jak umyć lodówkę
fot.unsplash.com

Sprzątanie dla wielu osób jest karą i bardzo nieprzyjemną czynnością i oczywiście jest to w stu procentach zrozumiałe. Raz na jakiś czas niestety wyrzucenie starych, przeterminowanych czy spleśniałych produktów z waszej lodówki nie wystarczy i trzeba ją będzie rozmrozić i dokładnie umyć. Jak to zrobić? Co ile myć lodówkę?

Lodówkę możecie umyć bez rozmrażania, ale także z rozmrażaniem. Co ile powinniście to robić? Czego użyć do czyszczenia lodówki i jak pozbyć się przykrych, nieprzyjemnych zapachów? Odpowiadamy!

Jak umyć lodówkę? Mycie lodówki wodą z octem proporcję

Lodówkę możecie umyć bez rozmrażania jej np. w sytuacji, gdy coś się w niej rozlało lub spleśniało. Raz na pół roku jednak powinniście całkowicie rozmrozić lodówkę i bardzo dokładnie ją umyć. Najlepiej przed tą czynnością nie jechać na zakupy, tylko wyjeść to co jest w zamrażarce czy lodówce. Unikniecie wtedy marnowania nie tylko żywności, ale także i pieniędzy, a przecież nikt nie chce ich wyrzucać w błoto.

Zanim zaczniecie rozmrażać lodówkę, opróżnijcie ją. Możecie wyciągnąć dodatkowo wszelakie półeczki, pojemniki itp. Wokół lodówki podłóżcie wiele starych kocyków, ręczników, materiałów itp. Wszystko to, co wam się już nie przydaje czy czego już nie używacie. Jeśli macie możliwość przestawić lodówkę w miejsce, w którym na podłodze znajdują się kafelki, zróbcie to. Rozmrażająca się lodówka będzie generować bardzo wiele wody, którą musicie na bieżąco zbierać, zwłaszcza jeśli w kuchni na podłodze macie np. panele.

jak umyć lodówkę
fot.unsplash.com

Jak wyczyścić lodówkę z pleśni? Zagrzybiona lodówka

Lodówka rozmrożona, co dalej? Znajdziecie w sklepach czy w sieci na pewno wiele środków czystości, specjalnych do lodówki czy kuchni. Możecie je oczywiście zakupić lub skorzystać z metody starej jak świat, a jednocześnie idealnej do tego zadania. Woda z octem sprawdzi się cudownie do mycia lodówki, a dodatkowo odkazi ją od środka.

Wodę mieszacie z octem w proporcjach 1:1 (po rowno) lub 2:1 (więcej wody, mniej octu). Najlepiej będzie wam użyć do tego butelki z atomizerem, którą możecie zakupić w internecie np. na allegro już za kilka złotych lub w sklepach stacjonarnych takich jak duże supermarkety, Rossman czy drogeria Natura. Świetnie sprawdzą się także „magiczne gąbki”, które możecie kupić w drogeriach lub np. na aliexpress. Kosztują grosze, a działają naprawdę cuda. Sprawdźcie sami.

Szmatka z mikrofibry, gąbka lub stara koszulka pocięta na szmatki, w dłoń i czas zacząć czyszczenie. Woda z octem powinna poradzić sobie z każdym zabrudzeniem, jednak w przypadku mocniejszych możecie również spróbować użyć szczotki, podobnej czy nawet takiej samej, z jakiej korzystacie przy praniu dywanu czy czyszczeniu płyty elektrycznej lub kuchenki.

jak umyć lodówkę
fot.unsplash.com

Jak pozbyć się przykrego zapachu z lodówki? Jak usunąć zapach zepsutego mięsa z lodówki?

Nie zapomnijcie też dokładnie umyć wszystkich półek czy pojemników, również tych na jajka. Możecie mniejsze elementy spróbować umyć w zmywarce. Sprawdźcie jednak, czy ten materiał się do tego nadaje i czy zmywarka zwyczajnie go nie uszkodzi. Po dokładnym wyczyszczeniu zmyjcie całość przy pomocy mokrej szmatki i samej, czystej wody i gotowe. Lodówkę możecie z powrotem podłączyć.

Przy mocnych i przykrych zapachach często jednak sama woda z octem nie wystarczy lub musicie jej użyć na tyle, że lodówka pachnie wam octem przez następne kilka dni. Istnieje na to również dobry i prosty sposób. Możecie zakupić specjalne pochłaniacze zapachów do lodówki, które znajdziecie w Internecie lub supermarketach jak np. Auchan czy Tesco.

Jeśli wolicie raczej domowej roboty środki czystości polecamy wam sodę oczyszczoną. Sodę wsypujecie na talerzyk i pozostawiacie w lodówce na noc. Zamiast sody możecie wykorzystać także cytrynę, zmielone ziarna kawy czy nawet proszek do pieczenia. Proszek do pieczenia powinniście zostawić jednak na odrobinę dłuższy czas, niż sodę, jako że działa on wolniej. Najlepiej po prostu kontrolować zapach z lodówki przy każdym wyciąganiu produktów czy otwieraniu jej. Sami będziecie wiedzieć, kiedy jest już dobrze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here