejedyny scenariusz. Jeśli się przeprowadzacie, a ubrania pakujecie do worków np. na śmieci. Po tygodniu czy nawet dwóch mogą mieć one nieprzyjemny zapach, zwłaszcza jeśli leżały np. w piwnicy lub na strychu. Takie ubrania musicie wyprać, co jednak jeśli zapach nie znika lub jest jeszcze gorszy?

zapach stęchlizny
fot.unsplash.com

W przypadku, w którym wasze ubrania pachniały ładnie, a po praniu pojawił się nieprzyjemny zapach, najpewniej nie jest to stęchlizna. Sprawdźcie przede wszystkim filtr w pralce. Zazwyczaj znajduje się on z przodu na dole, za zaślepką. Podłóżcie pod pralkę ręcznik lub koc i wykręćcie filtr. Przeczyścicie go dokładnie. Możecie go także przepłukać alkoholem lub np. wodą z octem. Puścić pranie na nowo. Wrzućcie kapsułkę, wsypcie proszek oraz wlejcie płyn do płukania. Jeśli to nie zadziała, spróbujcie sposobów, które dla was przygotowaliśmy.

Jak unikać zapachu stęchlizny? Suszenie prania

Zanim odpowiemy wam jak ją usunąć, chcielibyśmy poruszyć ważny temat. Warto zapobiegać takim sytuacjom, jak to zrobić? Przede wszystkim pamiętajcie, aby zawsze pozwolić ubraniom wyschnąć do końca. Jeśli macie w mieszkaniu wilgoć lub niską temperaturę, zainwestujcie w specjalny sprzęt, jakim jest suszarka. Kupicie ją już od 1000 złotych, choć używane, ale wciąż sprawne, z pewnością dostaniecie taniej np. na OLX. Jesli nie macie takiej możliwości, nie ma powodów do obaw, wciąż sobie poradzicie. Pamiętajcie, tylko aby dokładnie i często wietrzyć pokój, w którym stawiacie pranie do wyschnięcia. Najlepiej, aby było to pomieszczenie, w którym nie panuje duża wilgoć. Jeśli macie jednak wilgoć w domu, zakupcie pochłaniacze wilgoci, które ułatwią wam cały proces.

zapach stęchlizny
fot.unsplash.com

Ubrania po praniu wyciągajcie od razu, nie zostawiajcie ich w pralce, podobnie z rozwieszaniem. Nie przekładajcie ich do kosza i nie zostawiajcie ich na wiele godzin, zróbcie to od razu. Przed rozwieszeniem, każdy ciuch warto dokładnie strzepać. Pamiętajcie też, aby nie nakładać ich na siebie. Jeśli brakuje wam miejsca na suszarce, użyjcie np. wieszaków, a także drzwi czy ramy łóżka. Na dłuższą metę warto zakupić drugą suszarkę lub taką dużą. Stosujcie raczej płyny, niż proszki, sprawdzą się znacznie lepiej, a jeśli macie taką możliwość – wieszajcie ubrania na dworze, za oknem, na balkonie czy na ogródku. Wiatr i świeże powietrze, z pewnością będzie po waszej stronie.

Jak pozbyć się zapachu stęchlizny z ubrań? Olejek lub soda

Soda oczyszczona sprawdza się do usuwania brzydkich zapachów z lodówki, prania dywanów, odtykania zapchanych rur, a także do pozbycia się zapachu stęchlizny. Sodę więc zawsze warto w domu mieć, ponieważ możecie ją wykorzystać na wiele różnych sposobów, także do stworzenia środków czystości domowej roboty. Aby usunąć brzydki zapach, wystarczy rozpuścić ją w ciepłej wodzie, przelać do butelki z atomizerem i psikać nią ubrania. Po tym kroku wrzucacie je do pralki i pierzecie jak zazwyczaj.

Sposobem, który jest bardzo prosty, jest wlanie kilka kropki olejku (np. sosnowego) do pralki. Możecie także zmieszać go z wodą, najlepiej gorącą i psikać nim ubrania, a dopiero później je wyprać. Wybór należy do was, obie metody się sprawdzą. Olejek sosnowych absorbuje zapachy, a dodatkowo świetnie radzi sobie z wszelakimi plamami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here